Отже, червона ікра – це узагальнена назва ікри риб лососевих порід. За свій привабливий колір ця ікра і отримала свою назву.
Різновиди червоної ікри
Червону ікру дарують нам: кета, кижуч, сьомга, форель, нерки, горбуша, лосось.
- Найпопулярніша і масова – це ікра горбуші і лосося. Розмір ікринок – близько 5 міліметрів, забарвлення – від яскраво бурштинового до оранжевого. .
- Найбільша ікра – це ікринки чавичі, проте вже більше 10 років ця риба занесена в Червону книгу, її вилов заборонено. Розмір ікринок сягає часом 1 сантиметр в діаметрі, колір – яскраво червоний.
- Ікра кети по праву називається царською, так як ці ікринки мають рівномірний розмір – до 6 міліметрів, а форма – правильної кулі. Має своєрідний смак і помаранчевий колір.
- Найменша ікра у форелі. Її ікринки розміром до 2 міліметрів, а колір – від жовтого до помаранчевого. Останнім часом саме ця ікра стала користуватися найбільшим попитом.
- Трохи крупніша ікра кижуча, вона має яскраво червоний або бордовий колір і трохи гіркуватий відтінок смаку. .
- Все рідше з’являється в масовому продажі ікра нерки, так як ця риба все рідше зустрічається в масовому лові. Її ікра приємна на смак, схожа на ікру горбуші, але більш суха і розсипчаста. .
- Червону ікру сьомги все рідше можна зустріти у використанні. Це делікатес серед червоної ікри, так як має найбільше в собі харчової цінності, гарний зовнішній вигляд і ніжний смак. Ікру сьомги часто називають «абрикосовим перлами». .
Не треба плутати справжню червону ікру з ікрою, яка застосовується в японській кухні для виготовлення ролів і суші. Там використовується фарбована ікра летючих риб, а вона не володіє тими корисними властивостями, які несе в собі червона ікра.
Склад і калорійність червоної ікри
Червона ікра – унікальний продукт за своїми корисними властивостями і хімічним складом . До складу всіх видів ікри лососевих риб входять:
- Білок (до 32%). .
- Жири (до 13%, аналоги риб’ячого жиру). .
- Поліненасичені кислоти. .
- Йод. .
- Група вітамінів В, вітаміни С, Д, Е, А. .
- Лецитин. .
- Мікро- і макро- елементи: марганець, цинк, фосфор, кальцій, калій, магній, залізо. .
- Фолієва кислота. .
Все це формує корисні властивості червоної ікри. На основі цього лікарі часто своїм пацієнтам рекомендують вживати в їжу червону ікру. Але, звичайно, щоб від продукту була користь, необхідно правильно вибрати ікру належної якості.
Калорійність 100 г червоної ікри – 245 ккал.
Користь ікри лососевих визначена самою природою, так як ікринки – це зародок риби, а для його розвитку потрібні корисні речовини. Але слід завжди пам’ятати, що користь червоної ікри не залежить від її величезного споживання. Нормою вважається споживання червоної ікри в кількості не більше 5-ти чайних ложок на добу.
Корисні властивості червоної ікри
-
Профілактика рахіту
Червона ікра містить велику кількість вітаміну D, а це – основний продукт для профілактики і попередження рахіту у дітей. Вітамін D – головний антірахітичний фактор, який також виробляється в організмі під дією сонячних променів. Але в умовах нестачі цих самих променів вітамін D повинен надходити в організм разом з їжею. Найбільш поширений джерело цього вітаміну – риб’ячий жир. Але ікра лососевих – продукт більш смачний і привабливий для дітей. .
-
Підтримка нервової системи і розумової діяльності
Склад червоної ікри багатий лецитином – головним джерелом енергії для нервових клітин. Саме завдяки його корисним властивостям після ложки червоної ікри думається значно легше. Крім того, поліненасичені жирні кислоти, які у великій кількості входять до складу ікри, забезпечують нормальний перебіг багатьох процесів в мозку і деяких інших тканинах, володіючи властивістю захищати від хвороби Альцгеймера зокрема.
Посилення імунітету і підтримки зору
Завдяки високому вмісту у червоній ікрі вітаміну А – її корисно вживати для профілактики та покращення зору. Вітамін Е та С підвищують імунітет та виступають антиоксидантами, що запобігають розвитку злоякісних пухлин, мають позитивний вплив на перебіг псоріазу, астми, екзпми. .
-
Посилення потенції
Ікра червона корисна для чоловіків тим, що в її до складу входять багато елементів, які мають властивості стимулююче впливати на стан чоловічої статевої системи і стимулюють вироблення статевих гормонів.
Косметологічне застосування
Червона ікра, за умов достатньої її кількості в раціоні, нормалізує стан шкірних покривів і полегшує лікування багатьох хвороб шкіри.
Але з іншого боку, червона ікра з усіма її лікувальними властивостями – продукт не «легкий», і в деяких випадках вона здатна завдати певної шкоди організму.
Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.
Протипоказання до споживання червоної ікри
Незважаючи на всю корисність і поживну цінність червоної ікри, існують і обмеження в її споживанні. Так, червона ікра протипоказана:
- При захворюваннях судин, підвищеному рівні холестерину в крові і ризику розвитку атеросклерозу. Таке обмеження пов’язане з досить високим вмістом холестерину в ікрі.
- При схильності до набряків.
- Дуже солона ікра може нашкодити людям, що страждають на ішемічну хворобу серця або гіпертонією. .
- При алергії та індивідуальної її непереносимості. .
Слід зауважити, що все це, скоріше, навіть не протипоказання, а просто попередження. Кількості ікри, здатні реально нашкодити організму, через дорожнечу делікатесу доступні далеко не всім. У помірних же кількостях червона ікра здатна додати і сил, і задоволення від свого ніжного смаку.