Вірусний гепатит — загроза для печінки

Photo of author

By fersht

gepatit_pechinki

Усім відомо, що печінка — своєрідний фільтр у людському організмі. Саме вона бере на себе основний удар, коли ми приймаємо ліки, вживаємо алкоголь, споживаємо жирну їжу. І коли такий важливий орган “виходить з ладу”, страждає весь організм.

Типи гепатитів

Найчастіше порушення печінки виникають через вірусні інфекції, які викликають гепатити. Є кілька типів гепатиту (їх провокують різні віруси) — А, В, С, D, Е.

Гепатит А (хвороба Боткіна) — передається від людини до людини, через забруднену фекаліями воду, при орально-анальних статевих стосунках. Його ще називають хворобою брудних рук. Зазвичай має гострий перебіг — із гарячкою, нудотою або діареєю, втратою апетиту. Сеча у хворого на гепатит А — темного кольору, шкіра набуває жовтого відтінку (іноді жовтяниця не проявляється). Перехворівши на Боткіна, людина здобуває імунітет.

Вірус доволі стійкий. При кімнатній температурі він може зберігатися в приміщенні упродовж кількох місяців, а також при -20 градусах. Білизну хворого обробляють при температурі 120 градусів щонайменше 20 хвилин. Вірус гепатиту А руйнується під дією концентрованих дезінфекційних засобів.

Віруси В (HBV) і С (HCV) — більш небезпечні. Ними можна заразитись від хворої людини або від носія вірусу — під час пологів від матері до дитини, статевим шляхом, під час медичних маніпуляцій та косметичних процедур (наприклад, якщо інструменти належно не продезинфіковані). За межами тіла людини вірус активний понад 7 днів.

Гострий перебіг хвороби зазвичай супроводжується пожовтінням шкіри, склери очей, нудотою, блюванням, втомлюваністю. При хронічному перебігу гепатиту В і С ознаки менш явні. Якщо людина не надає їм значення, хворобу не діагностують, то за 6 місяців може розвинутись цироз печінки, навіть рак.

До гепатиту В може приєднатися ще гепатит D — цей вірус уражає організм, хворий на гепатит В, або людину, яка перехворіла на гепатит В. Одночасне інфікування обома вірусами ускладнює перебіг хвороби, підвищує ризик ускладнень, зокрема розвитку цирозу чи раку печінки.

Гепатит Е має подібний механізм поширення і перебіг захворювання до гепатиту А.

Ознаки хворої печінки та профілактика

Запорукою успішного подолання наслідків інфікування вірусами гепатиту є вчасна діагностика.

Мають насторожити втрата апетиту, нудота, біль у правому підребер’ї, роздування живота, біль, сеча темного кольору, пожовтіння шкіри, склери очей, слабкість, відчуття втоми — це все ознаки поганої роботи печінки.

Поступово погана робота печінки призводить до печінкової недостатності, коли порушуються всі функції печінки. Ознаками печінкової недостатності є пожовтіння шкіри, очей, схильність до синців, носових кровотеч, поява збільшених вен на животі, здуття живота, худі руки й ноги, червоні долоні, порушення сну, статевого потягу, менструального циклу, проблеми з пам’яттю, блювання кров’ю.

Найкраща профілактика гепатиту — щеплення і здоровий спосіб життя. Слід споживати побільше овочів і фруктів, стежити за масою тіла, не зловживати алкоголем, намагатися вибирати ліки з менш токсичною побічною дією. Крім того, треба дотримуватись особистої гігієни: часто мити руки, не ділити з кимось особисті речі (рушник, зубна щітка, бритва), робити косметологічні процедури лише в перевірених закладах, краще використовувати одноразовий інструментарій, практикувати захищений секс (хоч презерватив не дає 100% гарантії).

Якщо ж є найменша підозра щодо неналежної роботи печінки, варто оперативно обстежитися: вчасно розпочате лікування дає більше шансів на швидке одужання.