Морська риба: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

seafish

Вчені давно помітили, що в тих країнах, де риба є головним і щоденним продуктом на обідньому столі, люди набагато рідше хворіють на серцево судинні захворювання, у них майже не буває серцевої аритмії, задишки, вони більш активні і менше втомлюються, ніж «м’ясоїди».

Однак цей ефект властивий тільки жирній морській рибі: скумбрії, тунцю, оселедцю, лососевим, сардині і навіть кільці, а річкова риба ним майже не володіє.

У будь-якій рибі міститься багато мікроелементів – магнію, цинку, калію, кальцію, а особливо фосфору. У морській рибі багато брому, фтору і йоду. Також в рибі є залізо, мідь, марганець, сірка, натрій, селен і навіть золото. Всі види риб багаті вітамінами В, D, Е, а в риб’ячій печінці високий вміст вітаміну А.

Користь від вживання морської риби

 • Сприяє здоров’ю серця завдяки високому вмісту в рибі омега – 3- жирних кислот. Фактично вони можуть суттєво знизити ризик виникнення серцево-судинних захворювань, таких як аритмії, інсульти та серцеві напади. Хоча багато хто вважає за краще придбати свої омега-3 жирні кислоти капсулами, вчені сходиться на думці, що кращим є безпосереднє споживання морепродуктів.
 • Покращує стан суглобів – було доведено, що регулярне вживання морепродуктів полегшує симптоми артриту.
 • Підтримує зір. Дослідження 2014 року, опубліковане в журналі Investigative Ophthalmology & Visual Science, показує, що ті, хто споживає омега-3 жирні кислоти, які містяться в морепродуктах, менш імовірно постраждають від вікової макулярної дегенерації – хвороби, що може призвести до втрати зору . Риба та молюски також можуть покращити нічний зір.
 • Покращує стан шкіри – морепродукти допомагають зберегти вологу в шкірі. Природний «блиск» вашої шкіри більше залежить від того, що ви їсте, ніж від того, що ви безпосередньо на неї наносите. Омега-3 жирні кислоти в морепродуктах захищають шкіру від ультрафіолетових променів сонця, і останні дослідження виявили, що риб’ячий жир може допомогти зменшити поширеність вугрів.
 • Підвищує інтелектуальну здатність – морепродукти можуть знизити ризик розвитку хвороби Альцгеймера. Останні дослідження стверджують, що тривале споживання омега-3 жирних кислот з морепродуктами може підвищити розумові здібності у жінок похилого віку.
 • Боротьба з депресією. Недавні дослідження показали зв’язок між споживанням омега-3 жирних кислот та ризиком депресії, і виявили, що споживання омега-3 жирних кислот не тільки може знизити ризик депресії, але також може лікувати депресію.
 • Покращує перебіг вагітності. Дослідження показують, що вживання більшої кількості риби сприяє збільшенню маси новонародженого, оскільки це сприяє росту та розвитку плоду. Споживання морепродуктів також сприяє зменшенню ймовірності передчасних пологів і є необхідним для розвитку центральної нервової системи.
 • Покращує імунну функцію. Збільшення споживання омега-3 може зменшити симптоми астми та певних алергій. Селен є потужним антиоксидантом, що міститься в морепродуктах, що, як відомо, покращує імунну систему.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Середземноморська дієта: 10 кроків

Можлива шкода від риби

 • Особливо шкодять токсини, які можуть потрапляти у рибу з води й накопичуватися в ній. Особливо, увагу слід звернути вагітним жінкам, годуючим мамам і маленьким дітям. Велика кількість споживаної в їжу морської риби у цій категорій людей може привести до раку грудей, вад розвитку плоду і, як наслідок, – до недорозвиненості і недоумства дитини. Тому рекомендована доза морської риби для таких людей не повинна перевищувати 350 г в тиждень.
 • Риба може стати причиною найсильнішої алергії, тому людям, схильним до цього захворювання, слід з великою обережністю підходити до вживання її в їжу.
 • Жирних сортів риб слід уникати при проблемах з надлишковою вагою, захворюваннях шлунково-кишкового тракту і печінки, ожирінні і цукровому діабеті.
 • При гастритах, виразках шлунка і дванадцятипалої кишки та інших захворюваннях, пов’язаних з підвищеною кислотністю шлункового соку, потрібно взагалі відмовитися від вживання смаженої риби. У разі якщо ви страждаєте цими захворюваннями, віддавайте перевагу стравам, приготованим на пару, або їжте рибу у відварному вигляді.