Все про інжир

Photo of author

By samoylovych

Сьогодні ми з Вами поговоримо про інжир та його корисні і шкідливі властивості

vse_pro_inzhir

Жителям всієї планети безумовно знайома дивовижна рослина субтропіків – інжир. Особливу цінність представляють соковиті і дуже солодкі плоди цієї рослини. Що ж такого корисного міститься в їх складі дізнаємося прямо зараз!

Батьківщиною інжиру вважається Мала Азія, Туреччина та Індія, саме там близько п’яти тисяч років тому почали виростати перші дерева.

Користь застосування інжиру (фіга, фігове дерево, смоква, смоківниця) відома і з часів процвітання Давньої Греції. У давнину дерево інжиру було символом багатства і благополуччя, родючості і любові.

Воїни Олександра Македонського завжди мали з собою в похід мішечок з в’яленими або сушеними ягодами, тому що кашка з цих плодів загоює рани, а після важкого походу або бою, ягоди допомагали швидко відновити сили.

Склад інжиру

Багатий склад інжиру робить його цінним компонентом раціону.

У плодах міститься велика кількість корисних елементів:

  • вітаміни – А, РР, Е, С і групи В (В1, В2, В5, В6, В9);.
  • каротини і каротиноїди;.
  • мінеральні компоненти – залізо, фосфор, калій, кальцій, натрій, магній, цинк, мідь, марганець, селен;.
  • насичені і ненасичені жирні і органічні кислоти – яблучна, лимонна, хінна, гліцеринова, аспарагінова;.
  • амінокислоти – триптофан, лізин, фицин, аспарагін;.
  • ди-і моносахариди;.
  • крохмаль;.
  • зола;.
  • харчові волокна;.
  • клітковина;.
  • ферменти;.
  • пектини;.
  • дубильні речовини.

Харчова цінність свіжого інжиру в розрахунку на 100 г продукту: білки ~ 0,8 г; жири ~ 0,3 г; вуглеводи ~ 13,2 г; енергетична цінність ~ 52 ккал.

Інжир перевершує яблуко за вмістом заліза, а за кількістю калію дорівнює горіхам, а амінокислота триптофан, що відповідає за стан кровоносної системи та є попередником серотоніну – речовини від якої залежить настрій та сон, робить його цінним і унікальним.

Види і сорти інжиру

Залежно від сорту інжир може мати різну форму (від кулястої до витягнутої) і забарвлення (від жовто-зеленого до темно-лілового).

Є чорний інжир з чорною шкіркою і червоною м’якоттю. Він ніжний і в міру солодкий. Його заготовляють тільки у вигляді варення або джему.

Білий інжир характеризується товстішою світлою шкіркою і жовтуватою або червоною м’якоттю. Білий інжир з жовтуватою м’якоттю смачніший – медовий. Його, в першу чергу, сушать, а також варять варення і джем.

Корисні властивості інжиру

Сік інжиру виводить пісок і камені з нирок, жовчного міхура, позитивно впливає на печінку і селезінку

Позбавляє від інфекційних та вірусних захворювань шкіри, виводить токсини і ефективний при профілактиці онкологічних хвороб.

Рекордна кількість калію нормалізує роботу серцевого м’язу, артеріальний тиск, покращує показники гемоглобіну, зміцнює стінки судин, попереджає утворення тромбів і венозну недостатність. Регулярне вживання може запобігти інфаркту, інсульту, гіпертонічному кризу.

Інжир використовують при застудах, фарингітах, ангіні, сильному кашлі, ларингіті і втраті голосу.

Продукт швидко виводить отруйні і токсичні речовини, тому використовується при лікуванні отруєнь і хвороб печінки.

Сушений або в’ялений інжир рекомендується завжди мати під рукою спортсменам, туристам, людям, зайнятим важкою фізичною працею. Він швидко засвоюється і добре відновлює сили.

Клітковина, мікроелементи і кислоти свіжого фрукта м’яко очищають кишечник, рятують від закрепів і здуття.

Інжир надзвичайно корисний для чоловіків. Він є ефективними ліками при простатиті, дарує приплив енергії і відновлює чоловічу силу в будь-якому віці.

