Закрепи. Як правильно ходити в туалет?

Photo of author

By fersht

zakrep_555

Вважається, що закреп — це відсутність твердих випорожнень більше 3 днів (або рідше 3 разів на тиждень). З одного боку, це так, водночас іноді дефекація відбувається тричі на тиждень або навіть щодня, проте закреп є. Йдеться про неповні випороження, складнощі з випорожненням. При цьому присутні такі симптоми: здуття живота, біль, ущільнення калових мас. Якщо такий закреп триває понад 3 місяці, то він уже хронічний.

Причини закрепів

Закрепи бувають первинні (функціональні) і вторинні. Первинні пов’язані з раціоном (наприклад, причина в недостатній кількості клітковини у їжі, води), порушенням режиму (скажімо, під час подорожей, коли прийоми їжі зміщуються на інший час, змінився розпорядок дня тощо). Вторинні — спричинені іншими хворобами, стресом, прийомом певних ліків.

Закрепи трапляються у більшості людей. Більше схильні до них маленькі діти (особливо в період переходу на тверду їжу), люди похилого віку, вагітні жінки, жінки у другій фазі менструального циклу. Найрідше закрепи трапляються у здорових чоловіків середнього віку (завдяки тестостерону).

Як позбутися закрепів?

Якщо йдеться про закреп у здорової людини, при нормальній роботі кишківника, коли причиною стає дієта (суворе обмеження калорій), брак клітковини у спожитій їжі, недостатня фізична активність, прийом ліків, стрес, зміна режиму, то для нормалізації випорожнень достатньо усунути ці фактори. Треба почати вживати більше клітковини, пити більше рідини, загалом нормалізувати харчування, більше рухатися. При цьому також допомагає клізма чи супозиторії, приймання послаблюючих препаратів. При хронічних закрепах слід звернути увагу на інші симптоми і спробувати встановити причину (разом із лікарем). У другій фазі менструального циклу та під час вагітності гормони прогестерон та естроген сприяють затримці води в жіночому організмі, провокуючи тим самим закрепи. Якщо ви схильні до них, то в такі періоди варто “налягати” на овочі/фрукти, більше рухатись, більше пити, “урізати” солодке, каву, алкоголь.

Можливо також використовувати послаблюючі засоби. Але завершувати їх прийом варто поступово. І приймати проносне краще тільки після консультації з лікарем (особливо це стосується вагітних).

Дітям зазвичай збільшення кількості клітковини в раціоні не допомагає позбутися закрепів (хоч споживати овочі/фрукти таки треба). Клізми та супозиторії — також. Варто з лікарем підібрати курс послаблювальних ліків, щоб упродовж тривалого часу налагодити нормальний процес дефекації — це може тривати навіть до року.

Найчастіше закрепи у дітей трапляються при переході на тверду їжу, привчання до горщика, в перші дні у садочку чи в школі. Основні симптоми: дратівливість, перепади настрою, твердий животик, поганий апетит, мимовільне часткове випорожнення. Якщо у дитини повільний транзит кишківника, калові маси затримуються в організмі, ущільнюються, дитина довго не відчуває позивів до туалету.

Ще одна можлива причина закрепів у дітей — алергія на коров’яче молоко, целіакія, гіперкальцемія (надлишок кальцію), гіпотиреоз (нестача гормонів щитовидки).

У старших людей закрепи пов’язані зі зменшенням фізичної активності, хронічними хворобами, прийомом деяких ліків. Лікарі радять все-таки ходити до туалету щоразу після прийому їжі, пити багато води, споживати багато клітковини, якнайбільше рухатися.

До цього можна додавати пом’якшуючі препарати.

Вторинні закрепи може викликати діабет, депресія, синдром подразненого кишківника, цереброваскулярна хвороба, гіпотиреоз. Крім того, менш поширеними причинами бувають надлишок кальцію або брак магнію/калію, пухлини, тріщини кишківника, інвалідність, пошкодження спинного мозку тощо.

Очевидно, що тут марно усувати наслідок, треба знайти причину (а для цього — ретельно обстежитися, при потребі — зробити колоноскопію) й усувати її в міру можливості.

Як не допускати закрепів?

Щоб не боротися з наслідком (закрепом), краще його не допускати. Для цього раціон треба наповнити потрібними складниками (поступово прийти до кількості клітковини 18-30 грамів на добу), навчитись достатньо пити, їсти фрукти чи сухофрукти, які містять сорбітол (природне послаблювальне) — яблука, чорнослив, персики, фініки.

Навіть сходити в туалет треба вміти правильно: дуже добре намагатися зробити це зранку, одразу після прокидання. Як тільки відчули позив — одразу в туалет. Стримування провокує ущільнення калових мас.

Сидіти краще так, щоб коліна були вище від тазу.

Якщо людина мало рухається, то й кишківник сповільнюється. Тому якщо маєте сидячу роботу, надолужуйте в позаробочий час.

Якщо незважаючи на дотримання усіх цих порад, закрепи усе-таки трапляються, варто звернутись до лікаря і знайти причину.

Заєць з грибами

Туберкульоз — небезпечне інфекційне захворювання