Всесвітня організація охорони здоров’я переглянула норму споживання солі: рекомендованих спочатку 2 г на добу, виявляється, багато.
Сіль – це харчовий продукт кристалічної структури. Хімічна назва – хлорид натрію, NaCl.
Сіль необхідна для стабільної життєдіяльності людського організму. Основні складові (натрій і хлор) містяться в органічних тканинах.
Натрій присутній в кістках, м’язах і нервових волокнах, позаклітинних рідинах. Речовина необхідно для підтримки метаболізму, секреції травних ферментів, нормалізації кислотно-лужного балансу, попередження зневоднення.
Хлор підтримує рівень водно-електролітного балансу, стимулює виділення соляної кислоти, підтримує осмотичний тиск (тиск, завдяки якому міжтканинна рідина проникає через міжклітинну мембрану).
Норма споживання солі у різних країнах
МОЗ Великобританії рекомендує обмежиться 4 грамами солі в день, канадські чиновники наполягають на 3-3,75 грамах солі в день, а максимально можливе споживання обмежують цифрою в 5,75 грам. В Австралії та Новій Зеландії верхня планка на тому ж рівні, 5,75 грам, а рекомендовану кількість становить 1,15-2,3 грам. У американських чиновників сама щедра душа, вони заповітні 5,75 називають денною нормою, а для деяких груп населення говорять про цифру в ті ж 3,75 грам.
Не можна сказати однозначно, скільки хлориду натрію потрібно людині на добу.
Користь і шкода солі для організму залежить від віку, кліматичного чинника, способу життя і супутніх захворювань. Спортсменам потрібно більше солоного, щоб уникнути зневоднення, а людям з патологічними змінами сечовидільної системи або травних органів від цієї речовини рекомендують повністю відмовитися.
У сильну спеку людям рекомендують підсолювати воду, адже з потом виділяється не тільки вода, а й важливі для організму електроліти.
Безсольова дієта необхідна тим, кому доводиться дотримуватися спеціального харчування через деякі патології – наприклад, при нирковій недостатності, ішемічній хворобі або гіпертиреозі.
Шкідливий вплив від надмірного споживання солі
- Підвищується кислотність шлункового соку. Підвищення виділення соляної кислоти є шкіливим для слизової оболонки шлунка, тому її рекомендують обмежити людям і гастритом та виразками шлунка та дванадцятипалої кишки.
.
- Підвищується артеріальний тиск.
- Підвищене споживання солі перевантажує серцево-судинна систему, в організмі накопичується вода, кровотік сповільнюється.
- Порушується робота нирок, з’являються набряки.
При гіпертонії, атеросклерозі, ожирінні, порушенні функції сечовидільної системи її слід виключити з раціону.
. .
. .
Як зменшити споживання солі
Однак страви без солі здаються прісними і несмачними, необхідність харчуватися такою їжею погіршує настрій, людина стає нервовою, роздратованою. Якщо знати, як зменшити споживання солі і чим замінити «покращувач смаку», на якості життя обмеження не позначаться.
Правила зменшення солі
- Зі столу слід прибрати сільничку, щоб не «бентежила».
- Концентрати та консерви виключають з раціону.
- Знижуючи споживання солі, її додають у страви при подачі, коли вони вже трохи охололи, а не в процесі приготування. У цьому випадку використовується сіль на третину або половину менше.
- Для заправки салатів застосовують соуси, самостійно експериментуючи з приправами і спеціями.
.
- З приправами і різними продуктами експериментують під час приготування їжі. Можна перед їжею з’їсти щось пряне, щоб притупити смакові рецептори і простимулювати апетит. Це допоможе з’їсти страву, яка могла здатися «несмачною».
- У раціоні має бути достатня кількість страв, багатих на клітковину. Вони прискорюють метаболізм, підвищують швидкість перистальтики, допомагають усунути зашлакованість. Клітковина, просуваючись по травному тракту, знижує рівень холестерину і глюкози в крові і, будучи природним антиоксидантом, нейтралізує шкідливий вплив надлишку солі, якщо вона все ж потрапила в організм.
- Перед тим як відвідати ресторан, потрібно заздалегідь ознайомитися з кухнею, уточнити, які інгредієнти використовують, і зробити попереднє замовлення. Висококласні кулінари завжди зможуть приготувати смачні і корисні страви з мінімальною кількістю солі.
Топ-10 продуктів з прихованою сіллю
- Шинка, бекон, ковбаса.
- М’ясна нарізка.
- Сир.
- Попкорн.
- Чорний хліб.
- Напівфабрикати (наприклад пельмені).
- Розчинні супи.
- Деякі види печива (крекер).
- Будь-які консерви, навіть несолоні (шукайте в списку інгредієнтів добавки зі словом «натрій»).
- Соуси, особливо соєвий.
Соуси, які допоможуть покращити смак страв без застосування солі
- Оцет. Цей продукт також вважається соусом. Щоб замінити сіль, краще використовувати бальзамічний, яблучний, винний, рисовий або хересний оцет. Щоб отримати більш виражений смак, попередньо слід заправити соус запашними травами або цукром, дати добу настоятися.
.
- Гірчично-медовий соус. Знімають цедру з лимона, нарізають на дві частини. Видавлюють з однієї половинки сік. Натирають корінь імбиру, приблизно 5-7 см. Змішують інгредієнти, додають 15 г гірчиці, 4 рубаних часниковий часточки, 25 г розтопленого або свіжого рідкого меду, 60 мл олії оливи, перцеву суміш. Добре розмішують, настоюють годину.
- Апельсиново-часниковий соус. Зубці часнику – 2 штуки, розминають і обсмажують на олії. У апельсиновому соці, 150 мл, розводять чайну ложку меду, вливають в сковорідку з обсмаженою часником і дають покипіти протягом 2 хвилин. Добре поєднується з куркою.
- Пряний соус. Приправу для птиці і м’яса приготувати вкрай просто. Змішують сметану з лимонним соусом і рослинним маслом, додають мелений коріандр і хрін.
. .
. .