У малюка почали прорізатися зубки та він цікавиться їжею для дорослих? Значить, прийшов час вводити прикорм. Спостереження фахівців довели: своєчасне введення прикорму сприяє правильному розвитку органів і нервової системи дитини, що підростає. Ми розкажемо, як познайомити крихітку з новими смаками без ризику виникнення алергії.
Коли починати
Здорова дитина потребує прикорму починаючи з шестимісячного віку: в цей час молоко матері чи дитячі суміші вже не здатні повністю задовольнити потреби дитячого організму в корисних речовинах.
Як зрозуміти, що настала необхідність додаткового харчування:
- малюк впевнено тримає голову, сидить на дитячому стільчику майже без підтримки;
- побачивши їжу в ложці, дитина самостійно відкриває рота та відвертається від ласощів, якщо не голодна;
- не виштовхує їжу язиком, тримає її в роті та ковтає.
Як правильно годувати малюка?
Привчати дитину до прикорму можна після ранкових процедур, коли, наприклад, змінено підгузки, а малюк ще не встиг втомитися. Їжа має бути гомогенної консистенції, охолоджена до 36–37°C, без додавання солі чи цукру.
У чому полягають основні правила годування прикормом:
- Починайте давати їжу маленькими порціями: 0,5–2 чайні ложки. Якщо дитина відмовляється куштувати — не наполягайте, а спробуйте дати пізніше або наступного дня.
- Щоб полегшити звикання малюка до нових продуктів, варто додавати до прикорму адаптовані суміші для штучного вигодовування або грудне молоко.
- До складу прикорму мають входити лише однокомпонентні продукти (наприклад, кабачок, капуста, гречка, м’ясо, броколі тощо).
- Для попередження залізодефіцитної анемії в харчовий раціон дитини має входити залізо, тому додайте до раціону невеликі шматки печінки, яєчний жовток і рибу.
- За відсутності алергічних реакцій на складові прикорму (почервоніння, висипання на шкірі) дозволяється поступово збільшувати добову дозу до вікової норми, що складає 80–200 г.
- Якщо алергія все ж таки виникла, відмовтеся на кілька днів від обраного типу додаткового харчування та зверніться до дільничного педіатра.
- Страви з суміші певних продуктів слід пропонувати лише тоді, коли дитина вже скуштувала усі інгредієнти окремо.
- Забороняється вводити незнайоме харчування за три дні до планової вакцинації: вкупі з медикаментами це може спричинити неочікувану алергію.
Заборонені продукти під час годування
У період введення прикорму не варто додавати сіль або спеції: це може спричинити подразнення слизової оболонки стравоходу та шлунку. Це правило стосується також цільного коров’ячого молока: його можна пропонувати дітям віком від 9 місяців.
Що ще не слід пропонувати малюкові
- Гриби. Цей продукт вважається важким для дитячого організму, тому може спричинити проблеми з травленням. Лікарі рекомендують додавати гриби до дитячого раціону після досягнення 6 років.
- Чай та кава. Такі напої уповільнюють процес засвоєння заліза, що може нашкодити здоров’ю малюка.
- Шоколад, горіхи, мед, екзотичні фрукти. Ці продукти можуть спричинити появу алергічних реакцій: спазми, задишку, набряки тощо. Горіхи небезпечні тим, що дитина може вдавитися або травмувати слизову оболонку рота й гортані.
- Магазинні та домашні консерви. Гострі спеції, оцет, сіль — шкідливі продукти для делікатного дитячого організму, тому є справжнім випробуванням для печінки та підшлункової залози.
Гармонійне поєднання безпечних інгредієнтів прикорму та дотримання простих правил годування допоможе дитячому організму усунути дефіцит корисних речовин і повноцінно розвиватися.