Холестаз, іншими словами, застій жовчі — уповільнення або зупинка потоку жовчі через жовчовивідну систему. Застій жовчі починається у жовчовивідній системі, але його вплив поширюється на весь організм. Коли жовч не може нормально циркулювати, вона накопичується в органах, збільшується в крові та спричиняє запалення та захворювання. Відсутність жовчі у травній системі може призвести до тривалого дефіциту поживних речовин, що впливає на здоров’я та функціонування кісток, зір та кровообіг.
Діагностика застою жовчі
Зазвичай, лікар може діагностувати застій жовчі за вашими симптомами та медичної історії. Хоча тут варто зважати на різницю між кислотним рефлюксом від рефлюксу жовчі. Тому вас можуть направити на додаткові тести, щоб перевірити стан стравоходу та шлунка, а також наявність передракових змін.
Що такі тести включають:
- Ендоскопія. Тонка гнучка трубка з камерою (ендоскоп) вводиться через горло для дослідження стану стравоходу, шлунка та можливих запалень. (Лікар також може взяти зразки тканин для подальшого тестування на рак чи стравохід Барретта.)
- Амбулаторні кислотні тести. Ці тести вимірюють кислотність у стравоході протягом дня (це може допомогти розрізнити кислотний рефлюкс від рефлюксу жовчі).
- Імпеданс стравоходу. Зонд з катетером вводиться в стравохід для вимірювання імпедансу протягом часу. Цей тест визначає рефлюкс газу чи рідини у стравоході, що корисно для виявлення некислих речовин, наприклад, жовчі.
Профілактика, яка допоможе зменшити симптоми застою жовчі
- Кинути курити. Куріння збільшує виділення шлункової кислоти та сушить ротову порожнину, що призводить до меншого слиноутворення, яка захищає стравохід.
- Обмежте порції їжі. Їсти меншими порціями корисно, адже таким чином ви знижуєте тиск на частину стравоходу.
- Не лягайте спати одразу після їди. Почекайте 2-3 години перед тим, як лягти, щоб шлунок засвоїв їжу.
- Обмежте жирну їжу. Їжа, яка має занадто багато некорисних жирів розслаблює частину стравоходу і збільшує час, який їжа проводить у шлунку.
- Уникайте продуктів з якими ви маєте проблеми. Деякі їжа та напої можуть збільшити вироблення кислоти та розслабити нижню частину стравоходу (уникайте кофеїну, газованих напоїв, шоколаду, цитрусових, гострої їжі та м’яти).
- Обмежуйте себе в алкоголі. Алкогольні напої подразнює стравохід.
- Контроль ваги. Надмірна вага може тиснути на шлунок, сприяючи рефлюксу жовчі.
- Підніміть кут ліжка. Якщо спати з піднятою верхньою частиною тіла може запобігти симптомам рефлюксу.
- Намагайтеся уникати тригерів, що збільшують рівень стресу (глибоке дихання, медитація або йога можуть допомогти заспокоїти нервову систему).
Застереження щодо використання народних методів
Більшість людей, які мають схожі проблеми зі шлунком, часто можуть вдаватися до інших альтернативних методів лікування, щоб полегшити свої симптоми. Важливо знати, що будь-які інші засоби теж можуть мати свої побічні ефекти, особливо, якщо їх поєднувати із ліками. Ми рекомендуємо обговорити все зі своїм лікарем, перш ніж спробувати використовувати народні методи лікування.
Використанні джерела:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bile-reflux/diagnosis-treatment/drc-20370121
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24554-cholestasis