Вкусив кліщ. Що робити?

Photo of author

By Тетяна Демко

Укус кліща – іноді саме так завершується для нас перебування на природі. Людей з дитинства застерігають, що кліщі є переносниками багатьох хвороб ( наприклад , кліщового енцефаліту, хвороби Лайма, туляремії) і їх варто остерігатися. Проте, коли така ситуація скалася – паніка буде лишньою.

67_main

Що робити якщо вкусив кліщ?

Спробуйте вийняти його самотужки.

На це у вас є доба , адже з кожною годиною шанс захворіти зростає. Для цього можна придбати у ветеринарній аптеці “кліщосмик” чи будь-який інший альтернативний засіб.

bez_nazvaniya_1

Пристрій потрібно просунути максимально близько до хоботка, розгойдати кліща і вийняти. Це нелегко, адже в його слині містяться особливі клейкі речовини, які міцно скріплюють головку і шкіру.Також це можна зробити за допомогою пінцета.Обов’язково слід перевірити чи не залишилося інших частин тіла шкідника в місці укусу. Якщо так – вийміть стерильною голкою всі залишки. У випадку невдачі – необхідно звернутися в найближчий травмпункт.

Помістити кліща в ємність на вологу марлю.

Це необхідно для охочих здати паразита в лабораторію.Багато науковців сперечаються, чи варто досліджувати всіх кліщів, що вкусили.І мають на це аргументи, адже :

  1. ймовірність, що саме той кліщ, який укусив є інфікований становить до 30%.Та , на щастя, якщо це й було так- шанс розвитку інфекції є дуже малий і сягає до 5 %.
  2. на результат дослідження необхідно чекати дуже довго. А профілактичне лікування є ефективним лише в перші 72 години після укусу кліща.
  3. навіть якщо кліщ інфікований – це не означає , що ви заразились, і навпаки, якщо результат прийшов негативний – траплялися й такі випадки, коли захворювання все ж розвивалося.

Попри це , МОЗ України таки рекомендує провести дослідження.Тому, щоб відчувати себе впевненіше, ви можете здати кліща у відділення інфекційної лікарні.

Чого не треба робити

Різко висмикувати кліща. Це тільки роздробить його на частинки, виймати буде значно важче.

Міфом є те, що треба викручувати його проти годинникової стрілки.Насправді ,немає значення в яку сторону тільце розгойдувати.

Змащувати кліща на шкірі олією, вазеліном чи іншими жирними речовинами. Неправда, якщо йому бракуватиме кисню , то він вилізе сам. Така тактика “вичікування” може лише нашкодити , бо ризик потрапяння інфекційної частинки з часом зростає.