Серед серцево-судинних захворювань в Україні абсолютним лідером є гіпертонічна хвороба, захворюваність на яку складає 41% у загальній структурі захворювань серцево-судинної системи. Саме на цю недугу люди хворіють поколіннями. Головним проявом цієї хвороби є стійке підвищення артеріального тиску вище 140/90 мм.рт ст.
Фактори розвитку гіпертонічної хвороби
Фактори розвитку поділяються на три групи, серед яких:
- Перша група – поведінкові (тютюнопаління, надмірне вживання алкоголю, низька фізична активність, незбалансоване харчування).
- Друга група – метаболічні (підвищені показники рівня цукру крові, підвищення вмісту ліпідів низької густини та холестерину, надмірна вага).
- До третьої групи відносять такі чинники як спадкова схильність, постійні стреси, депресії).
Початок і розвиток гіпертонічної хвороби поступовий, і більшості випадків на початковій стадії протікає майже безсимптомно. Періодичне або постійне підвищення артеріального тиску є основною ознакою. Часто хворі скаржаться на періодичні болі голови, переважно пульсуючого характеру в ділянці скронь, мерехтіння “мушок” перед очима, загальну слабкість. Подальший розвиток симптомів залежить від ураження органів і систем, найбільш чутливими до підвищеного тиску є серце і мозок. За відсутності адекватного лікування на фоні артеріальної гіпертензії виникають ішемічні інсульти, інфаркт міокарда.
Ступені гіпертонічної хвороби
- Перший ступінь – артеріальний тиск 140-159/90-95 мм р. ст.
- Другий ступінь – артеріальний тиск 160-179/100-109 мм р. ст.
- Третій ступінь – артеріальний тиск більше за 180/110 мм р. ст.
Лікування гіпертонічної хвороби складається з 2 рівносильно важливих блоків-медикаментозне і немедикаментозне лікування.
Основними принципами медикаментозного лікування є:
- Приймання лікарських засобів на постійній основі.
- Знижувати тиск потрібно поступово.
- Уникати приймання лікарських засобів без призначення лікаря, та підвищення доз вже призначених препаратів без попереднього узгодження з лікарем.
- Не припиняти лікування раптово.
- Мати терпеливість і сумлінно виконувати всі рекомендації, адже саме це є основною запорукою успіху.
Немедикаментозне лікування містить в собі:
- Відмову від тютюнопаління.
- Відмова від алкоголю.
- Корекція маси тіла, регулярне і збалансоване харчування (особливо дієвою, на думку лікарів з National Institute of Health, є DASH-дієта).
- Виконання фізичних вправ, рекомендовано щоденне виконання динамічних вправ, які залучають усі групи м’язів, уникаючи вправ що передбачають велику амплітуду рухів тулуба і голови. Починати необхідно з невеликих навантажень та поступово збільшувати тривалість занять.
Дотримуючись зазначених вище рекомендацій гіпертонічна хвороба просто не матиме ніяких підстав для прогресування, натомість артеріальний тиск буде поступово знижуватись і рівень вашого життя суттєво покращиться. Правда ж, жити здорово-так просто!