Перше питання, що виникає у родичів при появі на світ новонародженого – на кого він схожий? Мама в крихітне личко починає вдивлятися ще в пологовому будинку, тато намагається в обличчі малюка відшукати власні риси, дивлячись на нього у вікно пологового будинку. Однак не забувайте, що новонароджений виглядає не завжди так, як від нього очікували батьки.
Чи можуть вони заздалегідь припустити, яким, наприклад, буде колір волосся або очей їх малюка? Якщо батьки – блакитноокі блондини, можна однозначно сказати, що їхня дитина теж народиться блакитнооким блондином і всі наступні діти успадкують ці ж ознаки.
Правила генетики
Щоб краще розібратися в цьому питанні, згадаємо, що світле волосся і блакитні очі – це рецесивні ознаки. Значить, вони можуть проявити себе, тільки якщо рецесивні обидва алельних гена. Для зручності позначимо аллель світлого волосся буквою а, а аллель блакитних очей – буквою с (генетики позначають рецесивні гени малими літерами, а домінантні – великими). Тоді набір генів за цими ознаками і у батька, і у матері буде однаковим: за кольором волосся – аа, за кольором очей – сс. Від кожного з батьків дитина отримає тільки якийсь один ген з кожної пари. Як би ми не «крутили» гени, алелі будуть першій-ліпшій нагоді однакові – а й с. Це означає, що у блакитнооких світловолосих батьків діти не можуть бути кароокими і чорнявими.
З брюнетами і кароокими людьми справа йде складніше. Іноді у темноволосих або / і карооких батьків народжується світловолоса або / і блакитноока дитина. У чому тут справа? Використовуємо буквене позначення ще раз. Гени темного волосся і карих очей – домінантні. Позначимо їх відповідно А і С. У брюнета набір алельних генів за цими ознаками може бути двояким – АА (обидва алелі однакові) або Аа (один аллель домінантний, інший – рецесивний). Така ж ситуація може бути і з кольором очей – коричневий дасть поєднання генів СС або Сс. Однак ми вже знаємо, що домінантний ген пригнічує дію рецесивного. «Слабкий» ген стає «невидимкою» і може передаватися з покоління в покоління, ніяк себе не проявляючи, доки … Доки не зустрінуться чоловік і жінка, кожен з яких несе як аллель А (ознака «темне волосся»), так і аллель а (ознака «світле волосся»), тобто в комплекті у всіх батьків – Аа. Їх дитина може успадкувати вже три варіанти комбінацій – АА (отримує від батьків по сильному гену і буде темноволосою), Аа (отримує один домінантний і один рецесивний гени і також матиме темне волосся) і аа (обидва гена слабкі, і дитина народиться білявою) . Хоча ймовірність народження білявого малюка менша, ніж темноволосого, вона є. Яка комбінація і яким за рахунком дитині дістанеться – справа випадку. Така ж ситуація з кароокими батьками. Якщо кожен з них несе ген- «невидимку» блакитних очей, то одного разу ці гени можуть одночасно дістатися їх дитині. Може трапитися, що всі діти карооких батьків з’являться на світло з блакитними очима або у брюнетів всі діти будуть світловолосими. Гени кольору волосся і очей успадковуються незалежно один від одного, тому на світі є люди з різноманітними поєднаннями ознак – і блакитноокі брюнети, і кароокі блондини.
. .
. .
Заглиблюючись в нетрі генетики, слід зазначити, що багато ознак організму контролюються не однією, а декількома парами алельних генів. Ці гени не змішуються – кожна пара вносить свою лепту у формування ознаки. Повернемося до кольору волосся. Якби він визначався тільки однією парою алельних генів, всі люди на землі ділилися б виключно на брюнетів і блондинів. Скажіть, ви зустрічали людей з абсолютно однаковим кольором волосся? Є схожі відтінки, але колір і структура волосся кожної людини мають свої неповторні особливості. Це можливо тому, що відтінок темного пігменту волосся визначається, по-перше, не двома, а трьома аллельними генами (але, як ми вже знаємо, з цих трьох у кожного з нас присутні тільки два однакових або два різних гена). Під дією першого аллеля синтезується найбільшу кількість чорного пігменту, під дією другого – проміжна, а третього – найменша. По-друге, існує ще одна пара генів, яка контролює наявність або відсутність червоного пігменту волосся. Гени темних і червоних (рудих) відтінків волосся не є аллельними, вони знаходяться в різних локусах, але тим не менш здатні впливати один на одного, і тоді з’являються світлі або темні шатени, шатени з рудуватим відтінком, темно-руді або яскраво-руді люди.
Яким чином у людей утворюються різнокольорові очі
Бувають випадки, коли організм починає виробляти меланін неправильно: або він продукується в надлишку, або в недостатній кількості. Очі немовляти набувають різного відтінку.
Тому 1 око може бути блакитного кольору, а інше – коричневим. Це явище являє собою гетерохромію, або нерівномірне забарвлення райдужної оболонки. Такий стан зустрічається досить рідко: приблизно 1% людей земної кулі мають його.
Як правило, нерівномірне забарвлення передається по спадковості.
Багато батьків починають турбуватися за здоров’я свого малюка, проте така особливість ні в якому разі не порушує гостроту зору, і малюк добре сприймає всі кольори. Це говорить лише про те, як виробився меланін. З часом забарвлення райдужної оболонки може вирівнятися, але іноді очі не змінюються, і різний колір залишається до кінця життя.
. .
. .