Формування тромбів — коли цього варто боятися

Photo of author

By fersht

Формування тромбу — це природний механізм, який перешкоджає масивним кровотечам. У нормі тромби формуються у місці пошкодження судин, щоб перекрити рух крові через розрив і забезпечити герметичність кров’яного русла. Але інколи вони утворюються на фоні повного здоров’я і утруднюють рух крові по судинах. Через це спостерігається ішемія тканин, що розташовані у дельті цієї судини, її розтягнення. Довгий час формування тромботичних відкладень протікає безсимптомно, поки прохід залишається достатньо широким. Але на момент появи клінічних проявів ураження можуть бути досить серйозними, тому слід стежити за своїм станом до появи ознак патології. Якщо ви належите до групи ризику — періодично відвідуйте лікаря. За необхідності вам можуть призначити антитромботичні препарати — наприклад, Ксарелто. Вони допомагають коригувати рівень активності системи згортання крові.

Коли найчастіше виникає тромбоз

За винятком фізіологічних причин, тромбози виникають і при деяких станах, які зазвичай не потребують посилення згортання крові:

  1. Гіподинамія. При малорухливому способі життя кров артеріями і венами рухається значно повільніше. Це призводить до її затримання у нижніх кінцівках (особливо, якщо ви займаєтеся сидячою працею). Там часто формуються тромби.
  2. Вагітність. Внаслідок зміни гормонального балансу підвищується в’язкість крові, вона застоюється у венах нижніх кінцівок через підвищення навантаження на серцево-судинну систему.
  3. Масивні оперативні втручання. Через хірургічне пошкодження тканин вивільняється багато факторів, призначених для зупинки кровотечі, у зв’язку з чим може формуватися надлишок тромбів.
  4. Судинні захворювання. Якщо внутрішній шар судинної стінки пошкоджений, на ньому відбувається агрегація тромбоцитів.
  5. Онкологічні захворювання. У цьому разі часто спостерігається гіперкоагуляція.

Також до факторів ризику можна віднести похилий вік, наявність шкідливих звичок, приймання гормональних препаратів. Все це порушує метаболізм.

Які є ускладнення тромбозу

Якщо вчасно не почати лікування цього стану, можуть виникати:

  1. інфаркт міокарда — якщо тромб перекриває просвіт коронарної артерії;
  2. ішемічний інсульт — при закупорці мозкових судин;
  3. тромбоемболія легеневої артерії — якщо тромб відривається і потрапляє в одну з її гілок.

Ці стани можуть загрожувати життю пацієнта, тому слід завчасно звертатись до лікаря по допомогу.

Як уникнути такого стану

Щоб запобігти розвитку тромбозу, слід дотримуватись правил профілактики:

  1. займатися фізичною активністю;
  2. стежити за дієтою та перевіряти рівень ліпідів крові;
  3. стежити за рівнем маси тіла і не допускати проявів ожиріння;
  4. відвідувати профілактичні огляди.

Так можна значно зменшити ризик появи описаного захворювання.