Все про засмагу – користь засмаги та протипокази

Photo of author

By Марина Павелець

zasmaga

Шкіра – захисна оболонка нашого тіла, і, стикаючись з ультрафіолетовим випромінюванням, вона кидає всі сили на те, щоб створити ефективний бар’єр. У цьому сенсі багато що залежить від верхнього шару епідермісу – рогового шару. Живі клітини кератиноцити, які виробляються в нижніх шарах епідермісу, з часом виштовхуються на поверхню, тверднуть і відмирають, а кератин в складі мертвих лусочок захищає нас від спеки та холоду.

Епідерміс також містить спеціальні клітини меланоцити, вони виробляють темний пігмент меланін, який до певної міри захищає шкіру від згоряння. Той самий бронзовий відтінок шкіри, заради якого відчайдушні відпочиваючі лежать під палючим сонцем цілими днями, саме реакція шкіри меланіну у відповідь на її ураження УФ-променями. Шкіра роговіє, стає сухішою і темнішою.

sonce

Користь засмаги

Якщо бути точніше, варто говорити не про засмагу, а тільки про вплив сонячного світла на організм. І заперечувати величезну користь перебування на сонці ніяк не можна.

  • Сонячне світло запускає процеси синтезу в шкірі вітаміну D. Ця речовина бере участь в кальцієвому обміні. Нестача вітаміну D викликає рахіт, остеопороз і інші хвороби.
  • Сонячні промені, хоча проникають в шкіру всього на міліметр, викликають позитивні реакції організму: зниження рівня холестерину, посилення синтезу деяких гормонів, утворення серотоніну, від якого залежить наше відчуття радості і щастя.
  • Під дією ультрафіолету руйнуються бактерії, посилюється регенерація тканин, зміцнюються судини та покращується кровообіг. Деякі шкірні хвороби, такі як акне, травматичні ушкодження шкіри відступають під дією сонячного світла.

Шкідливий вплив сонячної засмаги

  • Ультрафіолетові промені (UV) руйнують колагенові і еластинові волокна в шкірі, які зберігають в ній вологу і підтримують еластичність, відповідно, вона зневоднюється, сохне, грубіє і швидко старіє, починає розтягуватися і провисати, стає більш схильна до набряків і мікротравм і повільніше заживає; За передчасне старіння шкіри, або так зване фотостаріння, відповідає в основному ультрафіолетове випромінювання спектру А.
  • Під впливом цих променів знижується імунітет. Реакція імунної системи на сонці також визначає шкоду засмаги для людей, які страждають від дефіциту імунітету, хвороб ендокринної системи, хронічних захворювань. Крім того, пов’язане з інсоляцією тимчасове пригнічення імунітету «винне» в літніх застудах.
  • Тривале перебування під палючим сонцем може викликати сонячні опіки. Поверхня шкіри червоніє, на ній відчуваються печіння і біль. При більш сильних опіках висипають пухирі, і шкіра потім облазить. Також в цій ситуації відбувається руйнування нижніх шарів шкіри, а це часто призводить до змін у складі клітин, до появи пухлин, в тому числі злоякісних (меланома – один з найбільш несприятливих наслідків непомірного засмаги).
  • Якщо очі не захищені темними окулярами, сонце може обпалити рогівку, і це призведе до фотокератиту і фотокон’юнктівіту, а в подальшому може викликати і катаракту.
  • При сильному перегріві може бути сонячний удар.
  • Отже, сукупний вплив УФ-випромінювання провокує неконтрольоване розростання атипових клітин шкіри. Це може привести до розвитку пухлин – як доброякісних, так і злоякісних (ракових) – базальної клітинної карциноми, плоскоклітинної карциноми або меланоми. Надмірне перебування під ультрафіолетовими променями і, відповідно, підвищене вироблення меланіну може призводити до утворення родимок – скупчень меланоцитів. Більшість родимок з’являються під час пубертату і протягом життя можуть зникати. Але під дією зовнішніх факторів, серед яких і ультрафіолетове випромінювання, пігментна родимка (невус) може розвинутися в меланому – одну з найнебезпечніших злоякісних пухлин.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Крім того, є люди, яким засмагати взагалі протипоказано:

  • Які страждають фотосенсибілізацією – алергією на ультрафіолетові промені.
  • Недавно пройшли курс хіміотерапії.
  • Які беруть антибіотики або які приймали ці іспити менше місяця назад.
  • Володіють дуже блідою і тонкою шкірою, світлим волоссям і очима – такі люди швидко обгорають на сонці.
  • Які страждають хворобами шкіри, сполучної тканини, онкологічними захворюваннями, диспластичними невусами.
  • З великою кількістю родимок і папілом.
  • Вагітні.
  • З генетичною схильністю до меланоми (ті, чиї родичі страждали від неї).
  • Недавно зробили татуювання.

Правила безпечної засмаги

Звичайно, не варто впадати в крайнощі і ховатися в літню пору від сонячних променів. З огляду на позитивні і негативні сторони сонячних ванн, давайте спробуємо зрозуміти формулу здорової засмаги:

Намагайтеся не перебувати під відкритим сонцем в період з 11 до 16 годин, коли сонячні промені найбільш агресивні. Сонячні ванни рекомендується приймати в ранкові та вечірні години.

Регулярно наносьте перед засмагою сонцезахисний крем з високим рівнем SPF. Для захисту дитячої шкіри краще використовувати крему з максимально високим рівнем SPF – 50. Однак навіть при нанесенні захисної косметики не варто дозволяти дитині довго перебувати на сонці. А дітям молодше 2 років засмагати на відкритому сонці взагалі заборонено.

Жінкам, які вживають протизаплідні таблетки, що спричиняють фотосенсибілізацію, засмагати взагалі не рекомендується.

Бережіть від сонця обличчя і очі. Засмагайте з розумом і будьте прекрасні.