Мабуть, усі ми в дитинстві чули, що треба більше часу проводити на сонці, щоб в організмі вироблявся вітамін D. А зараз чомусь часто чуємо від лікарів, читаємо в різних джерелах інформацію, що в більшості з нас є недостатність, або навіть дефіцит вітаміну D.
Чому ж виникає недостатність цього вітаміну, якщо для його синтезу достатньо побути на сонці? Можливо, ми всі постійно сидимо вдома, але може, з цим вітаміном не все так просто? Спробуємо розібратися в цих питаннях.
Що таке вітамін D і для чого він потрібен нашому організму
Вітамін D (друга назва – кальциферол), – це жиророзчинний вітамін. Він відіграє важливу роль у регуляції кальцієво-фосфорного обміну, імунітету (вродженого та набутого), допомагає захищати організм від утворення злоякісних пухлин. Також ця речовина виконує наступні функції в нашому організмі:
- регулює роботу серцево-судинної системи;
- прискорює та нормалізує всі обмінні процеси;
- допомагає злагодженій роботі нервової системи;
- забезпечує всмоктування кальцію у кишківнику;
- профілактує виникнення рахіту у дітей;
- зміцнює всю кістково-м’язову систему.
Чим небезпечна недостатність вітаміну Д в організмі?
За недостатності в організмі вітаміну D страждають різні органи та системи. Можуть виникати наступні симптоми:
- людина починає частіше хворіти на сезонні вірусні захворювання, довше одужувати;
- підвищується втомлюваність, знижується працездатність, продуктивність, постійно відчувається нестача енергії;
- з’являється біль у суглобах, виникає остеопороз, кістки становляться більш ламкими;
- виникає м’язова слабкість;
- частішають алергічні реакції, дерматити;
- коливається артеріальний тиск;
- нігті стають ламкими, випадає волосся;
- зуби стають крихкими, можуть навіть випадати.
Також не слід забувати, що недостатність або дефіцит вітаміну Д – головна причина розвитку рахіту у дітей. Саме новонароджені діти є найбільш чутливими до рівня цього вітаміну в організмі.
Як зрозуміти, що організму не вистачає вітаміну D?
Як бачимо, кальциферол відіграє важливу роль у роботі майже всіх органів та систем. Проте симптоми його дефіциту не є специфічними: за однією лише клінічною картиною лікар не може впевнено діагностувати у пацієнта нестачу вітаміну D.
У разі підозри на низький рівень вітаміну необхідно здати лабораторний аналіз на вітамін Д. Це лабораторне дослідження, під час якого досліджується рівень насичення організму вітаміном D.
Без цього аналізу лікарі не радять приймати будь-які препарати з вітаміном Д, адже для організму небезпечні не тільки його недостатність або дефіцит, але й надмірний рівень.
Аналіз на вітамін Д може призначатись лікарем за:
- наявності у пацієнтів симптомів його дефіциту, про які ми вже згадували;
- проведення комплексної діагностики метаболізму кальцію в організмі;
- синдрому мальабсорбції.
Також цей аналіз необхідно здавати людям, які вже приймають препарати з вітаміном Д для контролю ефективності лікування. Зазвичай лікар, який призначив препарат, назначає пацієнту дату наступного контролю рівня вітаміну в організмі.
Природні шляхи надходження вітаміну D в організм
У нас для вас чудова новина! Інформація про синтез вітаміну Д в організмі під впливом сонячних променів не хибна! Дійсно, під впливом ультрафіолету в шкірі синтезується ендогенний вітамін Д, який має назву холекальциферол (D3). Його концентрація в організмі залежить від тривалості перебування на вулиці та активності сонячного випромінювання.
Частина вітаміну Д здатна потрапляти в наш організм разом з продуктами харчування. Такий вітамін Д називається екзогенним D2, або ергокальциферолом. Найбільше його міститься в жирних сортах морської риби, печінці, яйцях, різних сортах м’яса, твердому сирі, молоку та вершковому маслі.
Чому нам часто не вистачає вітаміну D?
На жаль, за статистикою в Україні недостатність вітаміну Д спостерігається більше ніж у 80% населення. Тож можна зробити висновок, що в більшості випадків природнього надходження вітаміну Д в організм недостатньо. Причин цього може бути безліч. Наприклад, ми дійсно мало часу проводимо під прямими сонячними променями, адже знаємо про їхню небезпеку, ризик меланоми, користуємось сонцезахисними засобами, намагаємось засмагати лише вранці до 11:00 або після 16:00.
Що робити за недостатності або дефіциту вітаміну D в організмі?
На це питання є лише одна правильна відповідь – звернутися до лікаря за порадою. Саме лікар зможе підібрати для вас оптимальний метод корекції. Під час підбору необхідного вам дозування вітаміну Д лікар буде враховувати ваш вік, вагу, стан організму та багато інших чинників.
Можливо, у вашому випадку буде достатньо корекції харчування, а може й знадобляться додаткові джерела вітаміну. В аптеках їх можна знайти в різних формах випуску та дозуванні.
Чим небезпечне передозування вітаміном D?
Ми категорично не радимо займатися самолікуванням, вживати препарати з вітамінами без консультації з лікарем.
У разі передозування препаратів з вітаміном Д може розвинутись гіперкальціємія, накопичення кальцію в крові. Цей стан супроводжується нудотою, блюванням, загальною слабкістю, частим сечовипусканням, виникненням больових відчуттів у кістках.
При хронічному передозуванні ці симптоми прогресують, можливе виникнення важких ускладнень для організму. Кальцій починає відкладатися в нирках, судинах, легенях, кишківнику, серці, поступово порушуючи їхню роботу. Такі зміни можуть бути незворотніми, важко піддаватись корекції.