У великому сучасному місті аптеки є, здавалося б, на кожному кроці. Та мати якусь базову домашню аптечку варто в кожному домі. Адже, наприклад, при гострому болю не завжди є можливість вибігти навіть до найближчої аптеки. І навіть застуда може так знесилити, що добре було б мати якийсь лікарський засіб під рукою. Не кажучи вже про людей із хронічними захворюваннями.
Аптечка “здорової” людини
Отже, що повинна містити аптечка відносно здорової людини? При побутових травмах необхідні бинти, вата, марлеві пов’язки, лейкопластир у рулоні та набір пластирів, ножиці, пінцет, стерильні рукавички; крем для зняття подразнення, засіб від опіків, спрей чи мазь для зменшення подразнення після укусів комах, антисептики для оброблення ран, опіків, забоїв тощо.
. . . .
Обов’язковими “мешканцями” домашньої аптечки мають бути антигістамінні засоби (прояви алергії прогресують часом дуже швидко), знеболювальне, спазмолітики, заспокійливе, сорбенти (при незначних отруєннях) та засоби для регідратації (для відновлення водно-сольового балансу в організмі), для лікування розладів травлення.
Для людей, які мають схильність до серцево-судинних захворювань, для людей похилого віку слід додати таблетку нітрогліцерину.
Обов’язково в аптечці має бути термометр, а також жарознижуючі засоби.
Домашня аптечка – перша допомога при хронічних захворюваннях
При хронічних захворюваннях (цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, гіпертонія тощо) аптечку слід наповнювати ще ретельніше. Якщо є потреба постійно приймати якісь ліки, краще мати їх запас на місяць-два. Іноді перереєстрація лікарського засобу в Україні може тривати деякий час. Ліки “про запас” дозволять навіть у випадку відсутності такого засобу в аптеці не переривати лікування (часом це життєво важливо). Не завжди можна замінювати препарат на інший із тою самою діючою речовиною: може бути інше дозування, інша побічна дія тощо — тільки після консультації з лікарем.
“Догляд” за аптечкою
Вміст домашньої аптечки слід регулярно переглядати — щонайменше раз на пів року. Категорично не рекомендовано приймати протерміновані ліки, відтак треба вчасно викидати їх і замінювати на нові. Якщо є сумніви щодо вигляду чи консистенції препарату, порушена цілісність блістера — краще не ризикувати, а викинути ліки.
Домашня аптечка — не заміна візиту до лікаря. Це екстрена допомога або лікування за призначенням медика.