Кінза – корисні властивості та способи застосування

Photo of author

By nata

6675_kinza

Кінза – пряна трава, відома людині вже більше 5 тисяч років. Традиційно ми називаємо кінзою лише свіжу, зелену рослину, а насіння цієїї рослини ми називаємо коріандром.

Корисні властивості кінзи давно застосовуються в народній медицині. У давнину дівчата вірили, що якщо дати своєму обраному настойку коріандру, то його серце навіки буде належати, тій що напоїла таким «чар-зіллям». Також вважалося, що насіння кінзи дарує безсмертя.

Сучасна медицина довела корисні властивості коріандру (кінзи). Висаджена в горщик рослина прекрасно очищає повітря в квартирі. Пряність вважається хорошим антисептиком, допомагає при простудних захворюваннях, її використовують як відхаркувальний засіб.

Мало хто знає, що, якщо розжувати насіння коріандру перед застіллям, можна уповільнити процес сп’яніння. Відвар подрібненої свіжої зелені використовується для очищення шкіри, регулярне умивання відваром зелені кінзи сприяє поліпшенню стану шкіри обличчя.

Калорійність кінзи (коріандру)

Калорійність меленої кінзи становить 216 кілокалорій на 100 г. Пряна трава не зашкодить фігурі і може входити в раціон для схуднення. До того ж, свіжа кінза наповнить організм мінералами і вітамінами групи А і В.

Користь кінзи (коріандру)

Користь кінзи безсумнівно полягає в її багатому складі, який поєднує в собі вітаміни групи С, В, РР, рутин, каротин, пектин, ароматичні масла, аскорбінову кислоту, макро- і мікроелементи. Благотворно впливаючи на роботу серцево-судинної системи, вона також нормалізує процеси травлення, сприяє більш швидкому і легкому засвоєнню важкої їжі. Існує думка, що якщо трохи пожувати насіння цієї рослини, дія алкоголю при сп’янінні помітно зменшиться.

З медичної точки зору, корисні властивості кінзи (коріандру) проявляються в антисептичних, болезаспокійливих і жовчогінних діях, які надає ця лікарська трава при гастриті. Її вважають відмінним помічником при різних простудних захворюваннях, а також як відхаркувальний засіб.

Про користь кінзи говорить і той факт, що вона має здатність зміцнювати ясна, позбавляти від стоматиту та навіть запобігати появі карієсу. Ефірні масла, що входять до складу свіжої кінзи, можуть справляти найпотужнішу протизапальну і антивірусну дію. При цьому вони з легкістю виводяться з організму через сечовивідну систему, сприятливо впливаючи на нирки і сечовий міхур.

8174_kinza_3

Шкода кінзи і протипоказання

Шкоду організму кінза може нанести при виразці, гастриті. Краще не використовувати цю зелень людям, які мають серйозні проблеми з серцем і судинами (ішемічна хвороба, а також тромбофлебіт, інфаркт міокарда, тромбоз). Люди, які страждають на цукровий діабет, гіпертонію теж повинні відмовитися від вживання трави.

Слід пам’ятати, що за один прийом їжі можна з’їсти не більше, ніж 35 грамів свіжої зелені і 4 грама насіння коріандру.

Застосування кінзи (коріандру) в кулінарії

У кулінарії кінза знайшла застосування як пряна рослина, тобто спеція. Смак різних частин рослини відрізняється, тому вони підходять для різних страв.

Кінза – дуже популярна зелень в кухні багатьох країн. Свіжу зелень можна придбати в будь-якому супермаркеті, її, як правило, додають в салати. Рослина має характерний смак і аромат, тому в свіжому вигляді вживають мало. Кінза додає страві специфічний присмак, який добре поєднується з м’ясом. Оскільки смак і аромат пряної трави достатньо виражені, додавати її потрібно зовсім трохи. Кілька гілочок рослини, покладені в кінці приготування їжі, додадуть страві терпкого смаку.

Особливо добре кінза поєднується з такими повсякденними стравами, як гороховий і квасолевий суп. Зеленню кінзи прикрашають бутерброди або інші закуски перед подачею на стіл.

6155_kinza2

Коріандр (насіння кінзи) широко застосовують при приготуванні рибних страв, м’яса. Але такий варіант використання насіння не зовсім правильний, оскільки коріандр не можна піддавати тепловій обробці, адже при нагріванні він втрачає свої смакові властивості. Його часто кладуть в домашні соління капусти, овочів, сала. Насіння надає страві трохи солодкуватого присмаку, а їжа при додаванні коріандру збагачується деревним ароматом.

Коріандр особливо шанується кавказької кухнею. Тут його додають в шашлик, тісто для хліба, рагу з овочів і навіть кисломолочні продукти.

У кулінарії великою популярністю користується мелений коріандр, в його складі міститься максимум ефірної олії, яке є за своєю природою летючою речовиною і швидко випаровується. Не варто додавати багато меленого коріандру, інакше блюдо придбає запах сирості і затхлості.

Дану приправу використовують для приготування голубців, м’ясних відбивних.

Кінзу дуже легко заготовити про запас, досить засушити свіжу зелень – і можна додавати прянощі в страви цілий рік. У Німеччині коріандр додають навіть у пиво для особливого аромату.

. .

. .