Так, висівки не відрізняються особливо вишуканим смаком, а якщо називати речі своїми іменами, далеко не кожному припадуть до душі.
Чому висівки – це дієтичний продукт? У висівок низька харчова цінність, і для всіх, хто сидить на дієті або строго стежить за калорійністю їжі, це вирішення багатьох проблем. З висівками ваш сніданок стане і низькокалорійним, і корисним. Для тих, кому ввечері хочеться утриматися від ситної вечері, це також незамінний вихід з положення: стакан кефіру або йогурту з клітковиною прекрасно наситить і допоможе впоратися з відчуттям голоду.
Клітковина погано перетравлюється, що робить висівки популярними у людей, страждаючих надмірною вагою. Тому за допомогою висівок можна скинути зайву вагу, практично нічим більше не займаючись – без виснажливих тренувань і нудних дієт. Механізм схуднення при вживанні висівок простий: саме за рахунок клітковини, а це близько 40% обсягу висівок, вони дають відчуття насичення на більш тривалий час, завдяки цьому людина довше не відчуває голоду.
Висівки – безцінні відходи
Взагалі, висівки (пшеничні, житні, ячмінні, рисові, гречані та інші) – це побічний продукт борошномельного виробництва. Іншими словами, це відходи помолу, які складаються в основному з оболонок зерна і зернового зародку – саме тих його частин, в яких зосереджено 90% біологічно активних компонентів. Отже, головна цінність висівок – це харчова клітковина – нерозщеплюваний нерозчинний жорсткий і грубий вуглевод. Саме він є живильним середовищем для нормальної кишкової мікрофлори.
Потрапивши в шлунок, висівки не зазнають жодних змін і цим нормалізують перистальтику кишечника, зменшуючи ризик виникнення пухлин в районі товстої кишки (процес травлення зміщується нижче тієї області, в якій зазвичай розвивається пухлина). У момент проходження по кишечнику висівки розбухають під дією води, утворюючи рихлу масу, яка легко очищає кишечник від продуктів розпаду і полегшує випорожнення. Так що регулярне вживання даного продукту може надовго позбавити від запорів і запобігти їх появі в майбутньому.
Жовчогінний ефект висівок забезпечується стимулюючим впливом їх на загальну рухову здатність травного тракту (механічна стимуляція). Висівки нейтралізують надлишки кислоти при її підвищеному вмісті (що особливо важливо для тих, у кого видалений жовчний міхур).
Клітковина сприяє уповільненню засвоєння вуглеводів, що важливо для нормалізації рівня інсуліну і всього процесу підтримки нормального рівня глюкози в крові, тому вони рекомендовані хворим на цукровий діабет як ефективний допоміжний засіб. Харчові волокна, що входять до складу висівок зв’язують холестерин, тому вони можуть застосовуватися з метою профілактики атеросклерозу.
Систематичне вживання їх в їжу відновлює обмін речовин. Клітковина сорбує токсини, рослинні волокна зв’язують іони важких металів (свинцю і ртуті), а білково-крохмальний слиз сприяє виведенню радіонуклідів, шкідливих продуктів розпаду харчових речовин.
Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.
Крім усього іншого, висівки характеризуються високим вмістом мінеральних солей (калію, магнію, фосфору, заліза та ін). Наприклад, в пшеничних висівках калію міститься майже в 2 рази більше, ніж у картоплі. А саме калій відіграє важливу роль у забезпеченні нормальної діяльності серцево-судинної системи, у виведенні рідини з організму. Магній має судинорозширювальну властивість, саме тому продукти, що містять його, включають в раціон харчування при гіпертонічній хворобі.
У висівках міститься до 15% протеїну. Крім білка, вони багаті поліненасиченими жирними кислотами, які беруть участь в енергетичному жировому обміні, у формуванні оболонок клітин. Також висівки – джерело вітамінів групи В, А і Е, яких в раціоні сучасної людини катастрофічно не вистачає.
Не забувайте при цьому, що клітковина не є лікарським засобом. Це харчова добавка, яка ефективна в комплексному лікуванні дисбактеріозів кишечника, при порушеннях функції печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, хронічних захворюваннях шлунка і кишечника, при ожирінні, цукровому діабеті, а також рекомендується для прийому в їжу всім людям, зацікавленим у правильному харчуванні.
Як корисне не зробити шкідливим
Клітковина продається в дрібно розмолотому вигляді, готовому до вживання. За 15-20 хвилин до кожного прийому їжі ви берете 1 столову ложку (10 г) таких розмелених висівок і з’їдаєте, запиваючи водою.
Висівки треба обов’язково запивати: рослинні волокна, заради яких вживаються висівки, працюють тільки тоді, коли вони вбирають в себе рідину і розбухають. Тому кількість рідини збільшиться в середньому на 0,5-1 л на день.
Добова доза висівок не повинна складати більше 30 г. Проявивши нестриманість у вживанні, здавалося б, корисного продукту, ми ризикуємо нажити порушення функції кишечника, загострення захворювань, здуття живота, метеоризм і додатково гіповітаміноз: поживні речовини та вітаміни, не встигнувши засвоїтися, будуть стрімко покидати наш організм.
Так, прийом в їжу висівок протягом тривалого часу і в значних кількостях (більше 35-40 г на день) може призвести до втрати зайвих кількостей вітамінів (особливо жиророзчинних) і мікроелементів. Тому рекомендується профілактичний прийом мультивітамінних комплексів з мікроелементами.
Протипоказання до вживання висівок
Не рекомендується застосовувати в період загострення гастритів, виразковій хворобі, коліті і ентеритах інфекційної етіології. У міру стихання запального процесу можна почати прийом висівок, починаючи з малих доз.
При наявності хронічних запальних захворювань підшлункової залози і кишечника дозу харчових волокон необхідно збільшувати поступово (протягом 10-14 днів), щоб не викликати загострення захворювання. Наприклад, почати з вживання 1 чайної ложки 3 рази на добу і поступово збільшити дозу до 1 столової ложки 3 рази на день.
Висівки в кулінарії
Висівки рекомендуються в їжу не тільки лікарями та дієтологами, а й фахівцями-кулінарами. Висівки можна додавати в різні страви (каші, супи, котлети), вживати з молоком, кефіром, йогуртами або їсти в розпареному вигляді.
Повсякденне вживання висівок або біологічно активних харчових добавок на їх основі здатне вирішити проблему незбалансованого харчування сучасної людини.
Читайте також Уважно! Харчові волокна!
Будьте здорові!
. .
. .
Також актуальною є Середземноморська дієта: 10 кроків
. .