Діарея: причини і перша допомога

Photo of author

By fersht

diareya_555

Час від часу майже в кожного дорослого і в дітей трапляється діарея — рідкі чи водянисті випорожнення щонайменше тричі на добу. У легкій формі такий шлунково-кишковий розлад триває 2-3 доби, якщо ж не припиняється довше, це може загрожувати зневодненням.

Інфекції, які викликають діарею

Найчастіше діарею викликають кишкові й вірусні інфекції, пронос може бути побічним ефектом деяких ліків, у деяких людей виникає пронос мандрівника.

Найбільш поширена причина виникнення діареї — вірусні інфекції. Часто вони провокують водянисті виділення у немовлят та дітей, зокрема ентеровіруси (наприклад, Коксакі). Взимку та на початку весни трапляються спалахи, особливо в дитячих садочках.

Бактеріальні інфекції (сальмонела, кишкова паличка, кампілобактер, шигела) викликають блювоту й діарею вже за декілька годин після потрапляння у людський організм. Найчастіше це трапляється під час вживання неякісної, зіпсованої їжі — виникає “харчове отруєння”.

Пронос у дітей викликають також паразитарні інфекції (лямбліоз, криптоспоридіоз).

Інші причини діареї — непереносимість глютену (целіакія) або лактози, харчова алергія, споживання їжі з високим вмістом цукру (наприклад, солодкі газовані напої, соки), запальні захворювання кишківника, цукровий діабет, операції на органах шлунково-кишкового тракту, підвищена функція щитовидної залози, опромінення, деякі види раку, зловживання алкоголем або проносними засобами, побічна дія деяких ліків, зокрема антибіотиків.

Коли звертатись до лікаря при діареї?

Тривала діарея призводить до зневоднення організму. Основні ознаки зневоднення: темна сеча, менша її кількість, суха шкіра, сухість у роті, запалі очі, загальна слабкість, головний біль.

Передовсім при проносі треба подбати про відновлення водно-сольового балансу: пити багато рідини (з цукром і солями) — воду, бульйон, несолодкі фруктові соки, розчини для регідратації, тільки не чай (хіба що трав’яний) чи каву. Слід уникати молока та молочний продуктів. А на перші страви варто вибрати легкі супи та бульйони.

При важкому перебігу діареї (випорожнення дуже часто або тривалість проносу довше 3 днів) лікар призначить ліки від неї, у певних випадках (при високій температурі та інших ознаках бактеріального інфікування) — також антибіотики.

Діти більш чутливі до втрати рідини, тому треба не допустити зневоднення — якнайшвидше почати давати регідранти або воду з солями. При важкому перебігу діареї виникає загроза виникнення ацетонемічного синдрому, тому дітям треба давати пити і їсти меншими порціями, але частіше. Дітей на грудному вигодовуванні — частіше прикладати.

Не варто призначати ліки від діареї дітям без консультації лікаря.

Потрібно звертатись до лікаря, якщо в калі є кров, гній, чорний колір, висока температура більше доби, дуже часті випорожнення та блювання, що заважає пити рідину, сильний біль у животі, діарея після повернення з іншої країни.

Як відновити мікрофлору після діареї?

Під час діареї не можна їсти смажену та жирну, оброблену їжу, гострі страви, свіжі овочі, фрукти, ягоди, каву, чай, алкоголь, цибулю, часник, кукурудзу.

Коли симптоми діареї стануть менш вираженими, можна вводити в раціон м’яку перемелену їжу. Починати слід із бананів, рису, яблучного пюре або печеного яблука, рису, сухарів. Через 1-2 дні можна додати варене куряче м’ясо, перепелині яйця, згодом — нежирний бульйон, трав’яний чай.

Рекомендують також пропити курс пробіотиків, які допоможуть відновити здорову мікрофлору в кишечнику. Пробіотики — це препарати з живими мікроорганізмами, подібними до тих корисних бактерій, які живуть у людському кишківнику.

Лікар може призначити також пребіотики (середовища для життя пробіотиків) або синбіотики (комплексні препарати, які містять пробіотики та пребіотики).