Бузина – користь та шкода

Photo of author

By samoylovych

Поговоримо про користь та шкоду від споживання бузини

buzyna-korystj-1

У народі дуже популярна така рослина як бузина. Вона з давніх часів вважається священним деревом, і, як свідчить легенда, має властивість продовжувати життя. То що ж такого містить у своєму складі чудо-дерево, яка користь і шкода віж вживання бузини – сьогодні дізнаємося!

Чорна бузина – склад

Дуже багата бузина чорна корисними, а також біологічно активними речовинами. У бузині є – білки, жири, вуглеводи, харчові волокна, амінокислоти валін, лізин, триптофан, аспарагінова та глутамінова кислоти. Вона багата вітамінами: А, В1, В2, В5, В6, В9, РР. Мікроелементи: калій, залізо, мідь, фосфор, калцій, цинк, магній, селен, натрій.

Крім перерахованих вище компонентів, в ягодах виявлені наступні групи речовин: органічні кислоти; ефірні олії; зола; антоціани; харчові волокна і клітковина; дубильні речовини.

Корисні властивості чорної бузини

В лікарських цілях використовуються квітки, кору, листя і стебла, а також кореневища бузини.

Наземні частини бузини чорної мають таку дію: тонізуючу; противірусну; жовчогінну; антиоксидантну; протизапальну; потогінну; бактерицидну; протинабрякову; протигемороїдальну.

Серед лікувальних властивостей бузини, можна виділити наступні:

  • поліпшення стану шкірних покривів;.
  • швидке загоєння ран, саден, порізів, гнійних наривів і утворень на шкірі;.
  • усунення симптомів дитячого діатезу, а також інших алергічних висипань;.
  • нормалізація артеріального тиску;.
  • поліпшення стану при цукровому діабеті, викликане активізацією процесів вироблення інсуліну;.
  • нормалізація обміну речовин;.
  • профілактика захворювань серцевого м’яза;.
  • приведення в норму ЧСС і артеріального тиску;.
  • зниження ризику тромбоутворення;.
  • профілактика розвитку хвороб нирок і сечостатевої системи;.
  • запобігання розвитку атеросклерозу, захворювань суглобів і опорно-рухового апарату;.
  • нормалізація функцій дихальної системи, а також профілактика розвитку хвороб органів дихання;.
  • усунення симптоматики і лікування гінекологічних захворювань;.
  • гальмування процесів старіння на клітинному рівні;.
  • виражена протипухлинова дія, що пояснює використання рослини для лікування лейкозу та інших видів онкологічних захворювань.
buzyna-korystj-3

Чорна бузина і народна медицина

Через високий вміст корисних речовин, досить популярною є чорна бузина в народній медицині.

Настій з квітів бузини:

  • – при опіках і попрілостях, гнійних захворюваннях шкіри використовують у вигляді примочок;.
  • – при геморої – у вигляді припарок, також при цій хворобі лікують листям, провареними в молоці, як компрес;.
  • – для лікування подагри, при суглобовому ревматизмі пити теплим, до їжі, 2-3 рази на день, по 1/3 склянки;.
  • – при сухому кашлі для розрідження мокротиння, трахеїті, бронхіті і т.д., п’ють як чай. При бронхіті також допомагають інгаляції близько 10-15 хв .;.
  • – при тонзилітах, фарингітах, стоматитах і ангінах полоскати горло і порожнину рота;.
  • – зупиняють кашель при раку легенів за допомогою сиропу з бузини;.
  • – при порушеннях роботи нирок і сечового міхура, п’ють як чай;.
  • – при шкірних висипах і кон’юнктивіті застосовувати зовнішньо. .

Відвар з ягід бузини:

  • – при прийомі всередину для прискорення комплексного лікування виразкової хвороби шлунка та гепатитів;.
  • – як сечогінний і глистогінний засіб – пити теплим, до їжі, 2-3 рази на день, по 1/3 склянки;.
  • – в гінекології використовується у вигляді спринцювань;.
  • – для поліпшення виділення жовчі і роботи кишечника. .

Відвар коренів рослини бузини.

  • – при набряклості і діабеті приймати всередину;.
  • – при головному та зубному болю, бронхіті, пневмонії, неврастенії;.
  • – в якості дієвого сечогінного засобу. .

. .

. .

Бузина в косметології

Лікувальна чорна бузина позитивно впливає на якість шкіри. Так, її лікувальні властивості виявляються ефективні при таких проблемах як: вугровий висип; прищі; пігментація.

