Як перевірити якість молока вдома?

Photo of author

By admin

molochka

Молоко – це продукт, який є в будь-якому холодильнику, а зважаючи на те, що переважно його вживають наші діти, потрібно знати на що звернути увагу при його покупці.

Вид молока, яке ви хочете купити

Існують чотири основних види молока: стерилізоване, пастеризоване, ультрапастеризоване, пряжене.

  • Пастеризоване молоко на заводі прогрівається за температури близько (70-75) °С— корисні компоненти молока при цьому зберігаються, а шкідливі бактерії знищуються. Пастеризоване молоко скисає через 5-10 діб. Воно містить всі корисні властивості, при цьому зберігати його потрібно в холодильнику. Ідеально підходить для щоденного вживання.
  • Пряжене молоко прогрівається за температури (85-99) °C впродовж декількох годин. Якщо порівнювати з пастеризованим молоком, то в ньому вищий відсоток жирності (зазвичай 6%), більше кальцію, заліза і вітаміну А, при цьому менше вітамінів С і В1. Термін зберігання пряженого молока — 5-7 діб.
  • Ультрапастеризоване молоко нагрівається при температурі до 150 °С впродовж декількох секунд. Завдяки таким технологічним операціям, виробники продовжують термін «нескисання» молока — за рахунок того, що в ньому залишається дуже мало сторонньої мікрофлори. Ультрапастеризоване молоко може зберігатися в закритій тарі без холодильника до 180 діб. Таке молоко можна брати з собою в поїздки, походи або використовувати в будь-яких умовах, де немає можливості зберігати продукти в холодильнику.
  • Стерилізоване молоко зберігається найдовше, що досягається за рахунок високотемпературної обробки (130-140 °С). При обробці в такому молоці знищується вся шкідлива мікрофлора і бактерії. Однак це не означає, що стерилізоване молоко не може бути корисним – наприклад, сьогодні випускається вітамінізоване стерилізоване молоко, яке має корисні для здоров’я властивості.

Тільки пастеризоване молоко зберігає корисні властивості.

Відсоток жирності

Відсоток жирності — це другий за значимістю критерій вибору молока в магазині (після вибору типу молока). Сьогодні на полицях магазинів можна знайти молоко різної жирності – від 1% до 6%.

Що варто враховувати при виборі жирності молока:

Чим вище відсоток жирності, тим більше в молоці калорій (наприклад, в молоці 1% – 42 калорії, 2.6% – 52 калорії, 3.2% – 60 калорій). Калорійність може відрізнятися в залежності від виду молока. Якщо ви на дієті і стежите за фігурою — цей момент варто враховувати. Молоко з мінімальною жирністю рекомендується людям, які займаються фітнесом, бодібілдінгом та іншими видами спорту, що передбачають інтенсивні навантаження.

На вміст білка жирність молока не впливає. Кількість білка буде однаковою і в молоці 1% жирності, і 3.2%. Кальцій засвоюється в поєднанні з вітаміном D, тому якщо ви вживаєте знежирене молоко, він може просто не засвоїтися (для засвоєння вітаміну D потрібна жирна їжа, багата цим вітаміном).

. .

. .

Дата виготовлення і термін придатності

Якщо ви вже визначилися з видом молока і відсотком жирності, наступне, на що варто звернути увагу — це дата виготовлення, термін придатності та умови зберігання. Якщо дату виготовлення вказано нерозбірливо, ні в якому разі не купуйте таке молоко.

Цілісність упаковки

Аналогічна рекомендація стосується упаковки: якщо цілісність пакування порушено (або викликає підозри), купувати таке молоко строго не рекомендується. Бажано, щоб пакування або пляшка були оснащені спеціальною кришечкою або стрічкою, яка гарантує, що тара не буде розкрита до покупки.

Ось кілька рекомендацій, як перевірити якість молока:

Йод проявить крохмаль

Недобросовісні виробники, щоб надати виробленому молоку необхідну густоту, додають в нього крохмаль. Зазвичай це робиться в зимовий і весняний період, коли надої падають і молоко виробляють з сухого заготовленого влітку молока. Але коли його розводять, таке молоко стає неприродно рідким, тому виробник змушений для приховування “відновленого” молока додавати в нього крохмаль.

Щоб виявити продукт з такою добавкою, капніть в нього кілька крапель йоду. Якщо перед вами натуральне молоко щойно з-під корови, воно пожовтіє. А якщо розведене сухе з крохмалем – посиніє.

Сметана викриє антибіотик

Якщо виробник хоче заощадити час і кошти на пастеризації, він додає в молоко антибіотики, які уповільнюють його скисання. Також антибіотики можуть потрапити в продукт з молока хворих корів або корів, які закінчили своє лікування менш, ніж за десять днів до початку виробничого удою.

Найпростіший спосіб перевірити наявність антибіотиків – залишити молоко скисати. Щоб цей процес проходив швидше, додайте в склянку з молоком чайну ложку сметани і залиште при кімнатній температурі 22-24 С. Якщо через 3-4 години молоко скисне, значить в ньому антибіотиків немає.

Якщо ви вирішите скористатися нашим рецептом швидкого приготування сиру за допомогою хлориду кальцію 10%, зверніть увагу на те, як швидко молоко після додавання в нього аптечного препарату почне згортатися. Чим швидше це буде відбуватися, тим менше ймовірність присутності в ньому антибіотиків.

Спирт виявить воду

Щоб визначити, чи є в купленій упаковці молока вода і який її відсоток (молоко часто розбавляють для збільшення його обсягу), змішайте 50 г молока з 100 г спирту в пляшечці, на протязі 2-3 хвилин збовтувати її і перелийте все вміст в піалу. Засічіть, через скільки в молоці почнуть утворюватися пластівці. Якщо білі пласти стали видні відразу, то молоко не розведено водою. А ось загустение продукту через півгодини говорить про те, що води в цьому молоці близько половини.

Молоко — це продукт щоденного вжитку, тому, обираючи ту чи іншу торогову марку, варто дослідити її. Поцікавтесь історією компанії, її репутацією, чи є власна сировинна база, які способи виготовлення продукції використовуються, цінності компанії-виробника. Власне, останнє — це вагомий аргумент на користь вибору “своєї” торгової марки.

Якщо ви хочете купувати молоко гарантовано високої якості, рекомендуємо вам знайти про виробника інформацію в Інтернеті. При цьому зверніть увагу на наступні моменти:

  • Наявність сайту виробника (або групи компаній, в яку входить виробник). Погодьтеся, що сьогодні кожна поважаюча себе, і своїх споживачів, компанія представлена ​​в Інтернеті. І якщо ви не можете знайти про виробника ніякої інформації, це повинно як мінімум насторожити.
  • Сертифікація за міжнародними стандартами управління і контролю якості ISO 9000 і ХАССР (якщо у компанії є сайт, ви легко зможете знайти там цю інформацію).

. .

. .