Палеодієта

Photo of author

By admin

paleodieta

Палеодієта закликає нас повернутися в давнину, коли первісні люди не знали, що таке мікрохвильовка і не їли напівфабрикати. Що таке хліб, цукор та інші «принади» раціону сучасної людини, стародавній людині було невідомо! Деякі сучасні дієтологи вважають, що палеодієта – найприродніша система харчування для людини незалежно від того, в якому столітті вона живе.

Палеодієту (дієта часів палеоліту, або дієта печерної людини = paleolithic = paleo diet = caveman diet = the stone-age diet), як це не дивно, розробили наші сучасники – американські дієтологи Лорен Кордейн і Оз Гарсіа, автори численних книг по здоровому харчуванню. Вони нерідко консультують зірок Голлівуду в питаннях правильного харчування та здорового способу життя. Ідейна складова такої дієти базується на переконанні, що людина повинна харчуватися продуктами, що підходять їй генетичному рівні, тоді проблеми зайвих кілограмів її оминають.

Наші предки 10 000 років тому, ще до розвинутої агрокультури, були збирачами ягід, горіхів, коренеплодів і трав, а згодом мисливцями і рибалками, і що характерно всі були худі і рухливі.:smile: Палеодієту ще можна описати як повернення до витоків, до простого, до базового.

Палеодієта, дозволені продукти

paleodieta2
  1. фрукти – найкраще свіжі, хоча можна заморожені, або висушені.
  2. овочі – свіжі, найкраще без термічної обробки.
  3. нежирне м’ясо (тобто м’ясо диких тварин, або тварин, що годувались лише травою, без кормів і гормонів).
  4. риба, мушлі і водорості.
  5. горіхи.
  6. насіння.
  7. коренеплоди.
  8. невелика кількість меду.

Палеодієта, продукти від яких треба відмовитись

Молочні продукти – більшість людей втрачають здатність перетравлювати молоко в дорослому віці.

Зернові продукти (хліб, макарони) – особливо вищих сортів, містить велику кількість цукру, що вимагає підшлункову залозу виділяти багато інсуліну, а ще відома непереносимість до глютену (білок, що міститься в пшениці, ячмені та ін.).

Технологічно оброблені продукти (готові сніданки, напівфабрикати, консервація, чіпси, круасани, – це так звані перекуси) – тут є практично все: купа консервантів, підсилювачів смаку, крохмаль, соєвий лецетин, сіль, транс жири та ін.

Сіль– існує залежність між кількістю солі, що споживає людина і ризиком високого артеріального тиску.

Цукор – чисті, рафіновані цукри в природі практично не існують, в результаті організм людини отримує глюкозу в декілька разів вище денної норми.

Бобові культури (містять фітати, що зв’язують мінерали, наприклад кальцій, залізо, цинк),

Продукти багаті на крохмаль, наприклад картопля, білий рис – подібна історія, що і з цукром

Алкоголь – для організму це отрута, тільки завдяки ферменту алкогольдегідрогеназі ми не вмираємо.

Палеодієта, як замінити заборонені продукти на дозволені

Звичайно, на перший погляд, палео дієта вимагає досить радикальних змін в харчуванні, це скоріше спосіб життя, а не лише дієта. Тому існують певні поради як замінити заборонені продукти на дозволені дієтою.

• Сіль можна замінити часником, цибулею, лимонним соком, розмарином, базиліком, різними видами перців, духм’яним перцем, чілі, кмином, куркумою, гвоздикою, орегано, селерою, коріандром, кардамоном та ін.

• Оцет замінюють лимонним соком, або соком лайма.

• Масло, маргарини на оливкову олію чи олію канола прямого холодного відтиску, нерафіновану. Оскільки інші олії, наприклад, олія з насіння льону, олія волоського горіху, олія з авокадо при високих температурах утворюють токсичні речовини, їх застосовують лише в салатах.

• Цукор концентрований легкодоступний цукор це винахід сучасників. Цукор необхідно отримувати з фруктів. В десертах використовуйте корицю, мускатний горіх, листя м’яти, ваніль, також дозволено невелику кількість меду.

• Алкоголь не міг бути елементом дієти печерної людини 🙂 Проте сухе вино, що не містить сіль і сульфати, можна використати для маринування м’яса. На захист сухого вина треба сказати, що воно містить деякі мінерали і антиоксиданти.

• Муку треба замінити борошном з горіхів, наприклад, з мигдалю, з волоського горіха, чи з фундука.

paleopiramida

Приблизне меню палеодієти на день:

Сніданок – омлет із шпинатом, цибулею і грибами;

Ранковий перекус – свіжі ягоди або фрукти;

Обід – сьомга, або лосось на грилі, з салатом заправленим олією з льону;

Після обідній перекус – салат з морквою, селерою і яблуками;

Вечеря – запечене курча, броколі приготоване на парі і салат з помідорів;

Вечірній перекус – печене яблуко з корицею і волоськими горіхами.

Читайте також Рукола: користь, шкода та вплив на організм та Користь листя салату для схуднення і травлення.

Палеодієта знижує ризик серцево-судинних захворювань, метаболічного синдрому, цукрового діабету ІІ типу, деяких видів раку, підліткових прищів (acne vulgaris). Звичайно досліджень палеодієти ще недостатньо, але ті, що були проведені, показали такі позитивні зміни, як зниження ваги, зменшення діаметру талії, зниження запального С-реактивного протеїну, зменшення глікованого гемоглобіну (HbA1c), збільшення секреції інсуліну, покращення чутливості до інсуліну, покращення ліпідного профілю І зниження артеріального тиску. Відкритим питанням є вплив дієти на патогенез автоімунних захворювань, хвороби Альцгеймера.

Тобто можна сказати, що короткотривале застосування палеодієти попереджує розвиток серцево-судинних захворювань і цукрового діабету. Оскільки денне надходження енергії приблизно 1500 ккал, ця дієта сприятиме схудненню, проте тривале перебування на такій низькокалорійній дієті сумнівне. Індекс маси тіла допоможе зорієнтуватись, чи треба вам худнути, чи ні.

Як будь-яка модна ідея, палеодієта спочатку стрімко стала популярна, проте згодом знайшлось достатньо опонентів цій дієті. Досить слушно зауважити, що при найбільшому бажанні, і будь-яких зусиллях вернутись в палеоліт неможливо 🙂 Тобто сучасні овочі, чи фрукти є далеко не такими як колись. Людина невпинно проводила селекцію і підтримувала розвиток рослин у бажаному керунку, тобто відбирала кращі плоди і садила кращі зерна. До речі і ми трошки змінились в порівнянні з нашими предками 🙂 Також опоненти палеодієти часто звертають увагу на зменшення надходження кальцію і недостатню кількість калорій.

Звичайно, необхідно згадати стани, коли, наприклад, дорослі люди мають лактозну непереносимість, чи алергію на молочні продукти, або непереносимість глютену, хворобу ціліакію у таких випадках палеодієта є можливим виходом із ситуації.

В чому більшість противників і прихильників погоджуються, це те, що варто зменшувати кількість високо технологічно обробленої їжі, цукру і солі. Отже їжте багато овочів і фруктів, вибирайте більш просту природну їжу, і будьте здорові!!!