Наука не має єдиної думки щодо продуктів із сої. Деякі вчені не сумніваються в її користі для здоров’я і приписують їй такі чудодійні властивості, як здатність попереджати рак грудей, знижувати рівень холестерину, протидіяти жіночим віковим змінам. Інші ж авторитетно заявляють, що соя до цих дивних явищ не має ніякого відношення, і сам цей продукт, якщо не шкідливий для здоров’я, то, як мінімум, безкорисний.
Відповісти на резонне питання «корисна чи шкідлива соя» навряд чи вийде, проте цілком можна навести аргументи за і проти присутності соєвих продуктів у вашому раціоні.
Про користь сої
Здатність знижувати рівень холестерину в крові – властивість сої, щодо існування якого всі вчені одностайні. Правда, для досягнення необхідного ефекту кількість соєвого рослинного білка в їжі повинна бути досить високою – близько 25 г на день. Найкраще для таких цілей придбати соєвий білок в порошку і додавати його в знежирене молоко або вівсяну кашу.
Вживання сої сприяє схудненню та нормалізації ваги. У соєвих бобах міститься лецитин, який бере участь у жировому обміні, а також сприяє спалюванню жирів в печінці.
Соєвий білок допомагає жінкам при клімаксі – зокрема, мова йде про остеопороз і приливах.
Профілактика раку грудей – цій меті служать соєві ізофлавони, про які говорилося раніше. Вони подовжують менструальний цикл і, відповідно, зменшують кількість гормональних викидів в кров, що і знижує ризик захворювання.
Соя – ідеальне джерело білка. Кількість протеїнів в сої становить близько 40%, і соєвий білок за своєю структурою практично не поступається білку тваринного походження. Не кажучи про вегетаріанців, соєвий білок незамінний для людей, які страждають харчовою алергією на білок тваринного походження і непереносимістю лактози. Крім того, харчову цінність сої становлять вітаміни B і E, різні мікроелементи.
Про шкоду сої
Соя має багато протипоказань. По-перше, не рекомендується вживати продукти з сої дітям. Ізофлавони, що містяться в сої негативним чином впливають на ендокринну систему, що розвивається – може виникнути ризик захворювання щитовидної залози. Також соєва продукція стимулює раннє статеве дозрівання у дівчаток, а у хлопчиків – навпаки, гальмує. Також соя протипоказана при захворюваннях ендокринної системи та сечокам’яної хвороби.
Вживання сої при вагітності також протипоказано. Причина – високий вміст гормоноподібних сполук.
Деякі дослідження говорять про те, що присутність сої в раціоні може привести до зменшення ваги і обсягу мозку.
Ще один суперечливий факт про сою полягає в тому, що, відповідно до результатів деяких досліджень, соя прискорює процеси старіння в організмі і може призвести до порушення мозкового кровообігу. Винними в цьому називають фітоестрогени, що містяться в соєвих бобах, вони, начебто, пригнічують ріст клітин головного мозку. Як не дивно, але саме ці фітоестрогени і рекомендується вживати жінкам після 30 років для уповільнення процесів старіння.
Незважаючи на те, що соя за своєю харчовою цінністю і, зокрема, вмістом білка значно перевершує інші бобові, в сої міститься особливий фермент, що пригнічує активність білків і ферментів, задіяних у процесі їх засвоєння. Це не свідчить про те, що соєві боби шкідливі за своєю природою, але, виходячи з цього, можна зробити висновок про те, що соя не так корисна для здоров’я, і її харчова цінність істотно нижча, ніж прийнято вважати.
Як ми бачимо, єдиної позиції вчених з приводу того, шкідлива або корисна соя, не існує.
Однак, у більшості випадків, шкідливими для здоров’я є не самі соєві боби чи ферменти, що містяться в них, а ряд факторів.
По-перше, місце вирощування. Соєві боби, як губка здатні засвоювати всі шкідливі речовини, що містяться в грунті. Словом, якщо соя вирощується в місцях з неблагополучною екологічною обстановкою, користі від такого продукту не буде.
По-друге, генна інженерія. Частка генномодифікованої, а, отже, ненатуральної, сої на ринку досить велика. Про яку користь може йти мова, якщо спосіб виробництва протиприродний, суперечить законам природи? Відрізнити ГМ-сою від натуральної не завжди можливо: державний контроль у сфері реалізації генномодифікованої продукції залишає бажати кращого, і не на кожній упаковці з таким товаром можна знайти правдиву інформацію.
По-третє, масове використання сої у некорисних продуктах, таких, як ковбаси, сосиски та інше. У даній ситуації шкідливий сам продукт, що наполовину складається з барвників, ароматизаторів, підсилювачів смаку і різних смакових та ароматичних добавок, а не соя, що входить до його складу. І соєві боби, само собою, ніякої користі такому продукту не додають.
У якому вигляді вживати сою
Різноманітність соєвих продуктів на ринку велика. Найпопулярніші – соєві фарш і м’ясо, молоко і сир, а також соєві добавки з ізофлавінами в чистому вигляді.
Харчові добавки з соєю вживати не рекомендується, оскільки вони є висококонцентрованими, і їх вживання може бути небезпечним, якщо в організмі розвиваються пухлинні процеси.
Не варто вживати і ковбасні вироби, сосиски – вони шкідливі і безкорисні незалежно від того, присутня в них соя чи ні.
Віддати перевагу краще натуральним продуктам – соєвому м’ясу, соєвому сиру і молоку.
Наприклад, тофу, відомий соєвий сир – багатий протеїнами, корисний, дієтичний продукт. Вміст кілокалорій на 100 грамів продукту впишеться в будь-яку програму схуднення – складає всього 60 ккал.
Пам’ятайте, що в будь-якому питанні, включаючи питання соєвих бобів, необхідно бути розважливими. Можна замінити соєю відверто шкідливі продукти або ті, які не відповідають вашим вегетаріанським переконанням (наприклад, м’ясо), але не варто з фанатизмом, часто притаманним прихильникам здорового способу життя, накидатися на цей продукт і вживати його щодня.