Каркаде – це рослина сімейства мальвових, у висоту досягає до 3.5м, а стебло і листя зелене, з червоними відтінками. Квітки 5-7 см в діаметрі з сильним ароматом. Наукова назва його Hibiscus sabdariffa.
Батьківщина каркаде – Індія, зараз його також вирощують в багатьох країнах з тропічним кліматом: в Судані, Єгипті, Китаї, на Шрі Ланці, Таїланді, в Мексиці.
У Судані напій з каркаде настільки став популярним, що отримав ще одне свою назву – суданська троянда.
В Єгипті чай з гібіскусу називали напоєм фараонів, що дарує життєву силу і безсмертя.
У Малайзії каркаде, відомий під назвою бунга раю – національна квітка. Він зображений на гербі країни, так як, за твердженням мусульман, п’ять його пелюсток відповідають п’яти заповідей ісламу.
Коли пелюстки в’януть, на рослині залишаються чашечки квіток. Що дивно, саме тоді вони набирають сік, збільшуються в розмірах і стають готові до збирання. З висушених чашок квіток каркаде можна приготувати прекрасний тонізуючий чай.
Залежно від місця зростання, колір і смак чаю з каркаде будуть відрізнятися. Колір настою єгипетського каркаде вишневий, смак кислий. Мексиканський каркаде насичено оранжевого кольору, смак злегка солоний. А чай з каркаде, вирощеного в Таїланді солодший, красивого пурпурного кольору.
Користь каркаде
Каркаде містить 13 органічних кислот, серед них лимонна, яблучна, винна, які надають чаю кислий смак, втамовують спрагу.
Вітаміни, мікроелементи, біологічно активні речовини сприяють зміцненню імунітету, будучи прекрасною профілактикою проти застуди і грипу, підвищують фізичну витривалість, знижують нервову напругу.
До складу рослини входять антоціани. Саме їм чай з каркаде зобов’язаний своїм кольором. Антоціани зміцнюють стінки кровоносних судин, регулюють їх проникність і сприяють зниженню рівня холестерину в крові.
Каркаде проявляє спазмолітичну дію, покращує вироблення жовчі, благотворно діє на печінку і сечостатеву систему. При регулярному вживанні сприяє нормалізації обміну речовин, благотворно впливає на діяльність підшлункової залози і шлунка.
Чай має м’який проносний ефект. Щодо цього встановлено, що стійка нормалізація роботи шлунково – кишкового тракту досягається при систематичному вживанні каркаде протягом не менше як 15 днів, потім пауза тиждень і ще пити не менше 7 днів.
Чай з каркаде знімає наслідки алкогольного отруєння, що теж є важливим фактором для підтримки здоров’я.
У каркаде немає щавлевої кислоти, завдяки якій утворюються камені в нирках, тому він не має протипоказань для хворих нирковими захворюваннями.
Детальніше про Питний режим.
. . . .Шкідливий вплив каркаде
Тим, хто страждає гастритами з підвищеною кислотністю і виразковою хворобою, не рекомендується вживати чай з каркаде, так як напій підвищує кислотність шлункового соку.
Також слід дотримуватися обережності при вживанні людям з дуже низьким тиском.
Не рекомендується давати чай з каркаде дітям до року.
Як правильно заварювати каркаде
Почнемо з того, що готувати каркаде потрібно виключно в скляному або в глиняному посуді. Справа в тому, що при зіткненні з металом напій вступає з ним в реакцію і виділяє речовини, які гублять всі корисні властивості настою суданської троянди.
Гаряче заварювання каркаде
При гарячому заварюванні 1,5-2 чайних ложки сировини або 3-4 цілих «квітки» заливають 300 мл окропу і дають напою настоятися протягом 5-6 хвилин. Якщо ви віддаєте перевагу дуже насиченому смаку, то можна покласти більше каркаде. Однак пам’ятайте, що на голодний шлунок сильно концентрований настій краще не вживати.
Холодне заварювання каркаде
При цьому способі приготування пелюстки або чашечки заливають холодною водою в тих же пропорціях, що і при звичайному заварюванні, і настоюють протягом 3 годин. Вважається, що цей метод дозволяє зберегти в каркаде всі його корисні властивості. Втім, окріп їм теж не шкодить.
. .
. .