Для жінок регулярне включення в меню свіжого і сушеного інжиру – це спосіб вирішити багато проблем зі здоров’ям. Інжир допоможе позбавитися від зайвої ваги. Просто замініть один прийом їжі 2-3 ягодами, і скоро відчуєте, як зайві кілограми зникнуть. Фрукти допомагають активізувати обмін речовин і вивести зайвий жир. Також свіжий інжир може стати основною їжею в розвантажувальний день. Також допоможе привести в порядок ноги. На підборах ноги часто втомлюються, починають виступати вени, з’являється варикоз. Справитися з цими болючими і неестетичними проблемами не так просто, особливо якщо робота у Вас сидяча. Рішення проблеми просте: одни-два плоди (сушених або свіжих) в день буде достатньо, щоб запобігти таким проблеми.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Користь сушеного інжиру для організму

Оздоровчий і зміцнювальний вплив в’яленого інжиру на організм обумовлено його хімічним складом і характеризується як

:
  • зниження згортання крові;.
  • запобігання розвитку атеросклеротичних бляшок і тромбів;.
  • поліпшення еластичності судин;.
  • нормалізація кровообігу;.
  • зниження ризику розвитку хвороб серця;.
  • полегшення захворювань легень і дихальних шляхів;.
  • підвищення гемоглобіну в крові;.
  • поліпшення загального стану при тахікардії;.
  • зниження холестерину; усунення закрепів;.
  • зміцнення імунної системи;.
  • поліпшення апетиту;.
  • зняття шлункових і кишкових спазмів;.
  • поліпшення стану шкірних покривів;.
  • гальмування розвитку ракових клітин;.
  • зміцнення серцево-судинної системи.

Шкода інжиру і протипоказання щодо його вживання

Інжир практично не приносить ніякої шкоди, але в окремих випадках він може бути протипоказаний хворим або не рекомендований до вживання. Шкода сушеного інжиру є при: подагрі; ожирінні; цукровому діабеті; сечокам’яній хворобі.

Також інжир може принести шкоду тим людям, у яких є якісь запальні захворювання, наприклад, органів травного тракту. Найпоширеніші захворювання, при яких не можна вживати даний продукт – це ентерит, панкреатит, коліт.

Але в цілому, це фрукт, який приносить організму практично одну користь і може застосовуватися без вікових обмежень.

Важлива лише помірність вживання в їжу інжиру, втім, як і будь-якого іншого натурального продукту.

Інжир в дієтології та кулінарії

Низька калорійність, малий вміст цукрів і вуглеводів дозволяють включити свіжі плоди інжиру в дієтичне меню. А харчові волокна і клітковина, нормалізує функції шлунково-кишкового тракту, сприяють швидкому насиченню і збереженню почуття ситості. Крім того, він ефективно виводить токсини, шлаки і має послаблюючу дію, що обумовлює здатність відновлювати обмінні процеси і метаболізм на клітинному рівні.

У кулінарії інжир вживається при приготуванні салатів, холодних закусок і других страв, а також десертів і випічки. Він відмінно комбінується з наступними продуктами: рибою; пісним і нежирним м’ясом; різними видами сиру; маслинами і оливками; зеленню; томатами; кедровими горішками; медом. Інжир можна зустріти в рецептах дієтичних страв разом з м’якими сортами сиру (моцарелою, бринзою), зеленню і томатами черрі. Він добре поєднується з заправками з рослинних олій і бальзамічного оцту. Свіжі плоди застосовуються для фарширування птиці, овочевих і сирних запіканок, начинок для м’ясних рулетів. Тушкований інжир йде як гарнір до курки або курчати.

З ягід роблять безліч солодощів: джеми, повидло, варення, сиропи, шербети. З дієтично дозволених це – мармелад, пастила, пудинги, муси і желе.

Як вибирати і зберігати інжир

Свіжий, по-справжньому смачний і стиглий інжир не так просто знайти. Зазвичай його продають перестиглим чи, навпаки, недостиглим.

Якісний інжир повинен бути щільним, без вм’ятин, але злегка піддаватися натисканню пальців.

Злегка перестиглі плоди можуть тріскатися. Вони зазвичай дуже солодкі, але зберігатися не будуть – такий інжир треба з’їсти або приготувати в той же день.

Плоди інжиру можуть лежати в холодному місці до двох тижнів. При переміщенні ягід в холодильник важливо, щоб кожен плід був сухим. Для більш тривалого терміну зберігання плоди можна сушити або в’ялити.

Насолоджуйтесь солодким, корисним інжиром і залишайтеся здоровими, та бадьорими!

Цікаво також: Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

. .