Дратують діти: що з цим робити

Photo of author

By fersht

dratuyut_diti

Батьківство – справжнє випробування, навіть для людей, які давно мріяли про це. Адже бувають хвилини, години, а інколи й дні, коли маленькі янголятка перетворюються на справжніх демонят. Які не просто забирають всю енергію, а ще й доводять батьків до сказу. Дорослі гніваються, кричать, а потім почувають себе ніяково. Адже часто тата й маму дратують не самі діти, а зовсім інші обставини.

Чому дратують діти?

Причин може бути безліч, а результат завжди один – роздратування, яке супроводжується гнівом, безсиллям, розчаруванням і навіть розпачем. Зазвичай діти найбільше дратують, коли батьки:

  • не мають часу на себе;
  • занадто перевтомлюються;
  • мають певні очікування щодо досягнень дітей;
  • не можуть спланувати свій день, їхні плани, звичний графік та життєвий уклад руйнуються;
  • намагаються виховати дітей собі «під стать»;
  • занадто тривожаться за майбутнє.

Найгірше, коли батьки, не розуміючи цього, направляють всі свої негативні емоції на дітей. Адже вони переймають таку поведінку чи звинувачують у всьому себе.

Діти починають дратувати коли:

  • не знають чим себе зайняти;
  • не вміють висловлювати свої емоції та озвучувати бажання;
  • знаходяться в некомфортних для себе умовах.

Дитячі пустощі та гнів – це частина їхнього розвитку. Так вони пізнають світ, вивчають межі дозволеного.

Як зупинитися, коли дратують діти

Пам’ятайте, кожна людина, є у неї діти чи ні, має базові потреби, які повинна вчасно задовільняти. Здорове харчування, достатній сон, спілкування й взаємодія з іншими людьми та потреби, пов’язані із розвитком своїх здібностей та потенціалу – це та основа, яка допомагає забезпечити загальне здоров’я та благополуччя.

Окрім того, коли відчуваєте, що вас дратують діти і назріває емоційна буря, згадайте про декілька простих правил:

  1. Заземлюйтеся. Техніка заземлення (англ. grounding) – це метод, який полягає у встановленні контакту з поверхнею Землі. Цей зв’язок може бути встановлений шляхом ходьби босоніж по землі, контакту через воду або зосередження на звуках природи чи оточуючому середовищі. Притисніть стопи до підлоги, озирніться навколо: що чуєте, що бачите? Торкніться різних предметів: які вони на дотик, як вони створені? Ви теж творець свого життя, а це означає, що і важкі думки подолати вам під силу.
  2. Виділіть тригери. Інколи поведінка дітей нагадує власний травматичний досвід, тому й виникає роздратування чи гнів.
  3. Обговорюйте. З дітьми можна домовитися, та часто батьки забувають про це чи просто вважають марно витраченим часом. Проговоріть свої почуття та емоції, здобріть все аргументами та переконливими поясненнями.
  4. Допоможіть дитині висловити свої емоції. Запитайте сина чи доньку, з якою метою вони так себе поводять, чого хочуть. Можливо, бешкетники просто невміло висловлювали свої почуття.
  5. Світ не ідеальний. Не потрібно вимагати цього і від дітей. Лише у фільмах можна створити картинку сім’ї без проблем та хибних рішень. У реальному житті помиляються всі, головне робити висновки і йти далі.

Навіть найбільш відповідальні та люблячі батьки можуть відчувати роздратованність через своїх дітей. Проте, важливо пам’ятати, що діти – це не лише окремі індивіди, а й частинка вашої родини, і любов та повага є основою для будь-яких здорових відносин. Якщо вам здається, що ви перевтомилися або не можете знайти спільну мову зі своїми дітьми, спробуйте знайти спосіб відпочити та відновитися. А будь-які труднощі можна подолати, якщо ви відкриті до розвитку власного батьківського досвіду та готові докладати зусиль.