Проблеми з травленням? Харчуємось правильно!

Photo of author

By admin

Щоб ваш травний тракт постійно був абсолютно здоровим, ви повинні вміти грамотно організувати своє харчування. Для складання правильного раціону необхідно оцінювати їжу не по її смаковим якостям, а за її складом. Продукти, які ми їмо, містять білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінерали та воду.

problemi_travlennya

Щоб ваш травний тракт постійно був абсолютно здоровим, ви повинні вміти грамотно організувати своє харчування. Для складання правильного раціону необхідно оцінювати їжу не по її смаковим якостям, а за її складом.

Продукти, які ми їмо, містять білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінерали та воду.

Велике значення для нормального функціонування травного тракту мають клітковина і пектини, які містяться тільки в рослинній їжі. Клітковина – це оболонка рослинних клітин, а пектини – речовина, яка зв’язує клітини між собою.

Користь клітковини для ШКТ

Клітковина, не даючи калорій, створює відчуття ситості, що дозволяє їсти менше і таким чином уберегтися від переїдання. Клітковина регулює рухову активність кишківника, запобігає запорам. Збільшуючи кількість води в калі, вона сприяє прискоренню його евакуації та скорочує час контакту наявних в ньому токсинів і канцерогенів зі стінкою товстої кишки.

В день організму потрібно мінімум 30 г клітковини. В іншому випадку порушується перистальтика, розвивається атонія кишківника, затримується просування їжі, настає гниття, бродіння, розвивається закреп. Багато клітковини в овочах і фруктах, в кашах з цілісних круп (особливо в гречаної), у висівках, в чорному хлібі. Найкорисніша клітковина міститься в яблуках.

Однак слід пам`ятати, що вживання клітковини слід обмежити при діареї.

. .

. .

Користь пектинів для ШКТ

Пектини уповільнюють і пригнічують процеси гниття і газоутворення, знижують утворення різних токсинів, абсорбують багато токсинів, перешкоджаючи їх всмоктуванню, і інактивують їх. Пектини є головною їжею для біфідобактерій, які в нормі складають основну масу корисної мікрофлори, що населяє товстий кишечник. Пектини сприяють зростанню і активності біфідобактерій.

В процесі перетравлення біфідобактеріями пектинів утворюється велика кількість органічних кислот (пропіонової, оцтової та молочної). Ці кислоти захищають стінку товстого кишківника від пошкоджень і сприяють швидкому загоєнню вже наявних. Це особливо важливо при наявності поліпів товстої кишки.

Пектини в основному містяться у фруктах. Найбільше їх у зрілих яблуках, як в сирих, так і в печених. Яблучні пектини значно більш інтенсивно, ніж пектини іншого походження, знижують рівень «поганого» і підвищують рівень «хорошого» холестерину, зменшують всмоктування жирів, захоплюють жовчні кислоти в кишечнику і збільшують їх викид, уповільнюють розвиток атеросклерозу.

Пектини збільшують в’язкість вмісту кишківника, сповільнюючи тим самим всмоктування глюкози, в результаті чого поліпшується стан хворих цукровим діабетом. Пектини збільшують всмоктування таких важливих мінералів, як кальцій і магній. Вони також пов’язують і сприяють виведенню з організму таких небезпечних речовин, як свинець, радіонукліди стронцію, цезію та цирконію.

Пектини містяться у всіх соках, особливо в яблучному, апельсиновому і томатному. Дуже багато пектинів в нектарах з багатих м’якоттю плодів – бананів, абрикосів, слив, персиків та ін.

Для полегшення роботи травного тракту намагайтеся регулярно вживати продукти, що містять клітковину, пектини і крохмаль. До них відносяться перш за все сирі фрукти і овочі, а також деякі крупи, картопля, чорний хліб, бобові, горіхи.

Користь води для ШКТ

Щоб калові маси формувалися нормально, потрібні харчові волокна, а також достатню кількість рідини. Це дві обов’язкові умови, пов’язаних з харчуванням, які допомагають в боротьбі з запорами і запобігають їх появу. Коли води в кишечнику не вистачає, стінки кишечника починають вбирати її в себе, і тоді кал не отримує води. Він стає сухим і погано пересувається по кишечнику, в результаті чого виникає запор.

До того ж, при нестачі води в кишечнику його стінки починають скорочуватися менш активно, чому калові маси теж погано просуваються.

Причини зневоднення калових мас:

  • Споживання малої кількості рідини.
  • Надлишкок втрати рідини її з сечею і потом.
  • В організмі не вистачає солей магнію і калію, через що організм зневоднюється.
  • Мало харчових волокон в споживаної їжі, через що калові маси не можуть досить накопичувати воду.
  • В їжі занадто мало пектинів, які можна отримати з фруктів і які мають корисну властивість затримувати рідину в організмі, наприклад, 60 грамів рідини на 1 грам пектину.
  • Їсть багато висівок, які утримують мало рідини – більше 4 грамів води на 1 грам висівок, до того ж, висівки збільшують об’єм калових мас.

Тому для того, щоб ваш кишківник працював правильньно протрібно вживати приблизно 8 стаканів води на добу.

Коли лікар буде прописувати вам лікування від запору, він повинен, перш за все, звернути увагу на те, щоб води в раціоні було достатньо – таким чином забезпечується водонасичення кишечника.