Буряк – такий звичний в наших широтах, обов’язковий атрибут борщів, вінегретів, українці просто не уявляють свого життя без цього продукту. З давніх-давен наші предки вживали буряк і не дарма, адже сучасні дослідження підтверджують грандіозну цінність цього коренеплоду.
Харчова цінність буряка
На 100 грамів сирого буряка міститься:
- Білків – 1.5 г.
- Жирів – 0.1 г.
- Вуглеводів – 8.8 г.
Калорійність буряка – 40 ккал на 100 гр.
Буряк містить вітаміни В, Р, РР, фолієву кислоту, клітковину, магній, калій, йод, марганець, залізо, сірку, рубідій, цезій і ще цілий перелік поживних компонентів. Кількість кожного з елементів досить істотна, що дозволяє добре поповнити запаси організму. Також до складу цього овоча входять такі амінокислоти, як аргінін, бетанін, гістидин та інші.
Це незамінний продукт в кулінарії, джерело енергії і натуральний барвник. Пурпурний колір буряк придбала завдяки бетаїну.
. .
. .
Корисні властивості буряка
Буряк корисний при хронічних запорах. Завдяки клітковині, органічним кислотам і іншим елементам, регулює обмінні процеси, посилює перистальтику кишечника. Буряк – «чистильник» організму № 1, санує кишечник в тому числі за рахунок знищення гнильних бактерій, а не тільки механічного впливу клітковини.
Буряк корисний тим, що містить ліпотропну речовина бетаїн, яке регулює жировий обмін, перешкоджає жировій інфільтрації печінки і підвищення кров’яного тиску. Буряковий бетаїн в рівній мірі виконує свою функцію і в свіжовичавленому соку, і в гарячому борщі. Вживається при ожирінні, захворюваннях печінки.
Магній, в достатку що міститься в буряку, сприяє лікуванню атеросклерозу, гіпертонії.
Буряк корисний для здорового кровотворення. До її складу входять мікроелементи, відповідальні за ці процеси. Люди, в чиєму раціоні присутній буряк, рідко хворіють недокрів’ям.
Буряк необхідний вагітним. Фолієва кислота, яка входить до її складу, життєво необхідна на стадії планування дитини і на початку вагітності, так як без неї не сформується здорова нервова система плоду.
Що стосується ударного серед коренеплодів вмісту йоду, то його наявність робить буряк особливо корисним при йододефіцитних захворюваннях щитовидної залози і для літніх людей, які страждають на атеросклероз.
Шкода і притипоказання буряка
Напевно, правильніше говорити не про шкоду буряка, а про обмеження в його застосуванні. Вони також обумовлені хімічним складом буряка.
- Остеопороз, схильність до нього. Це пов’язано з тим, що буряк заважає засвоєнню кальцію.
- Цукровий діабет. Оскільки це солодкий овоч, з досить високим вмістом цукру.
- Сечокам’яна хвороба (оксалурія насамперед). Буряк протипоказаний в цьому випадку, оскільки містить щавлеву кислоту. У Мережі можна зустріти безліч народних рецептів на тему лікування каменів в нирках і сечовому міхурі буряковим соком. Цього не можна робити ні в якому разі!
- Хронічні проноси. Буряк має виражений проносний ефект.
Цікаво також: Середземноморська дієта: 10 кроків
. .
. .