Як одержати від сонця користь і не “спалити” шкіру?

Photo of author

By fersht

zahist_vid_soncya_2

Мода то на бліду шкіру, то на засмагу змінюється, але завжди актуальним залишається прагнення кожної людини мати здорову шкіру. Для цього зовсім не треба відмовлятися від перебування на сонці (адже саме під його дією в організмі утворюється вітамін D), але подбати про захист шкіри від опіків (а як наслідок — надмірного старіння і ризику утворення злоякісних утворень) потрібно обов’язково.

Не достатньо дотримуватись правила: перебувати на пляжі до 11 ранку і після 16-ї. “Згоріти” можна й під час прогулянки, переходів між магазинами чи з офісу до офісу. І не обов’язково під прямим сонячним промінням, засмагнути можна й у дещо похмуру вітряну погоду.

Отож, шкіра потребує додаткового захисту від сонячних опіків. Для цього існує широка палітра сонцезахисних кремів?

zahist_vid_soncya_1
. . . . .

Як захистити шкіру від сонця?

Залежно від здатності крему захищати від ультрафіолетових променів, їх маркують абревіатурами SPF (Sun protection factor) 15, SPF 30, SPF 50. Це означає, що якщо намастити таким кремом усі відкриті ділянки тіла і поновлювати що дві години, то на те, щоб “згоріти”, потрібно відповідно в 15, 30 чи 50 разів більше часу, ніж для незахищеної шкіри.

Більшість цих засобів захищають від середніх ультрафіолетових хвиль (UVB), пропускаючи довгі (UVА). Та є засоби з широким спектром захисту від сонця — вони “фільтрують” і довгі, й середні ультрафіолетові промені.

Якщо збираєтесь використовувати сонцезахисний крем на пляжі, а не, скажімо, в місті чи на прогулянці, краще скористатися водостійким, адже отримати опік у воді ще легше. Водостійкі засоби треба поновлювати кожні 40-80 хвилин.

Як вибрати сонцезахисний засіб?

Сонцезахисні засоби випускають у різних формах: креми, лосьйони, олійки, спреї.

Креми для засмаги живлять шкіру, зволожують, забезпечуючи гарну засмагу. Звісно, це не означає, що їх використання дозволяє цілий день перебувати на сонці, усіх правил треба дотримуватись. Олійки, емульсії, гелі для засмаги, які посилюють дію ультрафіолетових променів, дозволяють швидко засмагнути, але ними не варто зловживати.

Крем після засмаги діє заспокійливо, зволожує.

Найбільшого захисту від сонячних променів потребує обличчя, адже воно найчастіше відкрите, тому для шкіри обличчя слід застосовувати засоби з максимально високим сонцезахисним фактором. Або тональні креми із сонцезахисним фактором.

Також особливої турботи потребують пігментні плями або невуси — під впливом сонячних променів вони можуть швидше “згоріти”, є також ризик злоякісних новоутворень. Отож, завжди треба захищати такі темні плями від променів сонцезахисними засобами.

Варто також проконсультуватися з дерматологом. Обов’язково потрібна консультація лікаря при появі нетипових пігментних плям.

Щоб запобігти гіперпігментації (появі пігментних плям), треба не зловживати перебуванням на сонці, користуватися сонцезахисними засобами, не вживати оранжевих продуктів (вони містять бета-каротин), бути обережними з деякими ліками, що викликають фотосенсибілізацію.

Особливо чутлива до сонця дитяча шкіра. Немовлятам до 6 місяців узагалі не варто перебувати під відкритим сонячним промінням (і сонцезахисні засоби для делікатної дитячої шкіри протипоказані), старшим дітям треба обов’язково захищати шкіру дитячими сонцезахисними засобами (щонайменше SPF 30). При цьому вони не повинні занадто довго перебувати на сонці.

Крім того, варто вдягати дітям головний убір, одяг — світлих кольорів, з натуральних тканин, пити достатньо рідини. Обираючи засіб для захисту від сонця, слід враховувати не тільки фактор SPF, спектр дії (краще купувати широкого спектра дії), варто уважно читати етикетку (скажімо, параамінобензойна кислота часто викликає алергію), звертати увагу на термін зберігання, краще також уникати точок продажу із неналежним зберіганням продукції.

Для жирної шкіри краще підібрати крем на спиртовій основі, натомість для чутливої шкіри — навпаки, уникати засобів на основі спирту.

zahist_vid_soncya_3

. . . .

Як правильно користуватися сонцезахисним засобом?

Яким би чудовим не був сонцезахисний засіб, він не допоможе, якщо його неправильно використовувати. Такі засоби не замінюють щоденні. Треба використовувати обидва. Крему повинно бути достатньо: якщо нанести його замало або стерти частково, важко буде досягти потрібного ефекту.

Крем треба наносити за півгодини до виходу на сонце. Для обличчя і рук на один раз потрібно 2 чайні ложки крему, для тіла в купальнику — 2 столові ложки. Варто поновлювати шар захисного засобу після води. Не користуватись протермінованими сонцезахисними засобами. Зберігати в прохолодному темному місці. Найкращий крем — той, який ви не забуваєте наносити.

І не варто забувати, що разом із використанням сонцезахисних засобів треба подбати про відповідний одяг: обличчя краще захищати широкими крисами капелюшка, для спеки підбирати натуральні тканини світлих кольорів.