Омега-3- група поліненасичених жирних кислот (ПНЖК) , які захищають клітинні мембрани і внутрішні органи людини від руйнування. Без цих сполук неможлива повноцінна робота нервової, імунної та серцево-судинної систем, адекватний синтез тканинних гормонів, простагландинів, правильний метаболізм життєво важливих речовин. Крім того, вони пригнічують запальні процеси, покращують стан суглобів, борються з емоційними розладами, синдромом хронічної втоми.
Ліпіди класу омега-3 відносять до групи есенціальних (незамінних) жирів, оскільки організм людини не синтезує їх самостійно. Тому вони повинні регулярно надходити з продуктами харчування.
Омега 3 і серцево-судинна система
По-перше, Омега 3 здатні знижувати рівень ліпідів в крові, тобто демонструють гіполіпідемічні властивості. Вони регулюють концентрацію факторів запалення в м‘язових клітинах серця (відповідно, мають протизапальну дію), призводять до розширення кровоносних судин. А також мають антиаритмічні властивості. Омега-3 сприяють зниженню в’язкості крові, зменшують ризик утворення тромбів. Омега-3 поліненасичені жирні кислоти незначно знижують артеріальний тиск, нормалізують ліпідний склад крові, зменшують ризик розвитку ішемічної хвороби серця, знижують ризик раптової коронарної смерті, скорочують ризик розвитку гострого інфаркту
ОМЕГА-3 і мозок людини.
Брак жирних кислот Омега-3 може привести до раннього старіння мозку і зниження інтелектуальних здібностей людини.
ОМЕГА-3 і шкіра людини
Омега-3 поліненасичені жирні кислоти гальмують старіння шкіри людини і роблять це кількома способами. Вони мають сильні антиоксидантні властивості, які не дозволяють активним формам кисню пошкоджувати шкіру. Омега-3 жирні кислоти ефективно припиняють хронічне запалення, тим самим не дозволяють колагену руйнуватися і уповільнюють старіння. Омега-3 кислоти борються не тільки з запаленням шкіри, але і внутрішніх органів, суглобів, зв’язок і м’язів. Омега-3 кислоти гальмують ключові механізми старіння шкіри, чутливість до зовнішніх впливів стає приблизно як в молодості.
ОМЕГА-3 і опорно-рухова система людини
Лікарі виділяють 3 основних механізми дії Омега-3 жирних кислот, які сприяють збереженню здоров’я кісток і суглобів.
1-й механізм – це активізація процесів кісткоутворення в юному віці і перешкода розрідженню кісткової тканини з віком, яке призводить до розвитку остеопорозу. Омега-3 кислоти сприяють збереженню еластичності сполучнотканинних елементів суглобів (сухожиль, зв’язок, капсули суглоба), суглобового хряща, покращують властивості внутрішньосуглобової змазки.
2-й механізм – це уповільнення розпаду колагенових волокон суглобового хряща при запальних і дегенеративно-дистрофічних хворобах суглобів.
3-й механізм – це зниження активності запальних реакцій в тканинах суглобів, тобто усунення запалення і болю.
Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.
Омега-3 як онкопротектор.
Говорячи про Омега-3 жири, варто згадати про їх вплив на процеси канцерогенезу. Дані статистики і різних досліджень говорять про те, що ейкозаноїди, утворені з Омега-3 жирів, чинятьпригнічуючий ефект на перероджені клітини людини.
Добова потреба в омега-3 кислотах становить 1 – 2 грами, в залежності від статі, віку, стану здоров’я, регіону проживання.
Крім того, потреба в корисних жирах зростає при: депресивних і аутоімунних станах (тиреоїдит, червоний вовчак, хвороба Альцгеймера); в холодну пору року; інтенсивних заняттях спортом; атеросклерозі судин; онкологічних захворюваннях. Симптоми дефіциту омега-3:сухість шкірних покривів, ламкість нігтів, випадання волосся, лупа, тривалі депресії, апатія, алергічні висипання на шкірі, порушення стільця, запори, біль в суглобах, повільне загоєння ран, підвищення артеріального тиску, стомлюваність, слабкість, втрата працездатності, затримка розумового розвитку (у немовлят і дошкільнят), зниження імунітету, часті застуди.
Ознаки надлишку поліненасичених жирних кислот:
1. Тривала діарея;
2. Низький артеріальний тиск;
3. Дисфункції травного тракту;
4. Зниження згортання крові, і як наслідок, крововиливи в суглоби (гемартрози), внутрішні і зовнішні кровотечі.
Протипоказання до прийому речовин
1. Гіперкальцемія;
2. Індивідуальна непереносимість;
3. Гіперфункція щитовидної залози;
4. Туберкульоз (в активній фазі).
Джерела омега 3
Риб’ячий жир сардини, печінка тріски, риб’ячий жир лосося, сардина, сьомга, скумбрія, тунець, лляна олія, листя арахісу (свіжі), насіння льону (свіжі), олія волоського горіха, волоський горіх.