Європейці дізналися про лічі в 17 столітті. А в Таїланді, Африці, Австралії, Японії та Китаї вічнозелене плодове дерево «лічжі» вирощують з давніх часів.
У середніх широтах лічі можна придбати в магазинах. У плода є ще одна назва – китайська вишня. Плід зовні не схожий на знайомі ягоди і фрукти: він вкритий товстою «пухирчатою» шкіркою, всередині – біла желеподібна м’якоть і темна кісточка. Завдяки такому зовнішньому вигляду китайці називають лічі «очі дракона». Шкірка і кісточка неїстівні, м’якоть за смаком нагадує білий виноград або сливу.
Склад лічі
Приємний смак лічі поєднується з користю. Багатий хімічний склад зробив плід популярним у азіатських народів. Лічі стоїть на одному щаблі з лимоном за вмістом вітаміну С: в 100 гр. м’якоті – 39 мг вітаміну С.
Лічі містить 7,1 г холіну або вітаміну В4, який необхідний для мозку і печінки. Крім В4 в лічі містяться й інші вітаміни групи В.
Серед макроелементів левова частка припадає на калій – мінеральний елемент, який є невід’ємною частиною водно-сольового обміну в організмі. За кількістю калію лічі обігнав сир, яйця і молоко. 10 плодів поповнюють необхідний добовий запас калію в організмі людини.
На другому місці серед макроелементів – фосфор, його кількість 33 мг на 100 гр. Лічі залишає позаду ківі, помідори сливи, яблука і банани.
Корисні властивості лічі
Допомога травленню
Важка їжа – навантаження для печінки і жовчного міхура. У плодах містяться речовини-стимулятори підшлункової залози, які змушують орган виділяти підшлункової сік, що сприяє швидкому і повному засвоєнню важкої їжі.
Підтримує серце
Калій, яким багаті плоди лічі, – необхідний елемент для серця. Якщо в організмі мало калію, то замість нього клітини заповнює натрій, якого завжди в надлишку в харчуванні сучасної людини. Натрій притягує воду, а її надлишок призводить до набряку клітин, тканин і органів. Набряклий м’яз серця повільніше скорочується, електричні шляху серця гірше передають імпульси. В результаті порушується ритм серця, виникають спазми серцевого м’яза, а м’яз не отримує достатнього харчування.
Профілактика онкологічних захворювань
Злоякісна пухлина – результат впливу на клітину вільних радикалів, які утворюються в організмі в результаті обмінних процесів. Щоб зв’язати вільні радикали і нейтралізувати їх, потрібні антиоксиданти. Лічі – єдиний фрукт, в якому міститься хімічна сполука олігомер поліфенол або олігонол, який є сильним природним антиоксидантом.
Зберігає молодість шкіри
Олігонол, що міститься в лічі, покращує циркуляцію крові, пришвидшує в шкірі обмінні процеси. Регулярне вживання лічі відіб’ється на стані шкіри: вона стане пружною, зменшаться зморшки і пігментні плями.
Зміцнює імунітет
У грейпфрутах і мандаринах вітаміну С менше, ніж в лічі. Користь для здоров’я вітаміну в тому, що він зміцнює захисні сили організму, допомагати боротися з вірусами, інфекціями і захворюваннями.
Профілактика недокрів’я
Від анемії або недокрів’я не застраховані навіть здорові люди, ризик зростає у вагітних, людей після операції, кровотеч, тому в раціоні повинні бути присутніми продукти, що сприяють виробленню червоних кров’яних тілець. Лічі відноситься до групи таких продуктів, завдяки вмісту міді.
Шкідливий вплив лічі
З давнини лікарі детально вивчали лічі: користь і шкода фрукта для людини і з’ясували, що вживати лічі можна людям навіть з особливостями організму. Протипоказання відносяться тільки до людей, хворим на подагру і цукровий діабет через вміст фруктози.
Фрукт може викликати алергію у жителів регіонів, де не вирощують дерева лічі. Ще один нюанс – отруйна кісточка, яку слід видаляти з фрукта перед вживанням.