Поговоримо про ймовірну користь та шкоду для організму людини від вживання горобини
Люди давно відкрили для себе унікальний цілющий ефект від вживання червоної горобини. Незважаючи на те, що в свіжому вигляді ягоди кислі, гіркі і терпкі, з них виходять неймовірно смачні і корисні джеми і цілющі чаї. Так чим же корисна червона горобина? Давайте поговоримо!
На давньонімецькій мові горобину називали «раудніан», що буквально означає «що стає червоною». Мабуть, німецькі племена мали на увазі листя і ягоди дерева, що червоніють восени.
Горобина тисячоліттями росла на європейському континенті, в Азії і в Північній Америці. Багато століть горобина вважалася магічним деревом у давніх німців, скандинавів, кельтів і слов’ян.
У наші дні переважна більшість горобини як і раніше росте в дикій природі. Хоча є кілька «окультурених» дерев, виведених для більш смачних ягід. Протягом багатьох століть горобину цінували не тільки за її лікувальні властивості.
Склад горобини
Горобина містить значну кількість корисних речовин, серед яких:
- вітаміни А (навіть більше, ніж у моркві), В, С, D, Е, К і РР;.
- органічні кислоти (лимонна, виноградна, яблучна);.
- мікро- і макроелементи (калій, залізо, фосфор, магній, йод);.
- солі марганцю, міді, кобальту;.
- дубильні, пектинові і флавонові речовини;.
- ефірна олія. .
Калорійність на 100 грам продукту становить 50 ккал.
Корисні властивості ягід горобини
Цілющі властивості червоної горобини дієві і корисні:
- Каротин, якого багато в плодах горобини, підвищує гостроту зору.
- Вітамін Р допомагає вийти з депресивного стану.
- Горобина позитивно діє на серцево-судинну систему. Вітамін С зміцнює стінки судин.
- Червона горобина корисна при захворюваннях щитовидної залози, оскільки містить йод.
- За рахунок сорбінової кислоти ягоди горобини не дозволяють розростатися мікробам і грибкам, тому корисні при проблемах з шлунково-кишковим трактом.
- Горобину рекомендується їсти людям, що страждають від гіпертонії.
- Настій з горобини є відмінним жовчогінним засобом.
- Дуже корисною горобина буде при запорах.
- Людям, які мають проблеми з сечовипусканням, медики радять приймати ягоди горобини всередину.
- Чорноплідна горобина містить настільки високу концентрацію вітаміну Р, що його в ній навіть більше ніж в чорній смородині. Тому горобина здатна регулювати рівень холестерину в крові.
- Зважаючи на наявність пектину в ягодах, вона нормалізує і полегшує травлення.
- При атеросклерозі чорна горобина – обов’язковий продукт в меню.
- Ці ягоди очищають організм від важких металів і виводять радіоактивні речовини.
- Робить позитивний вплив на роботу залоз внутрішньої секреції.
- Горобиновий сік корисний при багатьох захворюваннях. Зокрема, при проблемах з жовчним міхуром, при серцевих патологіях, як ранозагоювальний, протимікробний засіб.
- Для жінок горобина є надійним помічником, оскільки мікроелементи, що містяться в ній, допомагають регулювати менструальний цикл і сприяють позбавленню від проявів клімаксу. .
Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.
Горобина в косметології
Через високу концентрацію корисних речовин, мікроелементів і вітамін, плоди горобини стали використовувати навіть в косметології.
З стиглих ягід готують живильні маски для волосся, які в найкоротший термін природним шляхом здатні поліпшити структуру ламких і тонких волосся. Насичений вітамінами і корисними ферментами склад ягід зробить волосся блискучим, допоможе довше зберегти колір при фарбуванні.
Раніше сільські жінки фарбували своє волосся саме плодами горобини, якщо хотіли надати їм стійкий і яскравий рудуватий відтінок. Для отримання іншого кольору, до приготовленої з ягід маси додавали і інші інгредієнти. Тепер же фарбу для волосся з горобини можна придбати практично в будь-якому магазині.
За допомогою горобини готують і омолоджуючі маски для шкіри рук і обличчя. Ніжно діючий скраб з стиглих плодів очистить шкіру і допоможе розгладити невеликі зморшки.
З горобини також часто роблять антивікові косметичні засоби. Наприклад, крем з ефектом відбілювання, що володіє ще й поживними властивостями.
За допомогою відвару або чаю на основі горобини можна усунути ефект втоми на шкірі рук і обличчя, або ж прибрати мішки під очима.
Застосування горобини в народній медицині
Стиглі ягоди червоної горобини в медичних цілях використовували з давніх часів ще наші предки. Зазвичай для приготування настою або відвару ягоди збирають в осінній період.
Горобина, зібрана в період перших заморозків вже не є такою корисною і поживною, так що лікувальними властивостями ягоди вже володіти не будуть.
З тільки що зібраних плодів цілющі настої і відвари не готують. Їх попередньо необхідно відокремити від плодоніжки і висушити на сонці, в духовці або в спеціальній сушці.
Народна медицина передбачає використання в лікувальних цілях не тільки самих ягід червоної горобини, а й її квіток.
Відвар з квіток горобини допоможе побороти кашель і усунути запальний процес. З його допомогою можна лікувати захворювання печінки та їх ускладнення, або приймати цей же відвар з метою профілактики.
Народна медицина передбачає застосування відвару з молодого цвітіння горобини навіть для лікування геморою! Використовують відвар і при лікуванні зоба.
Шкода і протипоказання
Незважаючи на наявність величезної кількості лікувальних властивостей і переваг, горобина має деяку кількість протипоказань, які жодному разі не можна ігнорувати.
Медики не рекомендують вживати горобину людям з підвищеним рівнем згортання крові.
Не можна ягоди горобини вживати в їжу і тим, хто страждає ускладненнями ішемічної хвороби, варикозним розширенням вен і тромбофлебітом, виразкою шлунка, гастритом з підвищеною кислотністю. При діареї горобина також протипоказана.
Не бажано вживати її людям, які перенесли інсульт або інфаркт.
Важливо зауважити, що при вагітності горобина категорично протипоказана, оскільки може зашкодити плоду. Є свідчення, що в давнину жінки застосовували горобину як ефективний протизаплідний засіб. Також горобина шкідлива і для дітей до року.
Червона горобина цінний і корисний продукт, але застосовувати її треба з обережністю, так як безконтрольне вживання може принести більше шкоди, ніж користі. Будьте обережні та здорові!