Звіробій – лікувальні властивості

Photo of author

By fersht

zvirobii

Звіробій звичайний (Hyperikum perforatum L.) – багаторічна трав’яниста рослина родини звіробоєвих. Стебло пряме, голе, вгорі – гіллясте, заввишки до 80 см. Листки дрібні, сидячі, супротивні, з дрібненькими залозами, які виглядають як чорні плямки, що просвічуються. Квіти яскраво – жовті, з бурими цяточками зібрані у щитовидні суцвіття. Плід – коробочка. Цвіте з червня по вересень. Росте всюди: на галявинах, в лісових посадках, на схилах, біля польових доріг, в лісосмугах.

Хто дав рослині таку назву – невідомо, адже рослина не лише не вбиває звірів, але і є корисною. Деякі фахівці вважають, що слово звіробій походить від казахського “джерабай”, що означає “цілитель ран”. У нас це слово прижилося у дещо видозміненому вигляді, бо за звучанням нагадує словосполучення “звіробій”. М.А.Носаль вважав звіробій найголовнішою лікувальною рослиною з усіх нам відомих. Він пише: ” У нашій флорі немає рослини подібної до звіробою”. Звіробій – трава від 99 хвороб.

Як заготовляти та зберігати звіробій

Заготовляють квітучі верхівки звіробою довжиною 15-20 см. у період їх повного цвітіння. Сушать у теплих, добре провітрюваних приміщеннях.

Хімічний склад

Містить антраценові похідні, смолисті та дубильні речовини, сапоніни, аскорбінову кислоту, каротин, глікозиди флавонолової групи, фітонциди та антибіотики.

Застосування звіробою

Використовують при хворобах травного тракту (зокрема ерозіях та язвах), оскільки зменшує спазми кишок і жовчних щляхів, нормалізує роботу шлункових залоз. Має в’яжучу, сечогінну, тонізуючу, бактерицидну дії. Використовують звіробій і при гострих та хронічних пієлонефритах, нирково-кам’яній хворобі, циститах, розладах нервової системи, нейродистонії, мігрені. Звіробоєвою олією рятують від опіків і обморожень. Соком лікують вітиліго.

Чай із звіробою – духм’яний і приємний на смак – п’ють для профілактики та й просто з метою насолоди. Він допомагає зняти втому, нервове напруження.

Та при всій повазі до цієї рослини, Зубицькі застерігають чоловіків: не захоплюйтесь звіробоєм, бо вилікувавши розлади шлунку – отримаєте розлади статеві.