Крім того, використання косметичних продуктів, до складу яких входить ця рослина призводить до наступного ефекту: шкіра виглядає більш свіжою і відпочилою, відновлюється її структура, стає більш еластичною та набуває здорового відтінку.

Бузина в дієтології

Ягоди чорної бузини мають проносну, протимікробну дію, допомагаючи вивести з кишечника всі шлаки і токсини, придушити патогенну мікрофлору і усунути процеси гниття продуктів життєдіяльності і переробки, не видалених з кишечника раніше.

Завдяки цьому спостерігається поліпшення функцій травної системи, більш ефективне перетравлювання їжі і засвоєння всіх розміщених в ній корисних речовин.

Бузина допомагає нормалізувати обмінні процеси на клітинно-тканинному рівні, поліпшити загальний стан при захворюваннях шлунка (гастритах, колітах, виразках). Крім цього рослина ефективна в боротьбі з кишковими паразитами, які негативно позначаються на стані здоров’я людини.

Також актуальною є Середземноморська дієта: 10 кроків

Чорна бузина в кулінарії

Чорні ягоди бузини додають в соуси, з них роблять кисіль, морс, джем, желе, пастилу. На Кавказі з бузини готують начинку для пирогів. В Італії з ягодами бузини роблять конфітюри.

Ароматні квіти бузини також використовуються в кулінарії – з них готують варення, додають в Беньє (французьке блюдо з тіста з різноманітною начинкою, смажене у фритюрі), ароматизують чай, конфітюри і оцет.

Варення з бузини допомагає повернути шкірі сяючий вигляд, а багатий вітамінно-мінеральний комплекс, який збагачує організм вітамінами, робить волосся здоровими і блискучими. Варення незамінне в осінньо-зимовий період для лікування вірусних і простудних захворювань, в т.ч. хвороб легенів і дихальних шляхів. Для його приготування потрібно:

  • свіжі ягоди (1 кг); .
  • цукор-пісок (1 кг); .
  • пакетик лимонної кислоти. .

Ягоди слід засипати на ніч половинною цукру, а вранці злити сік і проварити його з цукром, що залишився до стану густого сиропу. Додайте лимонну кислоту, ягоди і доведіть до кипіння. Варення потрібно зберігати в погребі чи холодильнику.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Протипоказання щодо вживання бузини

Бузина – відносно отруйна чагарникова рослина, токсичність якої зростає з кожним роком. Тому, для лікувальних цілей підходить сировина, зібрана з одно- або дворічного куща.

Основним протипоказанням до застосування препаратів з бузиною є індивідуальна непереносимість і алергія на будь-які частини рослини. Крім того, з особливою обережністю слід бути людям з такими захворюваннями: запалення органів травлення; цукровий діабет; перший триместр вагітності.

Важливо пам’ятати, що дітям до 12 років давати ліки з бузиною можна лише з дозволу лікаря.

Лактаційний період не є заборонним по вживанню бузини. Навпаки, лікарі відзначають поліпшення якості молока та збільшення його кількості, коли молода мама включає в раціон свіжі або заморожені ягоди бузини.

. .


. .

Вибір та зберігання бузини

Квітки бузини збирають в період цвітіння чагарнику, листя і кору в кінці літа, а кореневища по осені. Сушку всіх компонентів краще проводити в сухому приміщенні природним шляхом. Потрібно мати на увазі, що пелюстки суцвіть при сушінні темніють, а плоди всихають в два рази. Бузина, що продається (листя і плоди) в аптеках повністю відповідає всім вимоги , що пред’являється до лікарської сировини.

Купуючи свіжі ягоди важливо звернути увагу на їх зовнішній вигляд. В ідеалі плоди повинні бути однорозмірні, без стороннього нальоту, слідів гнилі чи іншого псування. Свіжі ягоди щільні і ароматні, а зібрані напередодні вже мають м’яку консистенцію і меншу пружність шкірки.

Свіжі плоди можна зберігати в холодильнику до п’яти днів. Важливо, щоб ягоди в контейнері були відкриті, не допускається тримати їх в поліетиленових пакетах. Суху сировину, навпаки, зберігати потрібно в щільній тарі, оскільки вона швидко вбирає вологу й сторонні запахи, втрачаючи свої лікарські властивості.

Заморожені ягоди без повторного розморожування можна зберігати в камері до року.

Отже, чорна бузина – ягода унікальна і цікава. З одного боку – дуже смачна, з іншого – володіє величезною кількістю лікарських властивостей. Але будьте обережені і не забувайте про протипоказання. Бережіть себе та будьте здорові!

. .

. .