Про авітаміноз

Photo of author

By samoylovych

Слово “авітаміноз” у повсякденному житті стало часто вживаним. Давайте з Вами спробуємо розібратися, що ж таке “авітаміноз” та дізнаємо все про нього.

pro_avitaminoz

Як говорить статистика, від 30 до 80% населення планети відчуває постійний брак вітамінів: С, В1, В2, В6 і фолієвої кислоти. 40-60% – страждають від браку каротину, а йоду і кальцію бракує майже усім. Тому, давайте з Вами розберемося, які ж продукти потрібно їсти, щоб отримувати всі необхідні вітаміни і не страждати від авітамінозу?

По-перше, давайте поговоримо про рослинну їжу.

Рослинна їжа може забезпечити нас в необхідній кількості тільки вітаміном С. Це є шипшина, солодкий перець, картопля, капуста, цитрусові і т.д. Але крім вітаміну С, існує ще 12 відомих науці вітамінів. Наприклад, вітаміну А в овочах і фруктах практично немає, а джерела вітамінів групи В – це м’ясо і рослинне зерно, до того ж необроблене. Звичайно, овочі і фрукти корисні – вони містять клітковину, а також біофлавоноїди. Але таке поширене уявлення про те, що тільки вони є джерелами вітамінів, абсолютно не вірне.

Обговоримо харчування, що допоможе запобігти авітамінозу

Сьогоднішній раціон середньостатистичної людини в принципі не в змозі забезпечити вітамінами в потрібній кількості. Ми харчуємося одноманітно і їмо багато рафінованих продуктів, які дуже бідні вітамінами. Це пов’язано і з браком часу, і з нестачею коштів, а також з неосвіченістю людей. Наприклад, щоб отримати достатню кількість вітаміну В2, потрібно випивати 2 літри молока в день, або з’їдати півтора кілограма яловичини, або десяток яєць. Адже дефіцит цього вітаміну призводить ще й до нестачі вітаміну В6, D, фолієвої кислоти.

Наслідки авітамінозу

Без вітамінів неможливі всі ті процеси в організмі, які проходять за участю ферментів. Наприклад, вітамін В1 забезпечує організм енергією та бере участь у білковому обміні. Запам’ятайте – вітаміни – це не “якісь там” стимулятори, це абсолютно необхідні речовини, без яких порушується обмін речовин.

Чи може бути передозування вітамінами?

Збагачення вітамінами продуктів харчування – хліба, молока, соків, кондитерських виробів – здатне боротися з авітамінозом. Це стало відомо ще 50 років тому. Але, в основному, люди не завжди намагаються збагатити свій організм вітамінами. Тому, якщо немає можливості постійно харчуватися збагаченими продуктами, то необхідно приймати полівітамінні комплекси. При цьому, надлишок водорозчинних вітамінів виводиться з організму. Крім вітаміну В6, бо його передозування повинно бути приблизно в сто разів більше норми протягом декількох місяців, щоб він створив ризик для здоров’я. А жиророзчинні А і D треба отримувати в сотні і тисячі разів більше добової потреби, щоб їх концентрація стала небезпечною.

Вітаміни-таблетки і натуральні вітаміни. В чому різниця?

Це ті ж самі вітаміни, вони виконують ті ж самі функції. Звичайно, для людини природніше і простіше отримувати вітаміни з продуктами харчування. Але сьогодні їжа вже не та, що була років сто тому. Селекціонування завжди було направлено на підвищення врожайності та стійкості: щоб більше вродило і щоб довше зберігалося. При цьому ніхто з селекціонерів не ставив завдання збільшити вміст вітамінів, про це навіть ніхто не думав. Але японці схаменулися першими. Вони провели дослідження, яке показало, що вміст вітаміну С в культурних сортах яблук, мандаринів і апельсинів, які панують на ринку, в 10 разів менше, ніж в дичках. Крім того, при зберіганні їжа втрачає вітаміни. Вони руйнуються під впливом світла, від контакту з повітрям. Салат і зелень при кімнатній температурі під сонячними променями повністю втрачають вітамін С всього за кілька годин.

Про дефіцит вітамінів

Першими ознаками вітамінного дефіциту можна вважати підвищену стомлюваність, запаморочення, сонливість, сухість шкіри, ламкість волосся і нігтів, а також часті застуди.Недолік одного вітаміну зустрічається рідко. Найчастіше організму не вистачає кількох вітамінів, які він недоотримує через відсутність конкретного виду їжі.

Нестача вітаміну С

Виникає, коли в раціоні не вистачає свіжих овочів і фруктів. Або коли ці продукти проходять тривалу термічну обробку. Основні симптоми: зниження імунітету і підвищення проникності стінок судин. Як наслідок – часті крововиливи.

Дефіцит вітамінів групи В

Він позначається на стані шкіри, шлунково-кишковому тракті і нервовій системі. Наприклад, при дефіциті вітаміну В2 з’являються виразки, що не загоюються на слизовій губ і порожнини рота, а недолік вітаміну В12 призводить до недокрів’я. Алкоголь гальмує всмоктування вітамінів групи В в кишечнику, тому їх дефіцит часто зустрічається у людей, що зловживають спиртними напоями.

Дефіцит вітаміну А

Типова ознака дефіциту вітаміну А – порушення зору і запальні процеси на шкірі і слизових. До його нестачі призводить виключення з раціону продуктів тваринного походження і овочів, що містять каротин.

Дефіцит вітаміну D

Він порушує засвоєння кальцію в організмі. Найсильніше симптоми помітні у маленьких дітей (рахіт): неправильне формування скелета і порушення з боку нервової системи. У дорослих дефіцит вітаміну D зустрічається рідше, але його тривала недостатність також призводить до нестачі кальцію і розвитку остеопорозу.

Дефіцит вітаміну Е

Призводить до порушення відновлювальних функцій організму – загоєння ран, відновлення шкіри і волосся. При нестачі вітаміну Е настає передчасне старіння клітин організму, оскільки порушується захист від вільних радикалів. Спостерігається при раціоні, бідному рослинними оліями.

Отже, якщо з якихось причин раціон неможливо збалансувати так, щоб в ньому містилися продукти, багаті усіма необхідними вітамінами, поправте ситуацію прийомом полівітамінних комплексів.