Мідії належать до родини морських двостулкових молюсків. У більш вузькому розумінні, мідіями називають тільки певний рід родини – Mytilus. Представники цієї групи живуть по всьому Світовому океану.
Деякі (Mytilus, Perna, Crenomytilus) є важливими об’єктами промислу, поряд з представниками іншої родини двостулкових молюсків – устрицями (Ostreidae). Раковини у цих молюсків симетричні і можуть дуже щільно змикатися.
Харчова цінність мідій
100 г мідій містить всього 77 ккал, тому мідії часто включають в свій раціон ті, хто хоче схуднути або ретельно стежить за своєю вагою. Харчова цінність мідій така: в 100 г молюсків знаходиться 11,5 г білків, 2 г жирів, 3,3 г вуглеводів, 82 г води, 0,4 г жирних кислот, 16 – 18 мкг вітаміну Е, 2 -2,5 мг каротиноїдів, 1,3 – 1,5 мг мінеральних елементів.
Мідіям властива наявність великої кількістю селену. 100 г мідій містить 67,2 мікрограмів селену, що становить більше рекомендованого щоденного споживання ( 55 мікрограмів для дорослих чоловіків і жінок).
Мідії також є відмінним джерелом вітаміну B12. 100 г мідій містить 20,4 мікрограма вітаміну В, що еквівалентно 340% добової норми.
Корисні властивості мідій
М’ясо мідії – це чистий високоякісний білок. Воно багате фосфатидами, що позитивно впливають на роботу печінки. Ці молюски досить жирні, до їх складу входять корисні поліненасичені жирні кислоти, що покращують роботу мозку і повертають колишню гостроту зору.
Вживання цього молюска в їжу знижує ризик виникнення онкологічних захворювань, а також є відмінним засобом для профілактики артриту. Також мідії славляться своєю здатністю зміцнювати імунітет.
Більш того, мідії – природний антиоксидант, оскільки містять вітамін Е, а також вітаміни групи В і D, мікроелементи і біологічно активні речовини.
Рекомендується вживати мідії при різних захворюваннях крові – стимулюють процес кровотворення ( містять велику кількість вітаміну В12), а також в зонах з підвищеною радіацією.
Способи приготування мідій
Дуже часто мідії готують на розпеченому листі металу або дрібній решітці, встановленій на вугіллі. З мідій також роблять своєрідний шашлик, нанизуючи мариноване м’ясо на дерев’яні шпажки. З мідій готують салати, їх маринують, додають в плов. Є такі, що вважають за краще їсти мідії сирими. Але цього робити не варто. Цей молюск відмінно гармонує з соком лимона і вишуканим білим вином. У такій композиції виходить справжній делікатес.
Протипокази до вживання мідій
Мідії не радять вживати при подагрі, оскільки вони, як і інші молюски, багаті білковими сполуками, які в процесі обміну речовин перетворюються на сечову кислоту. Саме вона утворює кристали, які відкладаються в суглобах, викликаючи біль.
Мідії також можуть викликати алергію, включаючи перехресну, яка обумовлена схожістю алергенних структур. Крім того, не дозволяють вживати цей продукт при порушенні згортання крові.
У природі мідії є фільтраторами і пропускають через себе багато води (в середньому 70-80 літрів), очищаючи рідину від різних речовин, небезпечних для всього живого, і шкідливих мікроорганізмів. Тому в них через певний час накопичується сильний нейротоксин, званий сакситоксин.
Втім, якщо вибирати мідії правильно, то можна звести до нуля ризик отруїтися сакситоксином.
Так, лікарі рекомендують відмовитися від придбання молюсків з поганим запахом, продуктів з поламаними і білими мушлями. Загальні правила вибору свідчать, що стулки мушель повинні бути щільно закриті і не пошкоджені, а всередині не повинно нічого бовтатися.