Цибуля-порей – користь та шкода

Photo of author

By samoylovych

Давайте поговоримо про користь та шкоду від споживання цибулі-порей

cibulya_porei

Цибуля-порей може бути не тільки смачною, але і корисною. Вона є дієтичним продуктом, який містить величезну різноманітність корисних властивостей. Ці особливості знайшли своє застосування в профілактиці і терапії хвороб. А яку саме користь приносить цибуля-порей для організму і чи є протипоказання щодо її вживання зараз дізнаємося!

Склад цибулі-порей

Калорійність цибулі-порей на 100 грам становить всього 33 ккал. А за кількістю корисних властивостей з нею важко змагатися!

У своєму складі даний продукт містить: білки, жири, вуглеводи, насичені жирні кислоти, мононенасичені жирні кислоти, поліненасичені жирні кислоти; Вітамін B9 (Фолієва кислота), Вітамін PP (Ніаціновий еквівалент), Вітамін C (аскорбінова кислота), Вітамін H (Біотин), Вітамін B6 (Піридоксин), Вітамін B5 (Пантотенова кислота), Вітамін B3 (Ніацин), Вітамін B2 (Рибофлавін), Вітамін B1 (тіамін), Вітамін A (РЕ), Вітамін E (токоферол), Вітамін K (Філохінон), Бета-каротин; натрій, залізо, фосфор, калій, марганець, магній, кальцій.

Корисні властивості цибулі-порей

Завдяки багатому вітамінно-мінеральному складу цибуля-порей:

  • Корисна при авітамінозі.
  • Відновлює роботу печінки, покращує відтік жовчі.
  • Стимулює травлення, при цьому, на відміну від ріпчастої, не пошкоджує шлунок і не викликає здуття.
  • Очищає кров.
  • Надає сили і підвищує життєвий тонус.
  • Зменшує шкоду вільних радикалів – головних винуватців старіння.
  • Допомагає при подагрі і ревматизмі.
  • Надає сприятливу дію при фізичних виснаженнях, перевтомі, депресії.
  • Сприяє загоєнню ран і подряпин.
  • Збільшує вироблення гемоглобіну, сприяє більш ефективному засвоєнню заліза.
  • Рекомендована при серцево-судинних захворюваннях і атеросклерозі.
  • Доведена її користь для запобігання атеросклеротичних бляшок.
  • Покращує пам’ять.
  • Підвищує імунітет, при регулярному її вживанні.
  • Активно допомагає при захворюваннях органів дихання, носоглотки і при застуді.
  • Сповільнює ріст і поширення ракових клітин.
  • Делікатно діє на кишечник у вигляді легкого проносного.
  • Надає заспокійливу дію на організм.
  • Стимулює обмінні процеси.

. .

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

. .

Також актуальною є Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

. .

Цибуля-порей в народній медицині

Порей цінують і при лікуванні народними методами в наступних випадках: при погіршенні травлення; у випадках хвороб печінки і жовчного міхура; якщо є проблеми з ожирінням; якщо порушений обмін речовин; якщо мало вітамінів (особливо у дітей); коли людина виснажена по будь-якої причині; при атеросклерозі; в разі різних хвороб серця і судин; якщо є будь-які проблеми з холестерином.

Істотна її користь і при зниженому тиску. Для лікування готують наступний відвар: 100 г черешків заливають літром води і додають 100 г цукру. Варять на слабкому вогні 10-15 хвилин і проціджують. Відвар п’ють по півсклянки, рівномірно розподіливши протягом дня.

Фітонциди цибулі вбивають мікробів. У період епідемії грипу та ГРВІ досить пожувати шматочок черешка цибулі, щоб знищити несприятливу мікрофлору і нейтралізувати шкоду ммікроб в носоглотці і порожнині рота.

Для профілактики атеросклерозу готують суміш цибулі і меду в рівних частках. Приймають до їжі по столовій ложці три рази в день.

Цибуля-порей в косметології

Широко відома користь цибулевих масок для шкіри і волосся. Завдяки помірно-пекучим властивостям вона діє як м’який пілінг і активізує ріст волосся. Вважається, що печена цибуля-порей – дуже ефективний засіб для лікування мозолів. А кашка з натертих стебел порею виводить пігментні плями і веснянки. Допоможе вона і при сильних сонячних опіках, які завдають непоправної шкоди шкірі.

При випаданні волосся цибуля-порей не менше ефективна. Застосовують її у вигляді компресів. Такі процедури підійдуть і для зміцнення нігтів – цибульну кашку наносять на нігті і загортають в поліетилен.

porey-2-korystj

Цибуля-порей в кулінарії

Застосування цибулі-порей в кулінарії дуже різноманітне, рецептів супів і салатів з нею дуже багато. Вона входить як інгредієнт в багатокомпонентні страви. Наприклад, в овочеве рагу. З цибулею-порей готують суп-пюре з броколі, додають в борщ. У салатах використовують всю рослину цілком: білу цибулину, стебло і листя. Деякі господині маринують цю цибулю як самостійний продукт для додавання в подальшому в суп. Порей можна сушити. На жаль, її не можна використовувати в приготуванні салатів на зиму, дуже багато невдалого досвіду при зберіганні таких заготовок. З цибулею-порей готують омлет і просту яєчню. А традиційно цибулю-порей використовують в якості приправи.

Цибуля-порей важлива і в дитячому харчуванні. З неї готують дитячі овочеві пюре, додають до м’ясних страв.

При дієтах з цибулі-порй готують овочеве пюре, рагу, дієтичні супи, особливо перетерті. При цьому використовують цибулину і стебло.

Якщо людина відчуває постійну втому і часті головні болі, то корисно щоранку починати з легкого овочевого салату, куди входить цибуля-порей. Дієтичний салат з цибулі-порей, селери, цвітної капусти корисний для відновлення обміну речовин.


Протипоказання щодо вживання цибулі-порей

У разі переїдання, цибуля-порей може підвищити кислотність в шлунку і спровокувати хвороби шлунково-кишкового тракту, діарею. Також порей має низький рівень вмісту вуглеводів, насичених жирних кислот.

Цей овоч, вирощений в екологічно безпечному районі, не заподіє шкоди організму. У її складі немає канцерогенів: навпаки, цибуля може сприяти профілактиці ракових пухлин і знизить ризик появи ускладнень після операції.

Цибулю можна з упевненістю додавати в їжу при вагітності: мінерали цього продукту сприяють профілактиці патологій внутрішньоутробного розвитку. Але цю цибуля не варто активно додавати в їжу жінкам, які годують груддю: цибуля-порей впливає на лактацію і погіршує смакові якості грудного молока.

Малюкам можна давати цибулю-порей в кінці першого року життя (починаючи з мінімальної кількості).

Цікаве про цибулю-порей

Відома користь цибулі-порей, як засобу для підвищення сексуального потягу. У поєднанні з селерою вона кілька століть назад використовувалася як афродизіак.

Згідно древнім записам, будівельники пірамід підтримували свої сили саме цим овочем.

Народна медицина стверджує, що при головному болю досить понюхати шматочок цибулі, щоб біль минув.

Порей почали вирощувати в другому тисячолітті до нашої ери в Єгипті і Месопотамії.

Даний овоч є національним символом одного з королівств Великобританії – Уельсу. У цій країні навіть є клуб «Союз любителів порею».

Отже, Ви переконалися, яку користь приносить цибуля-порей нашому здоров’ю, але не варто забувати і про протипоказання. Цибуля-порей в нашому раціоні – запорука доброго самопочуття. Вживайте її для апетиту і здоров’я.