Чому коренеплоди такі чудові?
Перша перевага – це те, що вони доступні протягом усього року. Друга перевага – це спосіб обробки. Коренеплоди можна додавати в супи, салати, як гарнір або їсти сирими. При цьому деякі з них, наприклад, селера, володіє негативною калорійністю. Тобто, організм, засвоюючи селера, витрачає калорій більше, ніж отримує.
Найкорисніші коренеплоди:
Морква
Напевно, найвідоміший вид коренеплодів – це морква. Вона чудове джерело бета-каротину, вітамінів B, C, і E, мінералів і мікроелементів, таких як кальцій, магній, залізо.
Морква надає на організм антисептичну, глистогінну, жовчогінну, знеболюючу, відхаркувальну, протизапальну, противосклеротичну дію. Вона також посилює діяльність залоз шлунково-кишкового тракту. Типовий прояв А-вітамінної недостатності – куряча сліпота, коли розлади зору виникають в сутінки і вночі.
Якщо вибирати між вареною і свіжою морквою по корисності, то вчені віддають більше перевагу вареній. Вважається, що в такому вигляді вона краще засвоюється, а кількість каротину збільшується на 14%. Не дарма ж наші бабусі, так часто нам в її в дитинстві варили.
Щоб при кулінарній обробці звести втрату вітамінів до мінімуму, посуд не повинний бути відкритим
Корінь петрушки
Корінь петрушки містить ефірні масла, вітамін А, вітаміни В1, В2, РР, К. В 100 грамах кореня петрушки міститься приблизно дві добові норми вітаміну С – 150 міліграмів, це в 4 рази більше, ніж в 100 грамах лимону. За змістом каротину корінь петрушки не поступається всіма визнаному чемпіону – моркві.
Регулярне вживання кореня петрушки сприяє нормалізації цукру в крові. У складі цієї рослини міститься апігенін, який здатний зменшити прояв алергічних реакцій.
Оскільки в корені петрушки є досить багато селену, він протистоїть розвитку деяких захворювань серця і судин. В якості профілактики рослину рекомендується використовувати для збереження зору. Має корінь і бактерицидну властивість, що дає можливість використовувати його при запальних процесах ясен, слизової рота і язика. Крім цього рослина допоможе позбутися неприємного запаху з рота.
Селера
Залізо, магній і кальцій, які містяться в селері, покращують імунітет. Селера підвищує рівень гемоглобіну в крові і має здатність знімати набряки. Рослина багата вітамінами, такими як вітаміни групи В, провітамін А, вітамін К, вітамін Е і аскорбінова кислота.
Селера володіє протиалергічними, проносними, антисептичними і тонізуючими властивостями. Рослина покращує апетит і травлення, сприяє безперебійній роботі всього організму. Завдяки вмісту в ньому вітаміну С, селера відновлює кровообіг, приводить в норму артеріальний тиск. Селера сприяє вазодилатації (релаксації гладкої мускулатури стінок кровоносних судин), головним чином аорти, завдяки чому селера ефективний при гіпертонії.
Пастернак
Корінь пастернаку багатий вуглеводами і клітковиною. У його склад входить велика частина вітамінів групи В, також в ньому міститься вітаміни С, К, А і РР, залізо, натрій, фосфор, кальцій, калій, цинк і магній.
Пастернак заслуговує на увагу, тому що його можна використовувати в дієтичному харчуванні при жовчнокам’яній і сечокам’яній хворобах, подагрі, після важких захворювань, при нервових захворюваннях, туберкульозі, емфіземі, пневмонії, бронхіті, для поліпшення функцій органів травлення. Пастернак збуджує апетит, стимулює діяльність залоз внутрішньої секреції, обмін речовин, зміцнює стінки капілярів, знімає спазми, має сильну сечогінну дію, сприяє виведенню каменів і солей з болезаспокійливим, бактерицидним і заспокійливий фектом.
Буряк
Вітаміни, мінерали, мікроелементи: В, ВВ, С , каротиноїди, фолієва і пантотенова кислоти, калій, залізо, магній, марганець, йод, кобальт, мідь, цинк, фосфор – ціла таблиця Менделєєва міститься в буряці, причому в значній кількості!
Буряк корисний при хронічних запорах. Завдяки клітковині, органічним кислотам і іншим елементам, регулює обмінні процеси, посилює перистальтику кишечника.
Буряк корисний тим, що містить бетаїн, який регулює жировий обмін, перешкоджає інфільтрації печінки і підвищенню кров’яного тиску. Магній, що в достатку міститься в буряці, сприяє лікуванню атеросклерозу, гіпертонії.
Буряк має сечогінний, проносний ефект. Він знеболює, має протизапальну дію, сприяє одужанню, допомагає організму боротися з депресіями.
Буряк необхідний вагітним завдяки вмісту фолієвої кислоти.