Традиційно вважається, що хлібці – це продукти здорового харчування, але не всі вони корисні для здоров’я і фігури. Так що ж вони приносять – користь чи шкоду?
Технологія виробництва
У складі екструзійних хлібців присутні корисні крупи: перловка, пшениця або гречка та інші. Суть екструзії така: спочатку готують суміш зерен, потім її замочують на півгодини або, якщо це кукурудза – на 12 годин для пом’якшення грубої оболонки. Після цього розм’якшені зерна поміщають в екструдер і залишають так на 8 секунд при високому тиску і температурі до 300 градусів. Таким чином, вода накопичується в зерні і відразу перетворюється на пару, а зерно викручується назовні. По суті, це той же попкорн, тільки зернам тут заважає високий тиск, через що вони злипаються, утворюючи брикет.
Такі хлібці – найкорисніші, оскільки в них – ідеальний вміст без хімічних добавок: лише гречка, кукурудза або інші злакові культури. Вони повинні бути сухими, приємно хрустіти і легко ламатися.
Користь хлібців
У хлібці багато вуглеводів, клітковини, інших харчових волокон, ненасичених і поліненасичених жирів, замінних і незамінних амінокислот. Користь обумовлена великим вмістом вітаміну Е (токоферолу), вітаміну А (ретинолу), бета-каротину, вітамінів В1, В2, РР (ніацину). З мікроелементів присутні залізо, калій, кальцій, натрій, магній і фосфор.
Різні види хлібців можна використовувати в якості профілактики від безлічі недуг:
- пшеничні хлібці корисні при шлунково-кишкових хворобах. .
- корисні властивості гречаних знадобляться при недокрів’ї (підвищують рівень гемоглобіну). .
- ячмінні хороші при проблемах з печінкою і шлунково-кишковим трактом. .
- вівсяні їжте при хворобах нирок, застудних захворюваннях, дерматитах. .
- рисові – при захворюваннях центральної нервової системи. .
Хлібці – заміна для хліба
Хоча калорійність хлібців майже така ж, як і хліба, вони відрізняються високим вмістом клітковини. Клітковина перешкоджає засвоєнню зайвих калорій, тому, незважаючи на високе значення калорійності, хлібці допомагають позбавитися від зайвої ваги. Для бажаючих схуднути в день достатньо з’їдати 3-5 штук, щоб отримати 35 г клітковини і спалити 245 ккал. Тому шкоди особливої не буде, якщо ви на час відмовитеся від батонів, білого хліба, булочок і перейдете на хлібці. Корисніше буде поєднувати їх з нежирним сиром, овочами, зеленню. Найменше калорійності в житніх хлібцях – в них міститься багато амінокислот, які сприяють спалюванню зайвого жиру.
Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.
Протипокази до вживання хлібців:
Шкода хлібців проявляється в дієті людей з непереносимістю глютену. Так як основа продукту – багате глютеном зерно, його вживання стимулюватиме подразнення кишківника і проблеми з травленням. Але в цьому випадку можна включати в раціон хрусткі цільнозернові гречані скибочки. У гречці глютену немає. Також не можна вживати дітям до трьох років.
Також не рекомендується вживати продукт людям зі стійкою діареєю. У них груба рослинна клітковина буде провокувати подальше порушення роботи кишівника і пронос.
Шкода хлібців
Але є й інші хлібці, в складі яких цільного зерна немає. Вони виглядають як висушені пласти хліба, аналоги сухариків. І готуються, до речі, за подібною з хлібом технології. У їх складі є і дріжджі, і сіль, і жири, а нерідко використовуються навіть підсилювачі смаку, які дозволяють надати «дієтичного продукту» привабливі смаки бекону або сиру. Такі хлібці з підсилювачами смаку точно не можна віднести до раціону здорового харчування.