Чорнослив: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

czornoslyv

Сучасний вибір сухофруктів, що лежать на прилавках, просто вражає. Однак серед усього цього багатства виділяється один, що не втрачає поваги і любові покупців. Це відомий всім чорнослив – дуже смачний і дуже цінний з точки зору дієтології продукт. Вишуканий характерний смак з кислинкою і користь чорносливу забезпечили йому популярність у всьому світі.

Як правильно вибрати чорнослив

Кращими для висушування вважаються плоди сливи сорту Угорка італійська, яка характеризується великим вмістом цукру і твердою м’якоттю. Саме ці якості дозволяють висушувати плоди цієї сливи без застосування будь-яких ферментів і отримувати відмінний чорнослив.

Купуючи чорнослив на ринку, обов’язково варто звернути увагу на зовнішній вигляд чорносливу. Якісний чорнослив повинен бути чорного кольору і мати легкий, незначний блиск, повинен бути м’ясистим, трохи м’яким і пружним. А ось коричневий відтінок чорносливу показує значні порушення при обробці плодів. При такій обробці чорнослив втрачає свої корисні властивості і багатий вітамінно-мінеральний склад. Смак такого чорносливу часто буває прогірклим. Гіркота, навіть якщо вона дуже слабо відчувається, – наслідок неправильної сушки.

Харчова цінність чорносливу

Виняткова користь чорносливу обумовлена великою кількістю цінних речовин і вітамінів, що знаходяться в ньому: це і органічні кислоти (щавлева, лимонна, особливо багато яблучної), і клітковина, і пектинові речовини, а також калій ( 35 % добової норми), магній ( 26 % добової норми), фосфор ( 10% добової норми), залізо (17 % добової норми). За змістом калію чорнослив в 1,5 рази перевершує банан. У складі чорносливу є корисні цукри – фруктоза, сахароза, глюкоза (не менше 57%) і цілий набір вітамінів – A, вся група вітамінів B, C, PP, Е. Енергетична цінність продукту на 100 г – 231 ккал.

Корисні властивості чорносливу

Користь чорносливу полягає в основному в його здатності нормалізувати роботу шлунково-кишкового тракту, що дає овевидну користь для інших органів і систем.

  • Позбавляє від закрепів. Для вирішення делікатних проблем чорнослив використовується з давніх часів, він є проносним засобом середньої сили, вживається дозовано. .
  • Чорнослив корисний при атеросклерозі, гіпертонії, завдяки високому вмісту солей калію. .
  • Має сечогінну дію, допомагає впоратися навіть з сильними набряками, покращує роботу нирок, сприяє виведенню шлаків, токсинів з організму. .
  • Вживання чорносливу в їжу допомагає впоратися із занепадом сил, підняти життєвий тонус, підвищити працездатність. .
  • Багатий антиоксидантами продукт бореться з вільними радикалами, гальмує старіння клітин і омолоджує організм. .

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Чорнослив вживається від запору в декількох варіантах:

  1. У вигляді настою. Для приготування напою 100 г сушених слив поміщають в термос, заливають 400 мл окропу, настоюють 5 годин, можна залишити на ніч. Приготований настій випивають до їжі в кілька прийомів, з’їдають фрукти. .
  2. У вигляді відвару. Якщо немає часу чекати настій, можна відварити промитий чорнослив в киплячій воді, випити в теплому вигляді. .
  3. З кефіром. На склянку кисломолочного напою використовують 5-6 штук чорносливу. Можна з’їсти фрукти і запити кефіром. Або порізати чорнослив, перемішати з кисломолочним напоєм і так з’їсти. Вийде дуже смачний і корисний йогурт. .

Шкідливий вплив чорносливу

Будь-який продукт може завдати шкоди організму, якщо він не підходить, вживається неправильно або в необмежених кількостях.

Абсолютними протипоказання до вживання чорносливу є:

  1. Розлади стільця, діарея. .
  2. Цукровий діабет. .
  3. Індивідуальна непереносимість. .
  4. Нирковокам’яна хвороба. .

Обмежують вживання сушеного фрукта при ожирінні через його високу калорійність, скорочуючи кількість продукту до 50 г на добу. З обережністю і тільки при необхідності вводять в раціон жінкам в період лактації, так як чорнослив може викликати діарею у немовляти.