Устриці: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

ustricya

Устриці – витончений, вишуканий і вельми дорогий делікатес, який цінується не тільки за свій смак, але і за свої небувалі корисні властивості. Що примітно, устриць їдять свіжими, прямо з раковин, злегка збризкуючи лимонним соком. Також неординарно і те, що це продукт не жують, а як би випивають з стулки раковини, а потім запивають світлим пивом або білим сухим вином. Як і у багатьох інших морепродуктів, у устриць чимало шанувальників, які стверджують, що устриці не просто смачні, а ще й надзвичайно корисні.

Варто зазначити, що особлива цінність устриць в їх свіжості, молюсків їдять практично живцем, якщо устриця не реагує на відкриття раковини, значить, вона вже мертва, а вживати її в такому вигляді, навіть добре присмачену лимонний соком – не корисно.

Сьогодні устриці вживають і після теплової обробки (варені, печених, смажених), однак під дією високих температур діастаза розпадається, і користь устриць зменшується.

Склад і харчова цінність устриці

Калорійність 100 грам устриць всього 72 калорії, що при зниженій частці жиру і достатньому вмісті білка робить цей молюск цінним поживним продуктом не тільки при схудненні, а й для здоров’я всього організму людини.

М’якоть їх складається з великої кількості мінералів, що мають корисні властивості:

  • 60 мг кальцію.
  • 220 мг калію.
  • 165 мг хлору.
  • 90 мг натрію.
  • 140 мг фосфору.
  • 60 мг магнію.
  • 90 мг сірки.
  • 6,2 мг заліза.
  • 0,7 мг цинку.

Входять до складу м’якоті устриць і вітаміни: A – 85 мкг, B1 – 0,15 мкг, B2 – 0,19 мкг, PP – 3,5 мкг, C – 3 мг, E – 0,9 мг.

100 грам устриць містить: 9 г білків, 2 г жирів, 4,5 г вуглеводів.

Корисні властивості устриці

М’якоть устриць має унікальний склад, чим обумовлена ​​її користь для людському організму. Також існує категорія людей, для яких вживання молюсків просто необхідно. Устриці мають такі корисні властивості:

  • Вони є природними антидепресантами, тому що мають в своєму складі велику кількість тіаміну, що допомагає оптимізувати діяльність нервової системи. Є також триптофан, амінокислота, властивості якої сприяють швидкому засипанню і хорошому сну. Недарма любителі морепродуктів вважають їх відмінною їжею, що дає гарний настрій, викликає відчуття щастя.
  • Користь від цинку, що міститься в м’ясі молюсків – в покращенні стану шкіри, нігтів і волосся, допомозі для посилення імунітету. Необхідний він також для чоловіків, допомагаючи зміцненню репродуктивної функції. Устриця – природний афродизіак, тобто природний стимулятор, властивості якого підвищують статевий потяг.
  • Входять до складу устриць ненасичені кислоти, такі як Омега-6 і Омега-3, що вимагаються для правильного росту та розвитку клітин. Крім того, вони здатні припиняти ріст клітин злоякісних пухлин. Необхідні ці корисні кислоти для профілактики і лікування атеросклерозу судин через їх здатності видаляти шкідливий холестерин.
  • Властивості заліза і різних мінеральних солей при з’єднанні з вітамінами – допомагають в поліпшенні процесів кровотворення, тому устриці для потрібно включати в харчування людей, що мають таку хворобу, як анемію.
  • Містять устриці провітамін D3, в організмі людини перетворюється в вітамін D, необхідний для зміцнення кісток, зубів, підвищення імунітету. Дефіцит цього вітаміну може завдавати шкоди організму, приводячи до ожиріння і млявості. Включаючи в раціон чоловіків і жінок морепродукти, а точніше, устриці, це можна виправити.

Протипоказання і шкода устриці

Завдати шкоди, стати причиною отруєння можуть мертві устриці, їх м’ясо не їдять навіть після термообробки. Тому, щоб уникнути неприємностей, даний продукт вживають живим, тоді користь від них буде максимальною.

Не варто включати устриці в раціон алергікам, особливо тим, в кого є алергія на морепродукти.

Швидке засвоєння устриць може стати причиною хвороби шлунково-кишкового тракту. Тому людям, що страждають подібними проблемами, а також вагітним і годуючим жінкам, потрібно відмовитися від молюсків. Є протипоказання для маленьких дітей, а також для тих, хто має порушення функції щитовидної залози.