Борщівник: отруйна рослина, яка може призвести до сліпоти

Photo of author

By fersht

borszivnik_1

Звідки і навіщо в Україну завезли борщівник, чим він страшний та що робити людям, які стали його жертвами.

Часто на узбіччях українських доріг та вздовж деяких річок можна побачити зарості борщівника. Великі рослини (заввишки від 1,5 до 5 метрів) з міцними порожнистими стеблами, чималими лапатими листками (близько 1,5 метра завширшки та до 3 метрів завдовжки) та гігантськими квітками-парасольками мають доволі екзотичний вигляд. Та насправді рослина доволі небезпечна для людини, адже її сік може спровокувати значні опіки на шкірі та на слизовій.

Борщівник свого часу завезли на наші терени з південно-західної Азії як поживний корм для сільськогосподарських тварин. Але попри багатий вміст поживних речовин, вітамінів та мінералів від його використання досить скоро відмовилися: борщівник виявився з гірким присмаком, при цьому провокував опіки у тварин.

От тільки вивести рослину виявилось не так просто: насіння борщівника може проростати навіть через 20 років. У наших широтах він перебуває поза ланцюжком харчування. Відтак щоб знищити самосіви, треба регулярно, роками скошувати стебла ще до висівання насіння, а також переорювати коріння.

Чим же борщівник такий страшний? Звісно, селфі на тлі кількаметрової “трави” нікому не зашкодить. А от сік рослини має токсичну дію. Потрапляючи на шкіру, він нейтралізує її здатність захищатися від ультрафіолетових променів сонця, тобто провокує фітофотодерматит. Підступність у тому, що ви не відчуваєте ніякого печіння одразу. Опіки проявляються пізніше.

Залежно від кількості соку, який потрапив на шкіру, та часу перебування на сонці, опіки можуть бути різного ступеня: від почервоніння (перша стадія), появи пухирців із прозорою рідиною (друга стадія) — і до глибоких ран (четверта стадія), які довго не заживають (від місяця до декількох). Навіть пізніше шкіра тривалий час більш чутлива до сонячного проміння.

При потраплянні на слизову ока (наприклад, якщо потерти очі руками після контакту з відламаним листком чи стеблом) сік також провокує подразнення й запальні процеси, які призводять до порушення зору і навіть до сліпоти.

Тому треба бути обачними, уникаючи “спілкування” з екзотичною рослиною, особливо важливо запобігати контакту з соком борщівника дітей. Але якщо сік таки потрапив на шкіру, слід негайно змити його великою кількістю рідини. У найближчі кілька днів потрібно захищати шкіру від сонячний променів. А вже якщо отримали опік, краще одразу використати протиопікові засоби, а при глибшому опіку скористатись кваліфікованою допомогою лікарів.