Харчування при гастриті (дієта)

Photo of author

By admin

8332_izha

На сьогоднішній день гастрит – це одна з найпоширеніших проблем здоров’я, яка зустрічається у всіх прошарків населення. Існує багато рецептів того, як позбутися недугу, але основою лікування та профілактики захворювання є правила організації харчування.

Отже, як харчуватися при гастриті?

Спеціальна дієта і особливе харчування при гастриті надзвичайно важливі, адже найпоширенішою причиною гастриту (іншими словами – запалення слизової оболонки шлунка) є порушення нормального режиму харчування. Проте є і зворотний ефект: якщо знати, як харчуватися при гастриті і не робити собі поблажок, то можна істотно скоротити прояви хвороби.

Дієта при гастриті має величезне значення.

Дієтологи нерідко, відповідаючи на питання, як харчуватися при гастриті правильно, дають три основоположних поради: їсти маленькими порціями, подрібнену їжу (ідеальний варіант-крем-супи), і без додавання гострих спецій.

Харчування хворих з діагнозом «гастрит» засноване на декількох принципах, закладених в основі подібних дієт:

  • Виключити з раціону гарячі (вище 60С) і холодні (нижче 15С) страви.
  • Вибирати оптимальну температуру для дієтичної їжі (20-50С).
  • Використовувати правила прийому їжі: часто (до 5-6 разів на добу) і регулярно (в один і той же час).
  • При гіперацидному гастриті – виключати з раціону продукти, що стимулюють вироблення соляної кислоти і подразнюють стінки шлунка.
  • При гіпоацидному і анацидному гастриті – віддавати перевагу продуктам, що прискорюють травлення.
  • Якщо у людини є одночасно два захворювання, наприклад, гастрит і діабет, з раціону також слід виключити продукти, шкідливі при діабеті.

. .

. .

Харчування при загостренні гастриту

Гостра фаза захворювання – найяскравіший прояв хвороби, що вимагає негайної зміни звичного способу життя. Перша доба у хворого часто знижений апетит через больові відчуття. Це правильна реакція організму: в даний період від їжі варто утримуватися, щоб не посилювати запалення. Можна пити рідини, краще злегка теплу воду і чай.

На другий-третій день починають так звану дієту 1А (стіл № 1А).

Дозволено прийом рідкої їжі, молочних і круп’яних супів в’язкої консистенції, пюре з нежирного м’яса і риби, яйця всмятку, невелика кількість вершкового і оливкового масла, неміцний чай, відвари, киселі, мед.

Заборонені свіжі овочі і фрукти, м’ясні бульйони, кава, газовані води, кисломолочні напої, хлібобулочні та кондитерські вироби, сир. Краще обійтися без солі або додавати її в мінімальних кількостях, про інші спеції доведеться зовсім забути: нічого пряного, гострого, кислого в шлунок потрапляти не повинно.

Правильне харчування при загостренні гастриту – з мінімальним навантаженням на шлунок, маленькими порціями, по п’ять і більше разів на добу. Чим гомогенніша і рідинніша страва, тим краще. Їжа не повинна подразнювати слизову. Всі страви відварюють або готують на пару, їдять ледь теплими.

Харчування при хронічному гастриті зі зниженою кислотністю

Якщо шлунок виробляє недостатню кількість соляної кислоти, їжа погано перетравлюється, а значить, організм не може забирати з продуктів корисні і поживні речовини в достатній кількості. Це і є гастрит зі зниженою кислотністю. Захворювання дуже небезпечне, так як недостатня кількість калорій і вітамінів впливає на роботу всього тіла.

Основне завдання харчування при цьому типі гастриту – стимулювати вироблення ферментів і кислоти шлунком, прискорити проходження їжі в кишківник.

Перевагу варто віддавати протертій і рідкій їжі, але, на відміну від інших форм гастриту, допустимі кислі продукти, наприклад, кефір, свіжий сир, цитрусові. Поза періодом загострення можна їсти навіть смажену їжу, але строго без панірування і обмежуючи кількість масла. Температура їжі повинна бути не вище 60 градусів і не нижче 15. Калорійність денного раціону – до 2500-3000 ккал.

Харчування при гастриті зі зниженою кислотністю шлунка досить різноманітне. У меню входять всі типи продуктів: овочі та фрукти, риба і м’ясо, крупи, хлібобулочні вироби, бульйони, соки, чаї та кава, молочні і кисломолочні продукти. Однак всі перераховані групи мають обмеження:

  • Слід відмовитися від жирної їжі – м’яса типу гусятини, риби типу сьомги, солодощів з кремом, пончиків і т.д.
  • Овочі і фрукти не повинні викликати метеоризму і бродіння – тому потрібно обмежити вживання свіжої капусти, цибулі, часнику, винограду, бобових.
  • Випічка повинна бути здобною, найкраще підсушеною. .
  • Молоко не вживають в чистому вигляді (воно знижує кислотність), однак можна додавати його в каші або чай.
  • Крупи розварюють до повної м’якості і навіть протирають.

    .

. .


. .

Харчування при хронічному гастриті з підвищеною кислотністю

Іноді шлунок починає виробляти надмірну кількість кислоти, що призводить до пошкодження слизової. Це називають гастритом з підвищеною кислотністю. Причиною захворювання часто є бактерія Helicobacter pylori, а також неправильне харчування, надлишок в раціоні жирної, гострої, пряної їжі.

Принципи дієти незалежно від причин запалення слизової шлунка при лікуванні гастриту з підвищеною кислотністю важливо дотримуватися режиму харчування. Він схожий з лікуванням гострої фази: ніякої смаженої, солоної, копченої, гострої їжі, багато рідкої і їжі у вигляді пюре, невеликі порції. Продукти не повинні провокувати виділення шлункового соку, довго перебувати в шлунку і додатково подразнювати слизову.

Принципи харчування майже ідентичні дієті при гострому гастриті, проте в раціон вводять котлети,відбивні, трохи збільшують добову норму солі (до 8 г), дозволяють хлібобулочні вироби.

Їжу найкраще готувати на пару, тушкувати, варити або запікати, їсти в теплому вигляді, ретельно пережовуючи.

Нормальна калорійність раціону при гастриті з підвищеною кислотністю – 2200-2500 ккал. Нерідко хворому додатково призначають вітамінні комплекси для поповнення нестачі вітамінів.

Харчування при хронічному гастриті з підвищеною кислотністю має включати в себе різні типи продуктів, щоб організм отримував всі необхідні речовини. Проте, як і при інших видах запалення слизової оболонки шлунка, харчування має суттєві обмеження. Наприклад, овочі краще не вживати в свіжому вигляді, тільки в вареному, печеному або тушкованому. Фрукти їдять некислі, виключають всі види цитрусових, а також ківі. Виноград можна вживати без шкірки. Тверді фрукти відварюють, запікають або роблять з них пюре.

Хліб їдять підсушений, виключно пшеничний.

Молоко і молочні продукти повинні щодня входити в меню пацієнта, однак це не стосується кисломолочних виробів: від останніх краще відмовитися.

Дозволені нежирні види м’яса і птиці без хрящів і сухожиль. Курку краще вживати без шкіри. Оптимальна м’ясна їжа: котлети і тефтельки, розварене філе, м’ясне дитяче харчування. Добре вплинуть на стан шлунка супи, проте краще уникати міцних м’ясних бульйонів. Ідеальним варіантом будуть молочні та овочеві супи-пюре.

. .

. .