Ну ось він і прийшов. Як завжди – несподівано. Це ми про підлітковий вік. Як би батьки не намагалися морально підготуватись до такого розвитку подій, вивчати психологію підлітків, він все одно часто вибиває з колії і змушує батьків задуматися: “Чи роблю я все правильно?”, “Чи все гаразд з моєю дитиною”, “Чи не пропускаю я чогось важливого”.
Підлітковий вік – фізілогія і нічого особливого
Найперше у нас для вас хороша новина: з вашою дитиною все абсолютно добре. Підлітковий перехідний вік є цілком природнім процесом. Без нього не відбувається дорослішання. Тому якщо улюблене чадо, яке ще вчора горнулося до вас, раптом обросло колючками і зачиняє двері у свою кімнату, просто розслабтеся. Так, не у всіх дітей підлітковий період супроводжується бурями, проте, якщо вони є – це нормально.
Під час підліткового віку стираються рамки дитинства і починають промальовуватись дорослі. Та поки вони не стали чіткими, підліток не розуміє, що відбувається. Точніше, йому здається, що його не розуміє цілий світ. І це має пояснення: саме у той час дитина внутрішньо ставить собі запитання: “Хто я є” і “Хто я є у цьому світі”.
Що відбувається з дитиною – психологія підлітка
Якщо до цього часу, у солодкий період дитинства, все було більш-менш зрозуміло, то напів доросле життя кидає нові виклики. І підліток вчиться зі всім цим співіснувати.
Саме від такого хаосу в голові ваша дитина часто не в настрої, то замикається в собі, хоче побути наодинці. Їй потрібен час, аби звикнути до своєї вже майже дорослості.
Не варто дивуватися, в організмі і психіці, зокрема, відбуваються дуже інтенсивні зміни. Їх можна порівняти з такими, які є немовлят після народження. Більше у жодному віці такого стрімкого стрибка розвитку не буває. Тому організм не може на нього ніяк не відреагувати.
Загалом проходження підліткового віку можна поділити на дві умовні частини – деструктивний та конструктивний. Спершу усе руйнується, а тоді, на місці розвалин, будується щось нове. І це щось – ваша доросла дитина.
Відносини з підлітком – що робити батькам
Батькам найголовніше усвідомити, що підліткова розхристаність – не патологія. Щоб збудувати добрі відносини з підлітком, головне завдання дорослих бути поряд, але не особливо втручатися.
Важливо розуміти, що для усіх буде краще, якщо дитина пройде підліткове зростання саме у підлітковому віці, бо ж на все свій час. Тому не варто ламати природній ритм і вимагати від дитини “заспокоїтись і поводитись чемно”.
Ми – дорослі люди, ми знаємо, як це – бути дитиною, бути підлітком, бути юним. Натомість дитина ще не знає, як це – бути дорослим.
Тому батьки можуть допомогти своїм спокоєм, не варто вмикати агресію. Бо, власне, якщо батьки починають реагувати на підлітка агресивно, то можемо говорити про проблеми зі сприйняттям у, власне, батьків. Дитина розвивається відповідно до свого віку.
Формувати довіру, не ламати, не нав’язувати себе – це прості правила, котрі допоможуть і вам, і вашому підлітку легше подолати кризовий період.
Звісно, будуть непрості ситуації, коли батьки (частіше саме матері) відчуватимуть безвихідь. І тут важливим є мати ресурс, аби цю безвихідь подолати.
Тому у гарячих ситуаціях особливо слід вміти наповнити себе. Ходіть у кіно, на прогулянки, переглядайте фільми, подорожуйте, вивчайте щось нове, беріть нові проєкти на роботі – це самі ті речі, які допоможуть вам не зациклюватися на перехідному віці вашої дитини. Більше того: дадуть приклад вашій дитині, як повинна поводитись доросла людина.
Дуже непросто будувати відносини з підлітком тим батькам, котрі повністю розчиняються у дитині. Адже тоді, коли вона стає підлітком і намагається дещо відділитися від батьків, у тих починаються повне нерозуміння і претензії.
Натомість дорослі, які мають активне власне життя, легше переживуть кризу, бо у них просто не буде стільки вільного часу, аби зациклюватись. А хороший настрій від гарно проведеного часу дозволить дещо закрити очі на вибрики підлітка, усміхнутись і розуміти, що це всього лише черговий етап у житті. І згодом таки буде легше.
Про підлітковий вік розповіла психотерапевтка Надія Іванців
Записала Тетяна Дзяма
Читайте також на цю тему:
Тримай зі мною зв’язок: 5 порад як зберегти довірливі стосунки з підлітком