Саркопенія: коли м’язи старіють разом із вами

Photo of author

By fersht

М’язи відіграють надзвичайно важливу роль для повноцінного функціонування нашого організму. Лишень уявіть, підйом сходами, похід до магазину, прогулянка містом та безліч інших наших буденних справ була б неможливою, якби не вони. Тож варто активно нарощувати м’язи за допомогою спеціального харчування та фізичних вправ. Втім, для деяких людей подібна діяльність перетворюється на справжній виклик, оскільки вони страждають на саркопенію.

Що таке саркопенія?

Саркопенія — це стан, що характеризується втратою м’язової маси, сили та функції. Вона є поширеним наслідком старіння, але може також бути викликана захворюваннями, травмами та іншими факторами. Варто зазначити, що розвивається це захворювання ще з юних літ, а саме — починаючи з 30 років. Після досягнення цього віку, тіло людини втрачає від 3 до 5 відсотків м’язової маси, що є цілком нормальним. Ситуація ускладнюється після 60 років, у зв’язку із віковими змінами. Однак відхиленням вважається занадто стрімка втрата, яка може свідчити про наявність саркопенії.

Саркопенія впливає на опорно-рухову систему і є основним фактором підвищення слабкості, падінь і переломів. Ці стани можуть призвести до госпіталізації та операцій, які збільшують ризик ускладнень, включаючи смерть.

Які симптоми саркопенії?

Насправді, відчути наявність захворювання доволі не складно. Основними симптомами саркопенії є:

  • зменшення м’язової маси
  • труднощі в перенесенні важких речей
  • повільна ходьба, втрата витривалості
  • слабкість та порушення рівноваги.

Крім цього, є ще декілька змін в організмі, які можуть свідчити про наявність захворювання, а саме: втрата ваги (причиною цьому є зменшення маси м’язів), втома (через погіршення стійкості) та втома. Тим не менш, ніколи не можна займатись самолікуванням та ставити діагнози без попередньої консультації з фаховим спеціалістом. Симптоми можуть лише спонукати вас відвідати лікаря та, за потреби, розпочати профільне лікування.

Група ризиків захворювання на саркопенію

Слід наголосити на тому, що саркопенію може спричинити цілий ряд захворювань:

  • Ожиріння. Справа в тому, що жирові клітини виділяють гормони, які можуть перешкоджати росту м’язів. На додачу, надмірна вага може ускладнити виконання фізичних вправ, що зі свого боку призводить до зниження м’язової маси.
  • Хронічна обструктивна захворювання легень — це група хронічних прогресуючих захворювань легень, які обмежують потік повітря в легені та спричиняють ускладненяня дихання. ХОЗЛ характеризується запаленням легень, яке може перейти на інші органи, і на м’язи в тому числі. Крім цього, це може призвести до зниження м’язової маси та сили.
  • Хронічна хвороба нирок. Це захворювання також спричиняє зниження маси м’язів. Відбувається вищезгаданий процес за рахунок фіброзу (рубцеві зміни в органах), запалення та дисбаланс гормонів.
  • Цукровий діабет. Високий рівень цукру в крові (гіперглікімія) може пошкодити м’язові тканини.
  • Рак. Це захворювання діє доволі глобально: від виділення гормонів, які пошкоджують м’язи, закінчуючи наслідками хіміотерапії.

Як запобігти саркопенії?

На жаль, не існує вакцини, яка магічним чином вбереже кожного від саркопенії. І це не дивно, адже процес погіршення стану м’язів спричиняється старінням організму та віковими змінами. Попри це, є декілька ефективних методів, які сповільнять це процес та покращать м’язи.

  • Їжте корисні продукти, щоб підтримувати м’язову масу. Варто споживати 20-35 грамів білка з кожним прийомом їжі, щоб отримати достатню його кількість для зміцнення м’язів.
  • Ведіть фізично активний спосіб життя, який включає силові та кардіо тренування. Найголовніше, не переходьте межу й не виснажуйте свій організм.
  • Регулярно відвідуйте лікаря, аби вчасно виявити загрозу.