США компенсуватиме збитки піддослідним

Photo of author

By admin

med_eksperiment

США повинні створити систему компенсації збитків людям, постраждалим при участі в наукових дослідженнях. До таких висновків дійшла Комісія з біоетики при президенті США, пише The Washington Post.

Як зазначили члени комісії, у багатьох інших країнах дослідники і їх спонсори зобов’язані страхувати добровольців на випадок заподіяння шкоди здоров’ю в ході експерименту або мати інші механізми компенсацій. США в цьому сенсі є “відхиленням від норми”.

“У комісії склалося тверде відчуття, що відсутність в Сполучених Штатах будь-якої системи компенсації збитків учасникам досліджень, крім ‘найміть адвоката і судіться’, є помилкою”, – заявила голова комісії, президент Університету Пенсільванії Емі Гутманн (Amy Gutmann).

Така точка зору була озвучена за підсумками розслідування протизаконних і неетичних експериментів, проведених американцями в Гватемалі в 1946-48 роках. У ході цих досліджень 1,3 тисячі гватемальців були заражені інфекціями, що передаються статевим шляхом, в основному сифілісом і гонореєю. При цьому більшість учасників не знали про суть експериментів і не отримували лікування.

Матеріали досліджень не віддавалися розголосу, поки в 2010 році їх не виявила в архівах Піттсбурзького університету історик з Коледжу Уеллслі в Массачусетсі Сьюзан реверб (Susan Reverby). Після цього президент США Барак Обама офіційно вибачився за те, що трапилося і ініціював розслідування інциденту. Таке ж розслідування початку Гватемала, запідозрив американців у злочині проти людяності.

З пропозицією створити механізм компенсації збитків жертвам гватемальських експериментів у досудовому порядку американські адвокати Андрес Алонсо (Andres Alonso) і Терренс Коллінгсуорт (Terrence Collingsworth) зверталися в президентську адміністрацію ще в березні 2011 року, однак відповіді не отримали. Після цього вони подали до федерального суду Вашингтона позов до США від імені постраждалих та їх родичів.