Харчування для підвищення імунітету

Photo of author

By Марина Павелець

dieta-immunka

Вірний спосіб допомогти імунітету – забезпечити йому сприятливі умови для нормального функціонування. Але зробити це можна лише зрозумівши принципи його роботи. А для цього достатньо уявити собі імунну систему у вигляді величезного, добре налаштованого оркестру. Він володіє великою кількістю інструментів – лімфоцитів, фагоцитів і антитіл. При злагодженій, гарній роботі вони вчасно «включаються» і забезпечують своєчасний належний захист організму від різних вірусів, бактерій і токсинів.

Компоненти харчування для підвищення імунітету:

Харчування для підвищення імунітету: Вітамін С

Його вплив на імунну систему досліджували найбільше. В результаті вдалося експериментально довести, що продукти з його змістом дозволяють збільшити вироблення лейкоцитів і антитіл в організмі, які, в свою чергу, підвищують рівень інтерферону.

Рекомендована добова доза вітаміну С для дорослих становить 75-90 мг на день.

Джерелами вітаміну С є всі овочі і фрукти , зокрема чорна смородина , капуста , цитрусові, шипшина , солодкий перець , картопля та інші .

Харчування для підвищення імунітету: Вітамін Е ( токоферол)

Вітамін Е необхідний організму для продукції специфічних антитіл , що знищують вірусні частки . Відзначено , що при нестачі вітаміну Е , людина стає більш вразливою перед ротавірусними і респіраторними вірусними захворюваннями. Вітамін Е особливо необхідний особам похилого віку з ослабленим імунітетом.

Добова норма вітаміну Е 8-10 мг.

Вітамін Е міститься в злаках , зокрема у пшениці , насінні соняшнику і морепродуктах.

Харчування для підвищення імунітету: Каротиноїди

Ключова роль каротиноїдів в живих організмах полягає в тому, що вони захищають клітини організму від негативної дії вільних радикалів, тобто є потужними антиоксидантами. Іншою перевагою цих біологічно активних речовин є той факт, що вони здатні накопичуватися в певних тканинах організму створюючи, таким чином, захисний ефект. Наприклад, такий каротиноид як лютеїн, накопичується в очній сітківці людини – при цьому зменшується ризик розвитку дистрофії так званого жовтої плями (подібне захворювання сітківки спостерігається у літніх людей).До того ж, організм використовує їх для продукування вітаміну А.

Каротиноїди містяться в темно-зеленому листі рослин, пелюстках квітів, пилку квіткових рослин, плодах цитрусових, моркві, гарбузі, томатах, солодкому перці. Джерелом каротиноїдів також є шипшина, горобина, водорості.

Харчування для підвищення імунітету: Цинк

Цей мінерал бере безпосередню участь у формуванні лейкоцитів і антитіл, що, в свою чергу, забезпечує захист від раку, різних вірусних і бактеріальних інфекцій. Існує думка, що саме цинк дозволяє знизити кількість гострих респіраторних захворювань у дітей в осінньо-зимовий період. Проте, дослідження в цій області до цих пір ведуться.

Добова норма цинку для дорослої людини становить від 15 мг до 20 мг.

Серед продуктів тваринного походження цинк містять риба, морепродукти, яловичина, молода баранина, м’ясо кроликів і курчат, яйця, яловича печінки і сухе молоко.

До продуктів рослинного походження, що є джерелами цинку, відносять овочі (помідори, картопля, редька, капуста, часник, спаржа, цибуля), фрукти і ягоди (яблука, малина, інжир, чорна смородина, фініки, цитрусові), крупи (гречка, ячмінь , бурий рис, вівсянка).

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Харчування для підвищення імунітету: Селен

Селен дозволяє підвищити кількість захисних клітин і мобілізувати внутрішні сили організму, зокрема в боротьбі з раком.

На добу жінці потрібно 55 мкг, чоловікові – 70 мкг, а дітям – 1 мкг селену на 1 кг ваги.

Велику кількість селену містять такі продукти харчування: печінка, квасоля,фісташки і мигдаль, волоський горіх, сочевиця і кукурудза, брокколі і горох.

Харчування для підвищення імунітету: Жирні кислоти омега-3

Результати проведених досліджень показали, що люди, в раціоні яких є продукти з вмістом жирних кислот, рідше хворіють на гострі респіраторні захворювання, а в разі зараження переносять їх легше. Це пояснюється тим, що ці кислоти підвищують активність фагоцитів, клітин, що «поїдають» бактерії.

Добова потреба омега-3-жирних кислот 1-2 г.

Джерела жирних кислот: риб’ячий жир сардини, печінка тріски, риб’ячий жир лосося, сардина, сьомга, скумбрія, тунець, лляна олія, листя арахісу (свіжі), насіння льону (свіже), олія волоського горіха, волоський горіх.

Харчування для підвищення імунітету: Спеції

Орегано, імбир, кориця, розмарин, чорний перець, базилік, кориця, а також часник. Це природні муколітики (відхаркувальні засоби), які успішно розріджують слиз, що накопичується в дихальних шляхах і пазухах носа, і сприяють швидкому одужанню. Більш того, часник покращує функціонування лейкоцитів і антитіл.

Для ефективного підняття імунітету правильного харчування недостатньо. Для хорошого результату потрібний комплексний підхід.

Потрібно дотримуватися таких рекомендацій:

  • Девіз дієти для підвищення імунітету – часте харчування в малих порціях. .
  • Прийоми їжі повинні здійснюватися приблизно чотири-шість разів на день. .
  • Потрібно пам’ятати і про заняття спортом. Фізичні навантаження необхідні, хоча б мінімальні. Можна підібрати для себе відповідний комплекс вправ і регулярно робити зарядку, яка могла б приносити не тільки користь, але і задоволення. .
  • Прогулянки на свіжому повітрі. .
  • Сон і повноцінний відпочинок. .