Що стосується чорної ікри, то це воістину делікатес. Навіть на святковому столі не завжди можна побачити цей продукт. Чорна ікра або «риб’ячі яйця» отримують від осетрових риб: осетра, білуги, севрюги, шипа, стерляді. Однак, в торговельну мережу надходить лише ікра від риб 3-х видів.
Види чорної ікри
Найцінніша – це ікра білуги. Вона без запаху риби, ніжна і велика. Має чорний або сріблясто-сірий колір. Друга за якістю і користю – осетрова ікра. Вона дрібніша, має темно-сірий колір і легкий запах риби. Ікра сервюги – дрібна, щільна, яскраво-чорна, зі своєрідним запахом, найбільш калорійна.
Чорну ікру ділять на 3 сорти:
- Зерниста, найбільша зріла, «царська», екстра-класу, добірна, однакового розміру, без включень.
- Паюсна, найпопулярніша, з суміші севрюжої і осетрової ікри, жирна.
- Ястична, з присутністю плівки, дрібна. .
Харчова цінність чорної ікри
Харчова цінність на 100 г чорної ікри виглядає наступним чином:
- Білки – 21,85 г.
- Жири – 10,13 г.
- Вуглеводи – 1,35 г. .
Калорійність продукту складає 200-235 ккал на 100 г, енергетична цінність – 772 кДж.
Висока харчова цінність чорної ікри обумовлена наявністю в її складі безлічі корисних нутрієнтів. Морепродукт містить цілий комплекс корисних для організму людини вітамінів, мінералів, замінних і незамінних амінокислот (всі значення наведено на 100 г):
Вітаміни:
- А – 271 мкг.
- В1 – 0,19 мг.
- В2 – 0,62 мг.
- В4 – 491 мг.
- В5 – 3,50 мг.
- В6 – 0,32 мг.
- В9 – 50 мкг.
- В12 – 20 мкг.
- D – 2,92 мкг.
- Е – 1,89 мг.
- К – 0,6 мкг.
- РР – 5,5 мг. .
Мікроелементи:
- Марганець – 0,05 мг.
- Мідь – 0,11 мг.
- Мідь – 0,11 мг.
- Залізо – 11,88 мг.
- Цинк – 0,95 мг.
- Селен – 65,5 мкг. .
Макроелементи:
- Натрій – 1500 мг.
- Кальцій – 275 мг.
- Калій – 181 мг.
- Фосфор – 356 мг.
- Магній – 300 мг. .
Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.
. .
. .
Користь чорної ікри
Чорна ікра корисна для здоров’я:
- Джерело амінокислот і ненасичених полікислот, які необхідні для побудови повноцінного білка в організмі. .
- Знижує рівень холестерину і ліпопротеїнів, запобігає розвитку атеросклерозу. .
- Стабілізує нервову систему, адже містить велику кількість вітамінів групи В та жирні кислоти, допомагає при перевтомі і депресивних станах і покращує пам’ять. .
- Впливає на серцево – судинну систему та кровотворення: нормалізує артеріальний тиск, адже містить велику кількість натрію, кальцію та калію, а також завдяки високій концентрації заліза – допомагає забезпечити достатню кількість заліза у крові для профілактики розвитку залізодефіцитної анемії. .
- Поповнює нестачу кальцію, що покращує стан кісток і зубів, тонус м`язів. .
- Профілактика хвороб щитовидної залози. .
- Допомагає в боротьбі з онкологією завдяки вмісту антиоксидантів – вітаміну Е. .
- Чорна ікра також містить вітамін Е, який дозволяє зберегти гормональне здоров’я, і поліпшити репродуктивну функцію. Продукт є як чоловічим, так і жіночим афродизіаком. Ікра багата цинком, який вважається одним з найважливіших мінералів для підтримки статевої функції людини. .
- Вітамін А є і природним засобом, що дозволяє уповільнити процеси старіння. Саме через його високий вміст чорна ікра служить сировиною для елітної косметики. На основі цього продукту роблять цілі лінії салонних доглядів, і креми для «домашнього» використання. .
Шкідливий вплив чорної ікри
Користь чорної ікри багатогранна. Однак є і негатив при використанні в харчуванні чорної ікри. Шкоди організму можна нанести великим вживанням її (що вельми рідко). Людям з хворобою нирок слід з обережністю їсти цей продукт. Вміст солі в ікрі може спровокувати порушення водно-сольового балансу.
Чорна ікра в необмежених кількостях може принести шкоду здоров’ю дитини. Як і будь-які морепродукти, чорна ікра є потужним алергеном, тому її не рекомендують вживати дітям до 3х років.
Щоб продукт приносив користь, треба правильно його вибирати. Щоб бути впевненим у якості, треба купувати ікру в спеціалізованих відділах супермаркетів при наявності супровідних документів, що засвідчують якість. Це допоможе уникнути використання в їжу недоброякісної або фальсифікованої ікри, яка може завдати шкоди здоров’ю.
. .
. .