Незаперечна користь морепродуктів для нашого організму, адже в них міститься багато мінеральних солей, необхідних для нормального обміну речовин. А найголовніше – всі вони багаті йодом, нестача якого викликає найсильніші розлади в роботі ендокринної системи в цілому і щитовидної залози зокрема.
Одним з досить популярних, доступних, смачних і простих у приготуванні морепродуктів є головоногий молюск кальмар – той самий, який у своїй стихії захищається, випускаючи в воду своєрідні чорнило і тим самим збиваючи хижакові орієнтир. У їжу вживають як щупальця, так і тіло кальмара в вареному, в’яленому або маринованому вигляді.
Харчова цінність м`яса кальмара
Кальмар містить в 100 г всього 75 ккал. Це низькокалорійний продукт, який можна вживати без побоювання для власної фігури. Більшу частину цих калорій становить білок, високоякісний білок, який забезпечує організм енергією. А головне – з’ївши невелику порцію кальмарів, ви відчуваєте почуття насичення, і не зголоднієте знову буквально через 15 хвилин, завдяки 85% вмісту білка. Він легко засвоюється організмом, і в цьому його перевага – білок кальмара значно цінніший білка будь-якого іншого м’яса тваринного походження.
Середня тушка кальмара важить близько 600-800 г.
До складу кальмарів входять наступні вітаміни і мінеральні речовини з розрахунку на 100 г:
- Вітамін PP – 7.6 мг
- Вітамін E – 2.2 мг
- Вітамін C – 1.5 мг
- Вітамін B9 – 11 мкг
- Вітамін B6 – 0.2 мг
- Мідь – 1500 мкг
- Йод – 300 мкг
- Цинк – 1.8 мг
- Залізо – 1.1 мг
- Фосфор – 250 мг
- Калій – 280 мг
- Натрій – 110 мг
- Магній – 90 мг
- Кальцій – 40 мг
В 100 г сирого кальмара міститься:
- Жири – 7,48 г
- Білки – 17,94 г
- Вуглеводи – 7,79 г
Крім перерахованих вище речовин до складу даних молюсків входить найважливіша амінокислота таурин, яка широко використовується в медицині при лікуванні серцево-судинної недостатності, приймається всередину при цукровому діабеті. Бере участь в обмінних процесах в тканинах очей. Крім іншого використовується в харчовій промисловості, як компонент «енергетиків», і навіть харчування для спортсменів.
Харчова цінність кальмарів
Такий багатий хімічний склад робить кальмар цінним продуктом харчування, який обов’язково повинен бути присутнім в раціоні людини.
- Кальмар містить в своєму складі рекордну кількість йоду. Як відомо, йод позитивно впливає на функціонування щитовидної залози, тому що він є складовим гормонів тироксину і трийодтироніну, які і виробляються самою залозою. Вони мають пряме відношення до обміну речовин організму, росту і в цілому розвитку людського організму.
- Високий вміст білка дозволяє підтримувати м’язову масу в здоровому тонусі, при мінімальних навантаженнях. Якщо кальмари вживати регулярно, 2-3 рази в тиждень в будь-якому вигляді, крім сушеного, то м’язова тканина буде розвиватися більш інтенсивно.
- Вживання кальмарів в їжу допомагає нормалізувати роботу травної системи. Їхнє м’ясо стимулює підвищення вироблення шлункового соку, відмінно засвоюється і не сприяє появі відчуття тяжкості в животі, підвищує апетит і сприяє більш якісному і швидкому переварюванню їжі. Крім того, воно не містить пуринових сполук, які порушують обмінні процеси в організмі.
- У нашому організмі протягом життя накопичуються різні токсини і солі важких металів. Деякі з них здатні викликати рак. Зв’язати між собою і вивести їх можуть лише певні речовини. У складі кальмарів якраз є такі – вітамін Е і мікроелемент селен успішно виводять нітрати з суглобів.
- Також вживання кальмарів сприяє появі сечогінного ефекту, який дозволяє вивести з організму надлишки рідини, позбавитися від набряків, попередити розвиток сечокам’яної хвороби і в цілому позитивно вплинути на сечостатеву систему в цілому.
- Кальмар абсолютно не містить холестерину, а навпаки, речовини, що входять до його складу сприяють нормалізації його рівня в крові. Крім того, складові білого м’яса кальмара роблять судини еластичними, що підвищує їх міцність і є профілактикою маси захворювань кровоносної системи, в тому числі і інсульту.
Шкода і протипоказання кальмарів
Як і інші морепродукти, кальмари можуть стати причиною появи алергічних реакцій. Крім того, вони можуть викликати харчові отруєння, в основному, сполуками ртуті. Щоб не допустити останнього, важливо уважно ставитися до вибору кальмарів: не купувати на стихійних ранках, а також намагатися з’ясувати місце проживання продаваних молюсків. Не використовуйте в їжу м’ясо кальмарів невідомого походження або виловлених в екологічно небезпечних водах!