Гіпертонічна хвороба – лідер серед серцево-судинних захворювань

Photo of author

By irynabohatyrova

serce-1

Серед серцево-судинних захворювань в Україні абсолютним лідером є гіпертонічна хвороба, захворюваність на яку складає 41% у загальній структурі захворювань серцево-судинної системи. Саме на цю недугу люди хворіють поколіннями. Головним проявом цієї хвороби є стійке підвищення артеріального тиску вище 140/90 мм.рт ст.

Фактори розвитку гіпертонічної хвороби

Фактори розвитку поділяються на три групи, серед яких:

 • Перша група – поведінкові (тютюнопаління, надмірне вживання алкоголю, низька фізична активність, незбалансоване харчування).
 • Друга група – метаболічні (підвищені показники рівня цукру крові, підвищення вмісту ліпідів низької густини та холестерину, надмірна вага).
 • До третьої групи відносять такі чинники як спадкова схильність, постійні стреси, депресії).

Початок і розвиток гіпертонічної хвороби поступовий, і більшості випадків на початковій стадії протікає майже безсимптомно. Періодичне або постійне підвищення артеріального тиску є основною ознакою. Часто хворі скаржаться на періодичні болі голови, переважно пульсуючого характеру в ділянці скронь, мерехтіння “мушок” перед очима, загальну слабкість. Подальший розвиток симптомів залежить від ураження органів і систем, найбільш чутливими до підвищеного тиску є серце і мозок. За відсутності адекватного лікування на фоні артеріальної гіпертензії виникають ішемічні інсульти, інфаркт міокарда.

Ступені гіпертонічної хвороби

 1. Перший ступінь – артеріальний тиск 140-159/90-95 мм р. ст.
 2. Другий ступінь – артеріальний тиск 160-179/100-109 мм р. ст.
 3. Третій ступінь – артеріальний тиск більше за 180/110 мм р. ст.

Лікування гіпертонічної хвороби складається з 2 рівносильно важливих блоків-медикаментозне і немедикаментозне лікування.

Основними принципами медикаментозного лікування є:

 • Приймання лікарських засобів на постійній основі.
 • Знижувати тиск потрібно поступово.
 • Уникати приймання лікарських засобів без призначення лікаря, та підвищення доз вже призначених препаратів без попереднього узгодження з лікарем.
 • Не припиняти лікування раптово.
 • Мати терпеливість і сумлінно виконувати всі рекомендації, адже саме це є основною запорукою успіху.

Немедикаментозне лікування містить в собі:

 • Відмову від тютюнопаління.
 • Відмова від алкоголю.
 • Корекція маси тіла, регулярне і збалансоване харчування (особливо дієвою, на думку лікарів з National Institute of Health, є DASH-дієта).
 • Виконання фізичних вправ, рекомендовано щоденне виконання динамічних вправ, які залучають усі групи м’язів, уникаючи вправ що передбачають велику амплітуду рухів тулуба і голови. Починати необхідно з невеликих навантажень та поступово збільшувати тривалість занять.

Дотримуючись зазначених вище рекомендацій гіпертонічна хвороба просто не матиме ніяких підстав для прогресування, натомість артеріальний тиск буде поступово знижуватись і рівень вашого життя суттєво покращиться. Правда ж, жити здорово-так просто!