Селера: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

celery1

Пряний аромат селери дозволяє широко використовувати її при приготуванні страв. Селеру додають в закуски, салати, м’ясні страви, з неї роблять корисний сік. Всі частини селери, і коріння, і стебло з листям, придатні в їжу. Але крім корисних властивостей, цей овоч може здійснювати і шкідливий вплив на організм людини. Селера: користь і шкода, що ж переважить?

Харчова цінність селери

У коренеплодах і листках селери містяться цінні амінокислоти: каротин, аспарагін, нікотинова кислота, тирозин, ефірні масла і мікроелементи. Всі частини селери є корисними і поживними. Як говорилося вище, рослина багата вітамінами, такими як вітаміни групи В, провітамін А, вітамін К, вітамін Е і аскорбінова кислота.

На 100 грам продукту селера містить всього 18 ккал. Білків в складі 0.9 г, жирів 0,1 г, 2.1 г становлять вуглеводи. Калорійність рослини є дуже низькою, що дозволяє їй користуватися популярністю як компонент меню для тих, хто худне.

У 100 грамах селери міститься:

 • Калій – 320 мг.
 • Фосфор – 80 мг.
 • Кальцій – 68 мг.
 • Магній – 9 мг.
 • Марганець – 0,15 мг.
 • Цинк – 0,31 мг.
 • Залізо – 0,53 мг.
 • Вітамін Е – 0,36 мг.
 • Вітамін B9 – 8 мг.
 • Вітамін В6 – 0,16 мг.
 • Вітамін РР – 0,7 мг.
 • Вітамін К – 9 мг.
 • Вітамін С – 8 мг .

Також актуальною є Середземноморська дієта: 10 кроків

Корисні властивості селери

Селера здатна сповільнювати процеси старіння, так як містить унікальний набір вітамінів, кислот і мінералів, що забезпечує стабільність клітин організму. Селера має заспокійливі властивості – зелень селери використовується для лікування нервових розладів, що виникають в результаті перевтоми. Ефірна олія, що знаходиться в коренях і стеблах селери, стимулює секрецію шлункового соку. Селеру включають в меню хворих на цукровий діабет. Вона покращує водно-сольовий обмін, тому її особливо рекомендують літнім людям.

Селера корисна людям, що страждають на артрит, ревматизм і подагру. Її антизапальні властивості допомагають зменшити припухлості і біль навколо суглобів. Стебла селери містять сечогінну субстанцію, що допомагає видалити кристали сечової кислоти, які утворюються навколо суглобів.

Селера має антиалергічну, антисептичну, протизапальну, ранозагоювальнув ластивості. Відомі легкі проносні властивості селери і її здатність покращувати загальний тонус організму і посилювати фізичну і розумову працездатність.

Зелень селери володіє дивовижною здатністю посилювати статеву функцію людини і підвищувати сексуальний потяг. Олія, що отримується з стебел, зелені і насіння селери, є справжнім афродизіаком, який діє в основному на чоловіків.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

. .

Шкідливі властивості селери

Сама селера і її сік, можуть мати негативний вплив на людський організм. Цю рослину протипоказано вживати в їжу людям, в нирках яких є камені. Неодноразові спостереження лікарів показали, що після надмірного споживання селери у пацієнтів починалося активний рух каменів, згодом це часто вело до проведення операції. При цьому регулярне вживання зелені і кореня селери в мінімальних кількостях, навпаки, допоможе поступово очистити нирки. Вживання селери хворими на епілепсію може привести до загострення захворювання. Обережно вживати в їжу цей продукт слід і людям, що страждають варикозним розширенням вен і тромбофлебітом. При ентероколітах і колітах не можна їсти селеру через високий вміст в ній ефірних олій.

Незважаючи на сприятливу дію, яка чиниться цією рослиною на жіночий організм, її не можна вживати при матковій кровотечі, сильній менструації, а також під час очікування малюка і годуванні грудьми. Пряна зелень здатна викликати надмірне газоутворення в організмі жінки, що може посилювати тонус матки. Сечогінний ефект може стати причиною зменшення кількості навколоплідних вод. У дитини, що годується грудним молоком, селера також може викликати підвищене утворення газів. Крім того, селера надає молоку специфічний смак, через якого малюк може відмовитися від грудей. Проте, корінь селери є продуктом вибопу для перших прикормів малюка, оскільки містить необхідні макро- й мікронутрієнти та легко засвоюється.