Суглоби можуть похрускувати час від часу або постійно. Це залежить від стану хрящової тканини, яка передбачена природою для амортизації тертя кісток одину об одну. Якщо хрящ здоровий і неушкоджений, то суглоб рухається легко, плавно і беззвучно, при цьому він змащується синовіальною рідиною, своєрідним маслом суглоба. Поява хрускоту говорить про те, що цілісність хрящової тканини було пошкоджено і зараз ковзання відбувається з тяжкістю. При цьому з’являється характерний звук – скрип або хрускіт. Таке явище рідко проходить безслідно: хрящ починає стиратися, і кістка змушена приймати тиск на себе. Згодом це може призвести до прогресування артрозу.
Чому це відбувається? Відповідь очевидна: тому, що в організмі не вистачає будівельного матеріалу, а саме вітамінів та мікроелементів та колагену.
Кальцій
Яким же чином заповнити його нестачу? Головне джерело надходження його в організм – це їжа. Кальцій міститься практично у всіх продуктах харчування, але особливо його багато в молочних продуктах. Найбільше в твердому сирі (100гр містять денну норму кальцію).
Багато кальцію в сироватці. Слід знати і такий нюанс: щоб кальцій добре засвоювався організмом, потрібен жир. За один раз людина повинна вживати дванадцять грамів жиру – це шматочок твердого сиру або ложка сметани, можна шматочок сала або столову ложку рослинного масла. Крім того, потрібно врахувати, що жир міститься в інших продуктах: рибі жирних сортів, м’ясі, яєчному жовтку, горіхах , насінні.
Фосфор
Стан кісток залежить і ще від одного елемента – фосфору. Він також міститься в достатній кількості в молочних продуктах. Багато фосфору в рибі.
Вітамін Д
Ще одним дуже важливим для організму елементом є вітамін D. Він виробляється в організмі під впливом сонячних променів. Однак це не означає, що потрібно засмагати до чорноти. Цілком достатньо розсіяних ультрафіолетових променів в тіні дерев.
Колаген
Колаген – це особливий білок, який у великій кількості міститься в хрящовій тканині, зв’язках і шкірі. В суглобовому хрящі волокна колагену утворюють своєрідну сітку. Вона по суті є каркасом хряща, надає йому міцність і пружність, дозволяє компенсувати навантаження під час руху. Не дивно, що при нестачі колагену хрящ стає вразливим.
Колаген синтезується в організмі. Але при артрозі його, як правило, недостатньо, тому в раціон бажано включати багаті їм продукти. Людям, що страждають артрозом, нерідко рекомендують їсти побільше холодцю саме тому, що в цій страві багато корисного колагену. Однак в холодці великий і вміст холестерину. Тому ласувати їм бажано не частіше разу на тиждень (а якщо у вас діагностували атеросклероз або гіпертонію, то ще рідше). В інші дні холодець краще замінити заливним з риби або фруктовим желе. При їх приготуванні використовується желатин, який за своєю суттю є колагеном, тільки трохи зміненим.
Щоб організм міг самостійно виробляти колаген, йому необхідний білок як тваринний, так і рослинний. Тому в меню обов’язково повинні бути нежирне м’ясо і риба, молочні продукти і бобові.
Сірка і селен
Сірка міститься у всіх клітинах нашого організму, але найбільше її в шкірі і хрящах. Вона бере участь у виробництві колагену – без сірки він просто не утворювався б в організмі. Чи не синтезувалися б протеоглікани – інші молекули, що входять до складу хрящової тканини. За своєю формою вони схожі на йоржики для миття посуду, між «щетинками» яких розташовується вода. Утримуючи її, ці молекули забезпечують зволоженість хряща, а від цього багато в чому залежить його здатність витримувати навантаження.
При артрозі кількість протеогліканів в хрящі скорочується – він стає більш сухим і ламким. Якщо на цьому тлі в організмі виникає дефіцит сірки, болючий процес прискорюється. Тому її брак обов’язково потрібно заповнювати. При цьому важливо, щоб в меню були продукти, багаті не тільки сірою, але і селеном. Без цього мікроелемента сірка не може стати будівельним матеріалом для хряща.
Сіркою багаті яловичина, курка, кета, тріска, морський окунь. Багато цього макроелементу в яйцях, бобових і крупах, редьці, редисці, цибулі, всіх видах капусти, яблуках, сливах.
З селеном все дещо складніше. Його дуже багато в бразильських горіхах, мідіях, креветках, кокосі – продуктах, які багатьом не по кишені. Але не обов’язково вибирати делікатеси. Селен можна отримати з яєць, молока, тріски, часнику, цільнозернового хліба. Вміст мікроелемента в них менше, ніж в морепродуктах, але, якщо така їжа буває на вашому столі регулярно, проблем, швидше за все, не виникне.
Жирні кислоти омега-3
На відміну від артриту артроз прийнято вважати незапальним захворюванням. Насправді на тлі руйнування суглобного хряща нерідко виникає запалення. Просто воно не таке сильне і яскраво виражене, як при артриті. Щоб знизити ризик запальних явищ і зменшити їх, в раціоні повинно бути достатньо поліненасичених жирних кислот омега-3. Вони не тільки володіють протизапальними властивостями, але і активізують в хрящі відновлювальні процеси.
Вони містяться в жирній рибі: оселедці, сьомзі, сардині, скумбрії. Вони досить калорійні, тому бажано не додавати до них масла при приготуванні, не смажити, а запікати або готувати на пару.
Будуть корисні заправки для салатів на основі лляної олії – в ньому теж багато омега-3 кислот. У день достатньо 1-2 чайні ложки.
Ворогом кісток є і малорухливий спосіб життя. Результати проведених американцями досліджень показали, що всього 30 хвилин фізичної активності щодня (пробіжка, гімнастика, плавання) допоможуть жінкам уникнути остеопорозу. Медична статистика свідчить, що жінки, які не займаються собою, тобто не дотримуються правил, про які йшлося вище, після п’ятдесяти років кожне десятиліття можуть втрачати половину запасів кальцію в організмі.