Як позбутися нежитю?

Photo of author

By fersht

nezhit

В холодну пору року, при значній загазованості повітря, внаслідок інфікування або дії алергенів слизові оболонки носа можуть набрякати — виникає відчуття закладеності носа. Нежить може бути самостійним захворюванням або симптомом іншої хвороби.

Такий стан доволі некомфортний, а у дітей може викликати порушення сну, у немовлят перетворити годування на проблему.

Основні причини закладеності носа

При застуді, грипі нежить може виникати через потрапляння на слизову вірусів, бактерій.

Алергічний риніт може спровокувати пилок певних рослин, пил, шерсть домашніх тварин, певні ліки, інші алергени.

Коли важко встановити конкретну причину виникнення нежитю, такий стан називають вазомоторним (неалергічним) нежитем. Дуже рідко, але риніт може бути спровокований пухлиною.

Коли звертатись до лікаря?

Зазвичай із нежитем дають раду самостійно, в домашніх умовах. Але в певних ситуаціях варто звернутись до лікаря. Зокрема, якщо закладеність носа не минає за 10 днів, якщо до нежитю додається підвищена температура тіла (навіть якщо температура не дуже висока, 37 градусів чи трохи вище, але тримається більше двох днів), при зелених та жовтих виділеннях (це може бути ознакою бактеріальної інфекції, яку треба лікувати антибіотиками), сліди крові у носових виділеннях, тривалі прозорі виділення після травми голови, астма, емфізема легенів.

Якщо нежить у дитини, треба звернутись до лікаря, коли закладений ніс заважає повноцінно дихати, спати, їсти, а також якщо дитині менше 2-х місяців та якщо малюк має гарячку.

Якщо нежить не минає після відповідного лікування й догляду більше тижня, при цьому з’являється відчуття важкості або розпирання в ділянці чола, переднісся, його супроводжує головний біль — це може бути симптомом гаймориту (запалення слизової оболонки пазух у верхній щелепі). Без допомоги лікаря в такому випадку не обійтися.

При хронічному нежитю варто звернутись до лікаря, щоб визначити причину і підібрати відповідне лікування.

Як лікувати нежить удома?

Передовсім треба делікатно прочистити носа: видути зайве (дітям можна допомогти аспіратором). Для промивання треба використовувати сольові розчини.

При алергічному риніті слід намагатись уникати алергена, прийняти антигістамінні препарати.

На закладений ніс погано впливає дуже сухе повітря. Тому в разі потреби його треба зволожити. До обличчя можна прикласти вологий рушник. Варто прийняти теплий душ. Багато пити теплої рідини.

Допомагають при нежитю інгалятори, небулайзери (спеціальні пристрої, які розпилюють ліки на дрібні часточки і доставляють їх у дихальні шляхи).

Засинати краще на високій подушці — для полегшення дихання.

При потребі можна скористатись назальним спреєм. Немовлятам рекомендують закапувати носик фізіологічним розчином або спеціальними краплями на основі морської солі. Залежно від віку, дітям можна підібрати краплі або спрей. Дорослим ефективніше застосовувати аерозолі.

Судинозвужуючі препарати можна застосовувати не частіше 3-4 разів на день і не довше 5-7 днів, інакше можна спровокувати звикання, а в гіршому випадку хронічний нежить.

Препарати для лікування останнього призначає лікар. Він підбере засоби, які допоможуть нормалізувати стан слизових оболонок, підвищити місцевий імунітет, усунути супутні захворювання тощо.

Профілактика нежитю

Така майже дріб’язкова проблема (вам навіть лікарняного не дадуть через нежить) насправді приносить чималий дискомфорт. Тому краще запобігти закладенню носа, наскільки це можливо.

Слизові оболонки не люблять пересушеного повітря. Тому варто зволожувати його, особливо під час опалювального періоду.

При перших симптомах треба багато пити, приймати теплий душ, можна інгалюватись теплою парою, ноги тримати сухими і теплими, промивати носові ходи, при алергії застосовувати антигістамінні препарати.

Якщо не знаєте причини закладеності носа, не займайтеся самолікуванням, зверніться до лікаря — він допоможе визначити причину й підібрати правильне лікування.