Пізнаємо світ на смак: 8 правил першого прикорму

Photo of author

By fersht

У малюка почали прорізатися зубки та він цікавиться їжею для дорослих? Значить, прийшов час вводити прикорм. Спостереження фахівців довели: своєчасне введення прикорму сприяє правильному розвитку органів і нервової системи дитини, що підростає. Ми розкажемо, як познайомити крихітку з новими смаками без ризику виникнення алергії.

malyuk_1

Коли починати

Здорова дитина потребує прикорму починаючи з шестимісячного віку: в цей час молоко матері чи дитячі суміші вже не здатні повністю задовольнити потреби дитячого організму в корисних речовинах.

Як зрозуміти, що настала необхідність додаткового харчування:

  • малюк впевнено тримає голову, сидить на дитячому стільчику майже без підтримки;
  • побачивши їжу в ложці, дитина самостійно відкриває рота та відвертається від ласощів, якщо не голодна;
  • не виштовхує їжу язиком, тримає її в роті та ковтає.

Як правильно годувати малюка?

malyuk_2

Привчати дитину до прикорму можна після ранкових процедур, коли, наприклад, змінено підгузки, а малюк ще не встиг втомитися. Їжа має бути гомогенної консистенції, охолоджена до 36–37°C, без додавання солі чи цукру.

У чому полягають основні правила годування прикормом:

  1. Починайте давати їжу маленькими порціями: 0,5–2 чайні ложки. Якщо дитина відмовляється куштувати — не наполягайте, а спробуйте дати пізніше або наступного дня.
  2. Щоб полегшити звикання малюка до нових продуктів, варто додавати до прикорму адаптовані суміші для штучного вигодовування або грудне молоко.
  3. До складу прикорму мають входити лише однокомпонентні продукти (наприклад, кабачок, капуста, гречка, м’ясо, броколі тощо).
  4. Для попередження залізодефіцитної анемії в харчовий раціон дитини має входити залізо, тому додайте до раціону невеликі шматки печінки, яєчний жовток і рибу.
  5. За відсутності алергічних реакцій на складові прикорму (почервоніння, висипання на шкірі) дозволяється поступово збільшувати добову дозу до вікової норми, що складає 80–200 г.
  6. Якщо алергія все ж таки виникла, відмовтеся на кілька днів від обраного типу додаткового харчування та зверніться до дільничного педіатра.
  7. Страви з суміші певних продуктів слід пропонувати лише тоді, коли дитина вже скуштувала усі інгредієнти окремо.
  8. Забороняється вводити незнайоме харчування за три дні до планової вакцинації: вкупі з медикаментами це може спричинити неочікувану алергію.

Заборонені продукти під час годування

malyuk_3

У період введення прикорму не варто додавати сіль або спеції: це може спричинити подразнення слизової оболонки стравоходу та шлунку. Це правило стосується також цільного коров’ячого молока: його можна пропонувати дітям віком від 9 місяців.

Що ще не слід пропонувати малюкові

  • Гриби. Цей продукт вважається важким для дитячого організму, тому може спричинити проблеми з травленням. Лікарі рекомендують додавати гриби до дитячого раціону після досягнення 6 років.
  • Чай та кава. Такі напої уповільнюють процес засвоєння заліза, що може нашкодити здоров’ю малюка.
  • Шоколад, горіхи, мед, екзотичні фрукти. Ці продукти можуть спричинити появу алергічних реакцій: спазми, задишку, набряки тощо. Горіхи небезпечні тим, що дитина може вдавитися або травмувати слизову оболонку рота й гортані.
  • Магазинні та домашні консерви. Гострі спеції, оцет, сіль — шкідливі продукти для делікатного дитячого організму, тому є справжнім випробуванням для печінки та підшлункової залози.

Гармонійне поєднання безпечних інгредієнтів прикорму та дотримання простих правил годування допоможе дитячому організму усунути дефіцит корисних речовин і повноцінно розвиватися.