У всіх було таке, коли ми з’їдали чогось “забороненого” та “шкідливого” більше, ніж планувалося. На жаль, оброблені продукти часто призводять до звикання у людей, спонукаючи до тяги, компульсивного споживання й інших ознак, що нагадують залежність від речовин, які містяться в тютюні чи алкоголі. Статистика показує нам, що 20% дорослих і 15% дітей та підлітків можуть відчувати ці симптоми.
Що таке оброблені продукти?
Зазвичай оброблені продукти виготовляються на заводах, і містять змінені інгредієнти, які збільшують вміст жиру, цукру та/або солі. Вони також містять численні підсилювачі смаку та різні ароматизатори, які роблять їх настільки привабливими, що людям складно відмовитися від них.
Поширені оброблені продукти:
- упаковані закуски;
- готові сніданки;
- фаст-фуд;
- масово вироблений хліб і десерти;
- різноманітні м’ясні та рибні вироби;
- безалкогольні напої;
- морозиво;
- цукерки;
Симптоми залежності від обробленої їжі:
- Вживання більше їжі, ніж планувалося, навіть якщо ви не голодні;
- Даремні спроби скоротити або контролювати прийом їжі;
- Зосередження більшої частини дня на отриманні їжі, споживанні їжі або відновленні після споживання їжі;
- Відчуття тяги до певної їжі;
- Порушення повсякденного функціонування через харчову залежність;
- Продовження їди, попри фізичні чи психологічні наслідки;
- Наявність наростальної потреби в більшій кількості їжі, щоб відчувати себе задоволеним.
Проте варто зазначити, що у більшості досліджень на цю тему у медичній спільності концепція харчової залежності викликає суперечки. Деякі вважають, що не можна бути залежним від їжі, води чи повітря — речей, необхідних для виживання. Інші ж вважають, що певні продукти, зокрема оброблені, можуть викликати залежність у деяких людей, але не у всіх.
Додамо, що швидкість, з якою оброблені продукти доставляють вуглеводи й жири в кишківник, може впливати на їхню здатність викликати залежність. Наприклад, сигарета, яка швидко доставляє нікотин до мозку, викликає більше звикання, ніж нікотиновий пластир. Добавки, що підсилюють смак, також можуть сприяти залежності від ультраобробленої їжі, наприклад, ті, що додають солодкий або солоний смак. Хоча в їжі не містяться такі речовини, як тютюн, рафіновані вуглеводи й жири можуть активувати системи винагороди мозку подібно до нікотину чи алкоголю, але діють не так безпосередньо.
Поради, які допоможуть вам контролювати споживання оброблених продуктів:
- Визначте порцію заздалегідь (наприклад, оберіть одну цукерку після обіду або замість цього насолоджуйтеся більшою порцією один раз на тиждень).
- Відміряйте порцію, а решту приберіть, перш ніж почати їсти.
- Додавайте корисні інгредієнти (наприклад, умочіть чипси з лаваша в хумус, або додайте ягоди чи насіння до морозива, чи йогурту).
- Замініть звичайні продукти на варіанти з меншим вмістом цукру або жиру, наприклад, оберіть чорний шоколад замість молочного;
- Менша тарілка або чашка робить закуску візуально більшою, що може задовольнити ваш апетит;
- Уникайте відволікань під час їжі. Вимкніть телевізор і відкладіть телефон. Насолоджуйтеся кожним шматочком, звертаючи увагу на смак і текстуру їжі.
Використані джерела:
https://mcpress.mayoclinic.org/living-well/can-processed-foods-be-addictive/
https://www.nationalgeographic.com/premium/article/addiction-ultra-processed-junk-foods